Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Briika Jeban

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Briika Jeban
Data i miejsce śmierci: 25 ABY
Rasa: Człowiek
Przynależność: Mandalorianie
Briika Jeban była żyjącą w okresie początku wojny z Yuuzhan Vongami Mandalorianką, miała jedną córkę, Dinuę, którą po śmierci swojego partnera wychowywała samotnie.

Historia

W 24 roku po bitwie o Yavin znajdowała się wraz z córką w barze Jaraniz, na Nar Shaddaa, gdzie obie kobiety świętowały zakończenie przez młodszą okresu verd'goten, mandaloriańskiego rytuału przejścia, oznaczającego że 13 letnia Dinua stała się pełnoletnia. Tam też poznała Gorana Beviina, który przybył do baru aby spotkać się z oferującym pracę Udulenem. Mandalorianin, dowiadując się, że się u nich z kredytami nie przelewa, zaproponował im wzięcie udziału w zabiciu Tholote B'Lepha, które mu zlecono. Trójka Mandalorian wykonała swe zadanie, zadowalając swego pracodawcę, który miał dla nich kolejne misje.

Briika wraz z córką znalazła się także w grupie Mandaloriańskich Protektorów pod dowództwem Boby Fetta, która oczekiwała w ustalonym punkcie przestrzeni na spotkanie z Udelenem, którego prawdziwa tożsamość jeszcze nie była znana Mandalorianom, oraz jego siłami. Podczas przedłużającego się oczekiwania, Briika poprosiła Gorana aby obiecał, że jeśli coś jej się stanie, ten zaopiekuje się jej córką, na co Mandalorianin się zgodził.

Matka i córka uczestniczyły także w bitwie o Birgis, gdzie brały udział w ataku na główny port lotniczy planety. W czasie szturmu na jego główny budynek, gdy Tiroc Vhon oraz Suvar Detta pozostali przy wyjściu aby zabezpieczyć odwrót, Briika wraz z córką, Goranem, Chamem i Mandalorem penetrowała budynek, trafiając do jadalni, gdzie razem obezwładnili znaleziona tam pilotkę, i przekazali jej zdobyte dane wywiadowcze na temat Yuuzhan, a następnie pomogli uciec z planety.

Briika brała także udział w bitwie o Nową Holghę, podczas której z obecnymi na planecie Mandalorianami skontaktował się Bur'lorr i poinformował, że na planecie znajduje się Jedi.

Boba Fett kazał Goranowi Beviinowi zająć czymś Yuuzhanina, natomiast sam z pozostałymi Mandalorianami ruszył by przechwycić Jedi, jako że widzieli w tym nadzieję na zdobycie zaufania u Nowej Republiki - która nie skorzystała w żaden sposób z danych które jej przekazali poprzez pilotkę na Birgis.

Polując na Jedi, Briika wraz z Dinuą zajęły pozycje na dachu, obserwując stamtąd alejkę w której znajdował się Jedi, natomiast gdy Fett zdołał ogłuszyć ich przeciwnika, Briika już w bezpośrednim kontakcie podporządkowała sobie pojmanego, zakładając mu blokadę, kazała mu też okazać należyty szacunek Mandalorowi który chciał z nim porozmawiać. Po wyjaśnieniu Jedi jaki jest ich cel, i wysłaniu go wraz z Tirociem aby ociekł z planety, przyszła pora na zajęcie się przybyłym na miejsce Yuuzhaninem, który domagał się oczywiście wyjaśnienia gdzie jest Jedi. Briika stanęła wpierw między zdenerwowanym Yuuzhaninem a swoją córką, a gdy Beviin wykonał pierwszy ruch, atakując wojownika, rzuciła się na niego, starając się dźgnąć swym wibroostrzem w któreś z nieosłoniętych pancerzem z kraba vondum miejsc.

Mandalorianom, w dużym stopniu dzięki miażdyrękawicom Gorana, udało się zabić Yuuzhanina, ich radość nie trwała jednakże długo, stojąca Briika w pół zdania ponownie upadła na kolana, trzymając się za klatkę piersiową. Okazało się, że podczas walki nadziała się na jeden z kolców zbroi wojownika, w wyniku czego się wykrwawiała, ku rozpaczy swej córki. Fett wraz z Beviinem natychmiast wzięli się za ratunek, przy pomocy plecaków rakietowych transportując ranną do stojącego niedaleko Slave I, gdzie Fett trzymał jednostkę medyczną. Androidowi nie udało się jednak uratować rannej Mandalorianki, zmarła we wnętrzu statku. Goran Beviin dotrzymał słowa, i gdy tylko Dinua przybyła do statku, wykonał tradycyjną Mandaloriańską adopcję, w ten sposób informując dziewczynę jaki los spotkał jej matkę.

Dziedzictwo

Gdy dwa tygodnie po jej śmierci do sektora Mandalory przyleciał Kubariet - Jedi podczas pomocy któremu Briika straciła życie, Boba Fett kazał mu zadbać, żeby obywatele republiki wiedzieli o tym, że umarła ona aby ich ocalić.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!