Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Mandaloriańscy Protektorzy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mandaloriańscy Protektorzy.
Mandaloriańscy Protektorzy, znani także jako Mando Cabure to jedna z organizacji jaką można wyróżnić w historii Mandalorian, powstała w czasie wojen klonów i funkcjonująca przez minimum kolejne ponad 60 lat.

Historia

Spar, założyciel Protektorów.

Protektorzy powstali w czasie wojen klonów, założeni przez Spara który przyjął tytuł Mandalora Wskrzesiciela. Spar był jednym z milionów klonów Jango Fetta jakie na Kamino stworzyli dla Wielkiej Armii Republiki Kaminoanie, wyróżniał się jednak tym, że ukrył iż w niewyjaśniony sposób posiada wspomnienia należące do Jango Fetta. Zdezerterował on z armii na półtorej roku przed początkiem wojen klonów i jakiś czas pracował jako łowca nagród. Wstrząśnięty śmiercią Jango Fetta na Geonosis Spar powrócił na Mandalorę i zajął się tworzeniem Protektorów, owładnięty obsesją wskrzeszenia superkomandosów.

Grupa ta liczyła 212 Mandalorian, z czego dwustu Spar zrekrutował z lokalnej milicji na Mandalorze, w tym Fenna Shyse i Tobbiego Dale natomiast pozostały tuzin stanowili byli członkowie Straży Śmierci.

Protektorzy zadbali, by separatyści mogli korzystać z usług mającego siedzibę w Keldabe MandalMotors, podczas wojny walczyli w bitwach o takie planety jak Null, New Bornalex, Kamino, New Holstice czy Zaadja. W końcu jednak wpadli oni w pułapkę na planecie Norval II gdzie mieli pojmać Padme Amidalę - większość Mandalorian zginęła a ich roboty bojowe zostały zniszczone. Przeżyła tylko trójka, Spar, Fenn i Tobbi.

Spar powierzył Shysie i Tobbiemu zadanie odbudowania struktur Protektorów, co też Shysa starał się zrobić, w 19 BBY ogłaszając się Mandalorem. Walczący z przybyłymi na Mandalorę handlarzami niewolników protektorzy pełnie sił i skuteczności osiągnęli jednak dopiero na krótko przed bitwą o Endor, po tym jak Tobbi Dala zginął, zabijając Supremę i niszcząc przy tym miasto kości. Wypędzili oni następnie z sektora Mandalory wielkiego admirała Tekela i zaczęli działać jako siły obronne strzegące sektora a także siły najemne, pomagając rebeliantom w walce z Nagajami, a później z Tofami. Później, już po formalnym powstaniu Nowej Republiki Protektorzy pomagali jej siłom w bitwie o Mindor.

Część sił Mandalorian biorących udział w bitwie o Gyndine

Niektórzy uważają, że po tym jak Mandalorem został Boba Fett nie kontynuował on tradycji protektorów, jednakże nie jest to prawda, siły Mandalorian które pod jego przywództwem walczyły podczas wojny z Yuuzhan Vongami także były Protektorami. Walczyli oni wpierw w bitwach o takie planety jak Birgis i Nowa Holgha gdzie walczyli po stronie Vongów, aby zdobyć na ich temat jak najwięcej danych wywiadowczych które przekazywali wywiadowi Nowej Republiki. Natomiast po tym jak w 29 BBY Yuuzhanie przejrzeli ich grę i zaatakowali Mandalorę, po samodzielnym obronieniu się na swej planecie - co Mandalorianie zrobili jako jedyni w galaktyce - siły Protektorów ruszyły w galaktykę pomagając wyzwolić takie planety jak Ord Mantell|, Gyndine i Tholatin, ratując także życie Lei i Hanowi Solo na stacji Caluula.

Kolejna wieść na temat Protektorów pojawia się w 44 ABY gdy admirał Natasi Daala wynajęła co najmniej tysiąc Protektorów by przeprowadzili oblężenie świątyni Jedi na Coruscant, żądając wydania chorych na tajemniczą chorobę Jedi. Przywodził im wtedy Belok Rhal, który to zastrzelił na schodach świątyni bezbronną Kani Asari - czyn który na pewno nie zdobyłby uznania u Jastera Mereela, którego autorstwa kodeks leżał u podstaw Protektorów.

