Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Arla Fett

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
ArlaFett.jpg
Arla Fett
Data i miejsce narodzin: 72 BBY[1]
Miejsce pochodzenia: Concord Dawn[1]
Rasa: Człowiek[1]
Kolor włosów: Blond[1]
Przynależność:
Arla Fett to starsza siostra słynnego łowcy nagród, Jango Fetta.

Biografia

Młodość

Ojciec urodzonej około 72 BBY Arli był Wędrownym Protektorem na Concord Dawn - zastąpił w tej roli Jastera Mereela, wygnanego za zabicie podejrzanego. Lata później, w 58 BBY ten sam Jaster wraz ze swoimi towarzyszami znalazł schronienie na należącej do Fettów farmie gdy ukrywali się przed polującą na nich grupą, Strażą Śmierci. Dowódca Straży, Tor Vizsla odnalazł jednak w końcu farmę na której się ukrywali i przesłuchując ojca Arli starał się dowiedzieć gdzie konkretnie ukrywa się Jaster. Gdy Tor zagroził, że zaraz go zabije w obronie męża stanęła matka Arli strzelając do jednego z członków Straży. Ojciec krzyknął do Jango by uciekał, co też ten zrobił, sami rodzice Fettów natomiast zaraz zginęli. Przeżyła jedynie Arla która została pojmana przez członków straży - po jakimś czasie, gdy jak sama stwierdziła "koszmar się skończył", dołączyła do Straży.

Dalsze losy

Kolejne lata spędziła wraz ze Strażą Śmierci, przebywając z nimi aż do około 29 BBY gdy to została pojmana za zabicie kilku mężczyzn i osadzona w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, Valorum Center.

Odzyskana wolność

1080 dnia po bitwie o Geonosis grupka składająca się z byłego Jedi, a obecnie Mandalorianina Bardana Jusika, Kala Skiraty a także dwóch klonów, Fi i Orda przybyła do Valorum Center by wyciągnąć z niego potrzebną im do badań nad genomem klonów doktor Ovolot Qail Uthan. Po wykonaniu tego zadania i kierując się ku wyjściu Jusik zatrzymał się, usłyszał bowiem coś znajomego. Poprosił wszystkich o ciszę wsłuchując się w coś, następnie zaś o informacje na temat pacjentki przetrzymywanej w pobliskiej celi. Po wejściu do jej celi zamienił z pojmaną kilka zdań w Mando'a, których treść wprawiła Skiratę w zdumienie. Bardan zdecydował się zabrać więc pojmaną z nimi i razem udali się do kanonierki. Zaraz po zamknięciu się włazów Walon Vau lustrując dodatkowa pasażerkę stwierdził, że nie było jej w planie na co Skirata odparł, że zgadza się z decyzją jaką podjął Jusik wyjaśniając zniecierpliwionemu Vauowi, że kobieta która widzi jest Arlą Fett, zaginioną siostrą Jango.

1085 dnia po bitwie o Geonosis, 5 dnia bitwy o Coruscant Arla odleciała z Coruscant na pokładzie pilotowanego przez Mereela Aggressora, razem z nią na Mandalorę zabrani zostali Sull, Spar, Uthan oraz Ruusaan Skirata. Kolejne tygodnie Arla spędzała w siedzibie klanu Skirata, Kyrimorut na Mandalorze.

Jango Fett, brat Arli.

Czwartego tygodnia po nastaniu Imperium Jusik przybył do Arli i zapytał przez drzwi czy nie chciała by wyjść na spacer, a gdy nie doczekał się odpowiedzi spytał czy może wejść, uprzędzając, że jest z nim Mij Gilamar. Gdy weszli, ta zapytała Jusika kim jest, co go zaskoczyło, nie spodziewał się bowiem tak rzeczowego pytania. Gdy Jusik wyjawił jej co wie, a właściwie czego nie wie na temat swej przeszłości ta wyznała, że wie, że jej rodzice nie żyją, zapytała także kiedy znów każą jej pić lekarstwo, zaskakując przybyłych którzy sądzili, że podawano jej tylko jeden lek. Mij Gilamar zapytał czy może pobrać jej próbki krwi i włosów by ustalić co jej podawano, ta więc, zastrzegając, że nie mogą jej zmusić do przyjmowania lekarstwa, zgodziła się. Na koniec Jusik ponowił pytanie o spacer, to jednak odmówiła, choć wspomniała, że może kolejnego dnia da się namówić.

Jakiś czas później Arla obserwowała z okna jak Kal grał wraz z innymi bywalcami Kyrimorut, by uczcić nadchodzącą wiosnę - oprócz niego grali także Gilamar, Vau, Fi, Corr, Mereel i inni. Gdy obserwującą zauważyła Nyreen Vollen, pomachała jej na co ta odmachała nieśmiało, nieprzyzwyczajona, że ktokolwiek zwraca na nią uwagę.

Podczas gdy Ny z Zerami wykonywała swoje zadnie związane z odebraniem z Coruscant Ninera i Darmana, Vau, Uthan i Gilamar siedzieli przy stole w kuchni czekając na drugie śniadanie - jedzenie podawały Besany Wennen, Jilka Zan Zentis oraz właśnie Arla, co świadczy o jej powolnym traceniu oporów przed kontaktami z innymi mieszkańcami Kyrimorut.

