Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Oyu'baat

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Oyu'baat to najstarszy i najbardziej popularny lokal leżący w stolicy Mandalory, Keldabe.

Opis

Oyu'baat, będące najstarszą kantyną na planecie, przypominało ruderę, jego fasada wyglądała jakby budowniczemu obce były takie pojęcia jak pion i poziom - kilkupiętrowy budynek sprawiał wrażenie poskładanego z przypadkowych ruin. Zbudowany był z drewna i kamienia, przez lata kolor budynku się zmieniał, bywał brązowy, jasnoszary i intensywnie pomaranczowy. Według słów Parji Bralor, wszyscy znali Oyu'baat, a knajpa działała już gdy Canderousa Ordo nie było jeszcze na świecie, a ogień pod kociołkiem pali się już od tysiąca lat, dokładają do niego tylko warzyw i mięsa.

Przed budynkiem znajdował się stary brukowany plac, a sam lokal umiejscowiony był na ulicy Chortav Meshurkaane. Przed wejściem znajdowała się tabliczka z napisem Kantyna wszechświata, informująca także o zakazie wprowadzania Strillów i fakcie, że możliwa jest zapłatęaw postaci dóbr materialnych. Wewnątrz było czysto i przytulnie, mandaloriańskie klany załatwiały tu często, przy długim kontuarze, rozmaite oficjalne sprawy. Znajdowały się tam także gobeliny przedstawiające ważnych Mandalorian i wydarzenia z mandaloriańskiej historii, dominującym kolorem pośród nich była czerwień, jako że historia Mandalorian była przepełniona przelaną krwią. Na jednym z końców głównego pomieszczenia znajdowało się także palenisko wokół którego co najmniej pół tuzina osób mogło by osiąść by się ogrzać. Pomieszczenie było także oświetlane przez wysoko znajdujące się świetliki w suficie, drugie i trzecie piętro wypełnione było balkonami zapewniającymi więcej prywatności i spokoju niż stoły w głównym pomieszczeniu na parterze. Natomiast za kontuarem znajdował się ekran pokazujący kto jest aktualnie poszukiwany - ukłon w stronę tych Mandalorian którzy dorabiali jako łowcy nagród.

W głównym pomieszczeniu znajdowały się dwa bary, jeden zajmujący się serwowaniem trunków, drugi natomiast oferujący pożywienie. Z napojów, podawano między innymi Ne'tra gal i Mandalliański narkolet a także przyprawiony kaf.

Historia

Mandalora - planeta na której znajduje się Ouy'baat
W 19 BBY w Oyu'baat Fenn Shysa, Spar oraz Sull spotkali się z Parją oraz Fi Skiratą. Fenn proponował byłemu komandosowi, by udawał zaginionego syna Jango Fetta, a tym samym udawał Mandalora, ten jednak odmówił. Po tym jak do baru przybył Bardan Jusik doszło do małej sprzeczki między Sullem, który nie ufał byłemu Jedi, a Fi, broniącym Bardana. Fenn Shysa opanował bójkę, po czym Fi, Parja i Bardan opuścili lokal.

1096 dni po bitwie o Geonosis do Ouy'baat przybył Kal Skirata, aby porozmawiać z Fennem Shysa na temat tego, że ten drugi powinien zostać Mandalorem. Gdy dzień później Fenn Shysa ogłosił się nowym Mandalorem, to właśnie w pełniącym rolę punktu spotkań Mandalorian Oyu'baat świętowano tą decyzję.

W trzecim tygodniu po powstaniu Imperium Galaktycznego lokal odwiedzili Jusik oraz Ordo, usłyszeli wtedy od Jarkyca informacje o powstającym na planecie garnizonie imperialnym. Do Oyu'baat pewien czas później zawitali także Kal Skirata wraz z Walonem Vau, chwilę po tym gdy ten pierwszy zobaczył, iż Isabet Reau nosi na pancerzu symbol Straży Śmierci.

Około roku 18-17 BBY w lokalu swoją siedzibę i biuro miał Tyno Fabris, Arkanianin będący członkiem Czarnego Słońca. Lokal odwiedził wtedy kilkukrotnie także Jax Pavan chcący się skontaktować z Czarnym Słońcem a także jeden z wyższych rangą przywódców organizacji, książę Xizor. W tamtym okresie w barze jako kelnerka pracowała Tlinetha.

W 40 ABY to właśnie do Oyu'baat, po tym jak zobaczyli jak z linii produkcyjnej MandalMotors schodzi pierwszy tysiąc Bes'uliików, Medrit Vasur zaprosił pełniącego wtedy funkcję Mandalora Bobę Fetta, zastrzegając że to Boba stawia pierwszą kolejkę. Wizyta ta miała być swoistym przypieczętowaniem nadchodzących na Mandalorze dobrych zmian. W samej knajpie zastali oni między innymi Gorana Beviina, który referował pozostałym zebranym najświeższe informacje z galaktyki, konkretnie o zaginięciu i prawdopodobnie śmierci Mary Jade. W tym samym czacie Medrit, Mirta, Dinua i Baltan Carid grali w Cu'bikad, grę planszową stanowiącą jedną z atrakcji Ouy'baat.

Goran Beviin prosił Bobę, by odwiedzał on knajpę przynajmniej raz w tygodniu, dla podnoszenia morale Mandalorian.

Później w Oyu'baat z Mirtą Gev i Bobą Fettem spotkał się Venku Skirata, oraz przybyły wraz z nim Gotab, który miał odczytać dla Mandalora ogniste serce należące kiedyś do jego byłej już żony. Gdy Fett przekonał się, że starzec umie odczytać ogniste serce, kazał opuścić wszystkim obecnym Mandalorian lokal, ku ich niezadowoleniu, aby móc w miarę prywatnie wysłuchać dalszych informacji.

Gdy Fett sprowadził na Mandalorę doktora Beluine, aby zajął się rozmrożeniem i pomocą Sintas, doktor zatrzymał się właśnie w jednym z pokoi w Oyu'baat.

Przybyła na planetę Jaina Solo zabrana została przez Gorana Beviina właśnie do Oyu'baat, gdzie zgromadzeni Mandalorianie oglądali właśnie transmisję meczu bolo-piłki. Powstało małe zamieszanie, gdy do kantyny przybył Gotab i wyjawił zgromadzonym ze przybyła jest Jedi, odrywając ich natychmiast od transmisji. Sytuacja została jednak opanowana, choć Mandalorianie nie byli zadowoleni z faktu, że stracili kawałek meczu. Następnie do kantyny przybył sam Fett, który po rozmowie z Jainą zgodził się ją szkolić oraz powiedział żeby wynajęła sobie pokój, właśnie w Oyu'baat.

Oyu'baat było też miejscem ponownego, już bardziej pokojowego spotkania Jainy Solo z Venku Skiratą oraz Gotabem, podczas którego prosiła Mandalorianina, który kiedyś był Jedi, aby uzdrowił byłą żonę Boby, Sintas, na co ten się zgodził.

Gdy trwało przyjęcie weselne Mirty lokal był opustoszały, nawet barman, Cham, uczestniczył w zabawie. Korzystając z prywatności jaką zapewniał w ten dzień pub, Boba Fett spotkał i porozmawiał w nim z przybyłą na Mandalorę Admirał Daalą.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!