Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Venku Skirata

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Venku Skirata
Data i miejsce narodzin: 21 BBY, Mandalora
Miejsce pochodzenia: Mandalora
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Ciemnobrązowe
Przynależność:
Venku Skirata, znany też jako Kad Skirata czy też zdrobniale Kad'ika był synem Jedi, Etain Tur-Mukan i Komandosa Republiki, Darmana. W czasach drugiej galaktycznej wojny domowej stał na czele ruchu znanego jako Kadikla.

Biografia

Przed narodzinami

Venku Skirata był owocem uczucia jakie połączyło Jedi, Etain Tur-Mukan z klonem-komandosem, Darmanem. Para ta poznała się na Qiilurze, gdzie Etain była jeszcze padawanką, trzy miesiące po bitwie o Geonosis. Ponownie mieli okazję współpracować kilka miesięcy później, podczas operacji antyterrorystycznej na Coruscant, 371 dnia po bitwie o Geonosis natomiast zbliżyli się do siebie na tyle, że owocem zbliżenia była ciąża Etain. Wiedząca co zrobił by Zakon gdyby się dowiedział o jej stanie Etain zwróciła się o pomoc do Kala Skiraty. Ten pod pewnymi warunkami - w tym żądaniem oddania mu Venku pod opiekę aż Darman sam będzie się mógł nim zająć - zgodził się pomóc Etain i zorganizował dla niej przeniesienie na Qiilurę gdzie ciąża mogła rozwijać się z dala od wścibskich oczu. Etain przebywała na planecie aż do 477 dnia po bitwie o Geonosis - z powodu zagrożenia ciąży musiała porzucić swoje dotychczasowe zajęcie, dowodzenie klonami i udać się na Mandalorę, do Kyrimorut - dotarła tam dzień po opuszczeniu Qiilury. Nocą 540 dnia po bitwie o Geonosis Etain po kilkugodzinnym porodzie wydała na świat swoje dziecko, Venku.

Dzieciństwo

Etain i Venku.

Dzień po narodzinach Venku Kal Skirata przybył na Mandalorę symbolicznie "zabrać" dziecko - choć widząc niemowlaka był gotów zmienić swoją decyzję i pozwolić Etain pozostać na Mandalorze i zająć się dzieckiem, ta jednak odmówiła chcąc walczyć w trwającej wojnie. Sześć dni po narodzinach Venku był już naprawdę pod opieką Kala, który to przybył na Coruscant i przedstawił dziecko Besany Wennen, ukochanej Orda, wyjaśniając kim maluch jest oraz przede wszystkim każąc zapamiętać, że poza paroma wyjątkami, wszyscy powinni sądzić, że jest on wnukiem Kala - także ojciec, Darman, miał na razie pozostawiać nieświadomym. Dzień później do apartamentu Besany przybyła drużyna Omega i poznała Venku - będący częścią drużyny Darman także oczywiście zobaczył i nawet trzymał Venku na rękach, nieświadom prawdy. Podczas luźnej rozmowy Darman stwierdził także, że swojego syna nazwałby Kad, przez co Venku był później znany także pod takim imieniem.

Darman o swym ojcostwie dowiedział się 996 dnia po bitwie o Geonosis, natomiast dwa dni później, na Coruscant po raz pierwszy zobaczył Venku wiedząc, że to jego syn. Przez kolejny miesiąc Etain i Darman spędzali z Venku tyle czasu ile tylko mogli - aż w końcu oboje musieli oddalić się na swoje misję - Etain poleciała na Kashyyyk a Darman na Fostin IX. 1089 dnia po bitwie o Geonosis, w dniu gdy wydany został Rozkaz 66 matka Venku zginęła od ciosu mieczem świetlnym - połączony z nią więzią Mocy Venku, według relacji Laseemy w tym momencie rozpłakał się i przez 5 minut nie była w stanie go uspokoić a następnie kompletnie zobojętniał. Dwa dni później Venku był także świadkiem mającego miejsce w Kyrimorut pogrzebu swej mamy. Na pamiątkę po niej Venku miał dwa miecze świetlne, ten należący do niej oraz ten jej mistrza a także nadpaloną zabawkę, pluszowego nerfa.

Szczegóły na temat dalszego dzieciństwa i dojrzewania Venku nie są znane, wiadomo jednak, że za jego dalsze szkolenie w używaniu Mocy odpowiadał Bardan Jusik.

Dorosłe życia

Pierwsze spotkanie rodziców Venku.