Organizacja i zasady

Fenn Shysa

W organizacji stworzonej przez Spara bycie protektorem wymagało przestrzegania kodeksu superkomandosów, w czasie gdy dowodził nimi Fenn Shysa protektorzy nie mogli także podejmować się działań jako najemnicy bez jego błogosławieństwa, błogosławił zaś takowe tylko gdy nie przewidywały one krzywdzenia niewinnych.

Podczas gdy Separatyści swą siłę opierali na ilości tanich robotów bojowych, Protektorzy stanowili ich całkowite przeciwieństwo, byli bowiem świetnie wyszkoleni oraz wyposażeni, przewagę zapewniał im także fakt, że Spar posiadał zdobytą na Kamino wiedzę na temat taktyk armii klonów, wiedział więc czego spodziewać się po przeciwnikach. Protektorzy używali bitewnych legionistów serii BL by walczyły na pierwszej linii walki sami zaś dzięki plecakom odrzutowym docierali w same serca obozów przeciwników by tam prowadzić walkę - taktyka ta była ryzykowna ale zarazem zabójcza. Fakt, że Protektorzy korzystali z wsparcia robotów bojowych jest także warty uwagi, nieczęsto bowiem Mandalorianie odwoływali się do takowego wsparcia.

Po rozbiciu ich sił na Noval II, zajmujący się odbudowaniem rang Protektorów Shysa musiał stosować kompletnie inną taktykę - niemająca dostępu do zaawansowanej broni, droidów bojowych a często nawet do mandaloriańskich zbroi grupa pod jego przywództwem prowadziła głownie walki partyzanckie z siłami Imperium, wykorzystując przewagę w postaci znajomości lasów Mandalory.

Po tym jak rebelianci wygrali bitwę o Endor a wcześniej protektorzy zabili Supremę i przegonili wojska Imperium z planety, skupili się oni na obronie okolic Mandalory - jeśli w sektorze pojawiał się jakiś wrogi okręt, siły Mandalorian dokonywały abordażu i sprowadzały go do kosmoportu planety.

Struktura

Najniższą rangą pośród protektorów był szeregowy (Mando'a: verd'ika), zajmowali się oni głownie działaniami jako piechota. Wyżej znajdował się kapral (alor'uus) następny zaś był sierżant (ruus'alor). Na korpus oficerski składali się porucznicy (ver'alor), wyżej byli kapitanowie (alor'ad) i komandorzy (al'verde) - w mando'a wszyscy oficerzy znani są jako alor. Głównodowodzącym był urzędujący Mandalor.

Wyposażenie

Podczas wojen klonów

Ścigacz policyjny typu Pursuer

W czasie Wojen Klonów Protektorzy używali jako głównych pojazdów ścigaczy policyjnych typu Pursuer produkcji MandalMotors, w walce wspierały ich także bitewni legioniści serii BL - które to z kolei używały w walce mandaloriańskich uprzęży bojowych.

Podczas panowania Imperium i Nowej Republiki

Jedyną znaną jednostką są myśliwce Cabur których używała Eskadra Wskrzesiciela.

Podczas wojny z Yuuzhan Vongami

Dowodzeni przez Bobę Fetta Mandalorianie, podczas walk ramię w ramie z Vongami jak i później przeciwko nim używali takich pojazdów jak mandaloriańskie statki więzienne, ścigacze policyjne Pursuer, desantowce typu Meteor a także patrolowców typu Firespray i myśliwców szturmowych Gladiator.

W 44 ABY

Siły oblegające świątynie Jedi na Coruscant używały ślizgaczy desantowych Quickstrike, czołgów klasy Canderous, Tra'kadów oraz bombowców Vyrhawk.

Znani członkowie

Podczas wojen klonów

Rządzący Mandalor: Spar Znani członkowie: Tobbi Dala i Fenn Shysa.

Podczas panowania Imperium a następnie Nowej Republiki

Rządzący Mandalor: Fenn Shysa Znani członkowie: Parma, Tem, Tobbi Dala.

Podczas wojny z Yuuzhan Vongami

Rządzący Mandalor: Boba Fett Znani członkowie: Goran Beviin, Dinua Jeban, Briika Jeban, Cham Detta, Suvar Detta, Tiroc Vhon , Baltan Carid a także nieznani z imienia Calibop i Bothanin.

W 44 ABY

Rządzący Mandalor: Boba Fett Dowodzący siłami protektorów na Coruscant: Belok Rhal. Znani członkowie: Przynajmniej 1000 Mandalorian, jednak nieznanych z nazwisk.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!