Jednakże, nie na długo, bowiem w nocy po dniu gdy zaatakowany został Gidab Jusika zbudził jakiś hałas. Wraz z Mirdem wyszedł z Kyrimorut, w stronę skraju polany którym ktoś chodził. Jusik szybko przekonał się, że to Arla Fett, uzbrojona i niebezpieczna, bowiem zaatakowała go posiadanym kijem. Jusik starał się nad nią zapanować, w końcu ogłuszając przy pomocy Mocy. Od tego wydarzenia zgromadzeni ustalili, że trzeba będzie zamykać jej pokój na klucz. Gdy niedługo później Kal przesłuchiwał Ny odnośnie czipu który znaleźli Niner i Darman i który Zera przywiozły z Coruscant, wychodząc z pomieszczenia gdzie był Kal Ny natknęła się na Parję Bralor pilnującą pokoju Arli, w którym znajdowała się rozmawiającą z nią Laseema.

Jakiś czas później w pobliże pokoju Arli skąd słychać było krzyki przybyła Uthan wraz ze Scout - na miejscu znajdowali się już Jusik, Jaing i Gilamar który napełniali iniektor poskramiaczem banth, zastanawiając się, czy podać go Arli by się uspokoiła. Widząc, że Gilamarowi to nie w smak Uthan zaproponowała, że sama wstrzyknie Arli stosowny środek, Jusik jednak stwierdził, że nie powinni tego robić oraz wyjaśnił, że poprzez Moc wyczuwa, że u Arli dochodzi do głosu zdrowy rozsadek, potwierdziła to także Scout. Bardan dodał także, że do głosu dochodzą rzeczy które starała się dotychczas okryć w głębi pamięci a Scout, że nie wyczuwa od niej strachu który zazwyczaj wyczuwała, co Jusik potwierdził wspominając, że siostra Fetta nienawidzi siebie za to kim jest. W końcu Uthan weszła do środka by porozmawiać, zaczęła wpierw ostrożnie, i poprosiła Arlę by przestała uderzać rękami w ścianę, spróbowała ją także dotknąć ta jednak uciekła w kąt łózka krzycząc by tego nie robiła, wykrzyczała także, że jest nieczysta, a oni o niczym nie wiedzą gdy Uthan stwierdziła, że nikt tak nie uważa. Arla wykrzyczała jednak jeszcze, że Uthan nie ma pojęcia co ona zrobiła, a gdy Uthan starała się wyjaśnić, że rozumieją, że na pewno miała powód by zabić osoby za których zabicie ją zamknięto, ta wyjęczała, że to nie o to chodzi i nie wiedzą co innego zrobiła, naprawdę potwornego. Uthan widząc, że Arla się uspokaja zdecydowała się opuścić pokój. Na zewnątrz Jaing przedstawił im szczegóły tego za co została zamknięta Arla - zabicie 6 mężczyzn, i wspólnie starali odnaleźć jakiś wzór - pierwszy jakiś rezultat zdobył Mij zauważając, że jedna z ofiar była także łowca nagród. W końcu zgromadzeni uznali, że najlepiej będzie pozostawić Arlę samą sobie, licząc, że sytuacja sama się jakoś rozwinie - możliwość sprowadzenia dla niej psychologa odrzucili. Jusik oświadczył jeszcze, że to on sprowadził Arlę do Kyrimorut, więc on za nią odpowiada, i na pewno znajdzie sposób by jej pomóc.

Bardan Jusik.

Po powrocie z wizyty w Keldabe podczas której Mij zabił Dred Priesta, Jusik udał się do Arli, gdyż jak streściła mu Laseema, podczas ich nieobecności było z nią bardzo kiepsko. Widząc w jakim stanie jest Arla Bardan polecił Laasemie by zawołała Mija, sam zaś podjął się rozmowy z nią. Gdy dołączył Mij. wypytał ją o szczegóły tego co odczuwa stwierdzając, że nie ma obecnie halucynacji, na ucho powiedzial także Jusikowi, że nic nie może zrobić dopóki coś nie zacznie się dziać. Były Jedi spędził pół godziny z Arlą, aż dołączyli do nich także Arligan Zey i Kina Ha pytając czy mogą jakoś pomoc - stara Kaminoanka podjęła rozmowę z Arlą wyjaśniając, że jej może wyjawić co robiła bowiem przez swoje długie życie widziała wiele rzeczy i żadne okropieństwa jej nie zaskoczą. Kaminoance udało się skłonić rozmówczynię do wyjawienia czego tak bardzo się wstydzi - ukazała posiadany na plecach malunek symbolu straży śmierci, i wyjaśniła im, że nie jest to piętno ani podobnego rodzaju rysunek i że po tym jak została przez straż porwana, dołączyła do nich stajać się jednak z członkiń tej organizacji, zaskakując tą wieścią Jusika. Wyjaśniła im też, że udało jej się uciec dopiero gdy została złapana podczas ostatniej strzelaniny, 10 lat wcześniej - choć sama sądziła ze minęło jakieś pięć lub sześć. Wyjawiła także, że wiedziała, że Jango przeżył i pracował jako łowca nagród, nie wiedziała jednak, że zginął o czym Jusik ją poinformował. Zapewnił też, że straż śmierci nie znajdzie jej w Kyrimorut oraz zaproponował, że może spróbować usunąć jej traumatyczne wspomnienia, by mogła normalnie funkcjonować - ta się zgodziła być królikiem doświadczalnym zanim były Jedi zajmie się pamięcią Zeya i Kiny Ha, prosząc jednak by ją zastrzelił gdyby coś poszło nie tak i miała żyć jako warzywo - Jusik obiecał to zrobić.

Ciekawostki

  • Słowo "Fett" pochodzi z języka niemieckiego i oznacza "Tłuszcz".
  • W swym FAQ na stronie Karen Traviss wyjawiła, że w Komandosach Imperium 2, po zajęciu się pamięcią Arli Jusik miał się z nią ożenić, co tym samym czyniło by ją żoną Bardana Jusika o której ten wspomina w Objawieniu. Jednakże, jako, ze książka ta nie została wydana oficjalnie personalia żony Jusika pozostają nieznane.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!