Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Spar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Spar.jpg
Spar (Alfa-02)
Data i miejsce narodzin: 32 BBY
Miejsce pochodzenia: Kamino
Rasa: Człowiek-klon
Wzrost: 183 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Spar, urodzony jako Alfa-02, używający także określenia Alfa-Ø2 oraz Mandalor Wskrzesiciel był jednym z klonów Jango Fetta jakie powstały w 32 BBY na Kamino. Był on jednym ze 100 Elitarnych zwiadowców serii Alfa których szkoleniem zajmował się osobiście Jango - nie doczekał jednak na Kamino wybuchu wojny. Zdezerterował półtorej roku przed jej początkiem i prowadził przez kilka lat żywot łowcy nagród aż w końcu przybył na Mandalorę gdzie przyjął tytuł Mandalora i powołał do życia Mandaloriańskich Protektorów który walczyli po stronie Konfederacji w trwającym konflikcie. Po tym jak siły protektorów zostały rozbite powrócił na Mandalorę a jakiś czas później udał się na Extrictarium Nebula gdzie zginął z ręki Ailyn Vel.

Biografia

Dorastanie na Kamino i życie łowcy nagród

Spar, jeden ze 100 klonów składających się na grupę Elitarnych zwiadowców serii Alifa różnił się od innych klonów - w pewnym momencie uświadomił sobie że dzieli z Jango Fettem należące do łowcy wspomnienia. Nie chcąc zostać zabitym, co z pewnością by go spotkało gdyby Kaminoanie odkryli tak istotną anomalię, z pomocą Mija Gilamara udało mu się zbiec z Kamino w 23,5 BBY. Od swojego zniknięcia wędrował po zewnętrznych regionach galaktyki zarabiając jako łowca nagród.

Wojny klonów

Wstrząśnięty śmiercią Jango Fetta Spar zdecydował się w końcu powrócić na Mandalorę, gdzie obwołał się Mandalorem wskrzesicielem i powołał do życia składającą się z lokalnej milicji a także byłych członków straży śmierci grupę zwaną Mandaloriańskimi Protektorami. Licząca 212 osób grupa miała swój udział w pozbawieniu władzy Nowych Mandalorian, w czasie wojny walczyli oni także na takich planetach jak Null, New Bornalex, Kamino, New Holstice czy Zaadja. Z powodu nienawiści jaką Spar odczuwał względem Jedi za wydarzenia n Galidraanie Protektorzy walczyli po stronie Seperatystów, Spar zadbał też by ruch ten mógł korzystać z usług firmy MandalMotors.

W wyniku zasadzki w jaką wpadli protektorzy na Norval II, gdzie protektorzy mieli pojmać Padme Amidalę, większość z nich zginęła - przetrwała tylko trójka - Spar, Tobbi Dala i Fenn Shysa. Ten ostatni przez niektórych był nawet uważany za prawdziwego dowódcę protektorów stojącego w cieniu Spara, większość jednak widziała w nim najwierniejszego zwolennika Mandalora. Po tej druzgocącej porażce cała trójka powróciła na Mandalorę.

Fenn Shysa.

938 dnia po bitwie o Geonosis Spar przebywał wraz z Fennem Shysą i Sullem w Keldabe, w Oyu'baat gdzie czekali oni na przybycie Fi Skiraty z którym Fenn chciał porozmawiać. Gdy w końcu rozmówca wraz ze swoją ukochaną, Parją Bralor dotarł, Fenn wyjaśnił mu jaką ma dla niego propozycję - bycie Mandalorem-pozorantem. Fi się jednak nie zgodził, podobnie jak Sull - to właśnie Spar dał Fennowi zielone światło na ponowne rozgłaszanie że jest nowym Mandalorem i synem Jango Fetta. Chwilę później Spar był też świadkiem małej kłótni na linii Sull-Fi spowodowanej pojawieniem się w kantynie Bardana Jusika, kiedyś Jedi i dowódcy Sulla a obecnie Mandalorianina.

