Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Cham Detta

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Cham Detta był Mandalorianinem, bratem, Suvara Detty i jednym z Mandaloriańskich Protektorów, grupy która pod przywództwem Mandalora, Boby Fetta, udawała że współpracuje z Yuuzhan Vongami.

Biografia

Brał on udział w spotkaniu sił Mandalorian z przybywającą do galaktyki flotą Yuuzhan, na które przybył w swoim myśliwcu typu Gladiator. Nie mogąc doczekać się przybycia nieznanych sił, Cham zapytał pozostałych czy aby na pewno zjawili się o dobrej porze. Natomiast gdy nietypowa flota wreszcie się zjawiła, Detta odpowiadając na komentarz Fetta wyraził obawę, czy obce istoty w ogóle mają coś takiego jak oczy.

Wraz z bratem i innymi Mandalorianami brał udział w bitwie o Birgis, przygotowując się do zaatakowania głównego portu lotniczego planety stwierdził, że nie rozumie dlaczego Vongowie akurat ten obiekt chcą zaatakować, a nie elektrownie, ale uznał że skoro płacą to nie będzie marudził. Natomiast gdy Boba Fett stwierdził że dla nich to dobrze, bo będą mieli okazję przekazać komuś zdobyte dane, Cham przypomniał mu, że w trakcie walk może nie być to wcale takie łatwe.

Chwilę przed szturmem Mandalorian na główny budynek portu Cham przy pomocy swojej wyrzutni rakiet wysadził górną część portowej wieży, natomiast gdy zaraz później Mandalorianie ruszyli do budynku, on zapewnił zajęcie baterii przeciwlotniczej artylerii, która skupiła się na drugim wystrzelonym przez niego pocisku. Gdy Mandalorianie po dostaniu się do środka znaleźli i skłonili do współpracy pilotkę, Fett to właśnie Chamowi kazał odeskortować ją na zewnątrz, a także jeśli nie znajdą na lądowisku żadnej odpowiedniej maszyny, oddać jej swojego gladiatora. Cham wywiązał się ze swego zadania, i kilka godzin później spotkał ponownie z pozostałymi Mandalorianami.

Cham uczestniczył także w bitwie o Nową Holghę. Gdy Mandalorianie schwytali przebywającego wtedy na planecie Jedi, To Cham, przy pomocy trzymających Jedi Tiroca i Suvara, udzielił mu pierwszej pomocy. Brał także udział w walce z przybyłym na miejsce Yuuzhaninem, który domagał się informacji gdzie jest Jedi o którym ich poinformował. Już po walce, gdy Mandalorianie zdali sobie sprawę z faktu, że Briika Jeban jest ranna, to on zaoponował gdy jej córka, Dinua, chciała zdjąć jej płyty pancerza, stwierdzając, że to mogło by jej tylko zaszkodzić, oraz że należy ją przetransportować natychmiast na pokład Slave I.

Ekwipunek i umiejętności

Fakt, że Cham powiedział Bobie, gdy ten zaoferował że odkupi mu Gladiatora, że będzie chciał go w kolorze żółtym, by pasował mu do płytek pancerza, może wskazywać na to, iż właśnie tego koloru miał zbroję. Natomiast jego znane działania podczas bitew, opatrzenie Kubarieta, wydawanie sądów na temat stanu Briiki może sugerować, że jego główną rolą było bycie medykiem.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!