Venku był jednym z Mandalorian jacy powrócili na Mandalorę w 40 ABY, gdy będący Mandalorem Boba Fett wezwał rozrzuconych po galaktyce Mando'ade do powrotu. Spotkał się on z Bobą Fettem, zamieniając z nim kilka zdań a także stwierdzając, że dobrze działa ku chwale Mandalory, może mu więc coś wręczyć - jak się okazało, dostarczył on umierającemu Bobie lekarstwo od Jainga. Podczas tego spotkania na pokład Slave'a I przybył także Bardan Jusik by zobaczyć Bobę Fetta, zaś po jego wyjściu Venku wyjawił Mandalorowi swoją tożsamość, wyjaśniając że jest znany także jako Kad'ika - przywódca ruchu zwanego Kadikla.

Niedługo później był też obecny podczas podawania Fettowi lekarstwa od Jainga - Boba przedstawił go swojej wnuczce, Mircie, jako jej wujka. Gdy wychodził zainteresował się wiszącą na szyi Mirty połówką ognistego serca - Mandalorianka poinformowała go z tego powodu, że szuka kogoś kto byłby w stanie je odczytać, Venku obiecał więc rozejrzeć się za kimś takim.

Jakiś czas później wraz z Jusikiem odwiedził Oyu'baat, gdzie przybyli do znajdujących się tam Boby i Mirty - Bardan dzięki swej wrażliwości na Moc był bowiem w stanie odczytać ogniste serce. Venku towarzyszył Bardanowi podczas gdy ten wyjawiał Bobie wszystko czego potrafił dowiedzieć się z przedmiotu.

W 41 ABY Venku wraz z Bardanem przybyli do Oyu'baat akurat jak znajdowała się tam Jaina Solo - zaraz też ją zdemaskowali, nie pozwalając jednak by ta wyjawiła wszystkim co wyczuła poprzez Moc - to znaczy, że obydwaj Mandalorianie są wrażliwi na Moc. Venku kazał jeszcze towarzyszącemu Jainie Goranowi Beviinowi skontaktować się z nim jakby czegoś chciał po czym wraz z Jusikiem opuścił lokal.

Bardan Jusik.

Jakiś czas później obydwoje ponownie przybyli do Oyu'baat by spotkać się z chcącą tego Jainą Solo. Podczas rozmowy z chcącą prosić Jusika o pomoc żonie Fetta Jainą wyjawili jej oni szczegóły na temat swej przeszłości. Jusik zgodził się pomóc Sintas Vel i niedługo później wraz z Venku stawili się na farmie Beviina-Vasura. Po sesji leczniczej w wykonaniu Bardana, Venku wziął podarunek od Gorana, prawdopodobnie składający się z przetworów i innych spożywczych produktów i obaj wrócili do swej siedziby.

Kilka dni później Jaina ponownie spotkała się z Jusikiem, chcąc się go poradzić w temat kwestii zabicia Jacena. Po ich rozmowie odbyła także sparring na miecze świetle z towarzyszącym oczywiście sędziwemu mandalorianinowi Venku.

Wyposażenie

Venku w 40 ABY posiadał dość nietypową mandaloriańską zbroję, wyróżniającą się tym, że żaden z jej elementów nie wydawał się być tego samego koloru - noszący niebieskie, białe, czarne, złote, kremowe, szare i czerwone elementy pancerza Venku hołdował w ekstremalny sposób tradycji noszenia części pancerza poległego towarzysza. Podczas spotkania z Bobą Venku wyjaśnił mu, że napierśnik, hełm i naramienniki należały kiedyś do jego wujków, płytki na przedramionach do ojca, te na udach były własnością kuzyna natomiast pas należał do ciotki, a gdy Boba przerwał m wymienianie, dodał także że nie wszyscy z nich są martwi, choć część owszem.

Ciekawostki

  • Karen Traviss opisała w FAQ na swej stronie jakie miały plany związane z wydarzeniami które miały być opisane w niewydanej, drugiej części serii Komandosi Imperium. Darman miał powrócić na Mandalorę i niezadowolony z faktu, że w Kyrimorut znajdują się Jedi porwać Venku, po spędzeniu z nim jakiegoś czasu sam na sam miał jednak ponownie zjednoczyć się z resztą klanu Skiraty. Książka ta nie została jednak napisana ani wydana, należy traktować więc te informację jako ciekawostkę, w ramach uniwersum Star Wars te zdarzenia oficjalnie nie wystąpiły.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!