998 dnia po bitwie o Geonosis Spar wraz z Sullem odnaleźli Kyrimorut do którego ostrożnie podchodzili - znajdujący się tam jednakże Bardan zdołał ich i tak wyczuć w Mocy i rozpoznając, że są klonami zawołał by przestali się ukrywać, co też uczynili. Wyjaśnili Bardanowi, że nie dość dobrze zamaskował swego Aggressora i tak ich odnaleźli, a także, że słyszeli że Kal Skirata pracuje nad lekiem mającym zatrzymać przyśpieszone starzenie się klonów i też chcieli by z niego skorzystać. Jusik zaproponował im możliwość udania się w raz z nim na Coruscant, z której to obaj zwiadowcy serii alfa skorzystali.

Miesiąc później, Spar przebywał wraz z Fi, Sullem, Besany i Laseemą w apartamencie tej ostatniej, gdzie grali w sabaka. Grę jednak przerwało im przybycie Kala z Mijem Gilamarem. Skirata oczekiwał, że obecność klonów będzie stanowić niespodziankę dla Mija, to jednak właśnie Kal był najbardziej zaskoczony - dowiedział się bowiem z życzliwych uwag i rozmowy jaką zaczęli zaraz po zobaczeniu się prowadzić Mij i Spar, że to właśnie Gilamar pomógł klonowi uciec z Kamino. Zebrani zamienili jeszcze kilka zdań na różne tematy, m.in. Kal ustalił i poinformował resztę o tym, że plan wyrwania się z WAR wcielą w życie 1090 dnia po bitwie o Geonosis.

1080 dnia po bitwie o Geonosis Spar znajdował się wraz z Fi, Sullem oraz Jusikiem na Pols Anaxes, skąd chcieli wyciągnąć Ruusaan, córkę Kala. Klony ubrane były w pancerze natomiast Jusik udawał ich więźnia. Obserwując obóz Spar zastanawiał się głośno dlaczego właściwie republika bierze jeńców zamiast ich zabijać. Cała akcja przebiegła zgodnie z planem i udało im się przejąć Ruusaan, której już na pokładzie kanonierki WAR wytłumaczyli kim są i kto ich przysłał.

Spar powrócił z towarzyszami na Coruscant w bliżej nieokreślonym czasie miedzy rozpoczęciem bitwy o planetę a piątą jej godziną, gdzie spotkał się z nimi Ordo Skirata i Walon Vau, z którymi to natomiast udali się razem w okolice Valorum Center, gdzie czekał na nich Skirata.

1085 dnia po bitwie o Geonosis, 5 dnia bitwy o Coruscant Spar opuścił Coruscant na pokładzie pilotowanego przez Mereela Aggressora, razem z nim z planety na Mandalorę zabrani zostali Sull, Arla Fett, Uthan oraz Ruusaan Skirata.

Losy po zakończeniu Wojen Klonów

Jakiś czas później Uthan opracowała antidotum na wirusa FG36 i była gotowa je przetestować. W Kyrimorut gdzie miał mieć miejsce test stawili się wszyscy stali mieszkańcy bastionu, przybyli także Sull oraz właśnie Spar - zostali wraz ze wszystkim zaszczepieni i mogli obserwować jak Uthan testuje skuteczność antywirusa - z pomyślnym rezultatem.

W końcu nie mogąc sobie poradzić ze swoim zdublowanym zestawem wspomnień Spar opuścił Mandalorę i udał się na Extrictarium Nebulę gdzie zakończył swój żywot zabity przez Ailyn Vel - wzięła ona bowiem Spara za swojego ojca którego chciała zabić, Bobę Fetta.

Ciekawostki

  • Choć wiele źródeł jednoznacznie określa, że Spar był Mandalorem, na ostatnich stronach Rozkazu 66 możemy przeczytać, jak pewien Mandalorianin informuje Kala Skiratę, że Fenn ogłosił się nowym Mandalorem, kończąc tym samym trwający od śmierci Jango okres bez Mandalora - świadczyć to więc może, że nie wszyscy Mandalorianie zdawali sobie sprawę z roli Spara w wojnach klonów, bądź wiedzieli ale po prostu nie uznawali go za Mandalora.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!