Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Lord Mirdalan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Lord Mirdalan.

Lord Mirdalan, najczęściej nazywany po prostu Mird, rzadziej i głównie przez Walona Vau także określany zdrobniale Mird'ika był Strillem, towarzyszem Walona Vau a później także Jainga Skiraty.

Biografia

Lord Mirdalan towarzyszył Walonowi Vau od momentu gdy ten przyłączył się do Mandalorian. W 30 BBY Vau podjął się zlecenia Jango Fetta i zaczął pracować na Kamino jako Cuy'val Dar - spędził tam 8 lat a Mird oczywiście mu towarzyszył. W 28 BBY Mird niemal zginął z ręki czteroletniego Orda Skiraty - Vau bowiem poszczuł go na młodego klona który instynktownie w samoobronie wyciągnął swój mały blaster i chciał strzelić Strillowi dokładnie pomiędzy oczy - powstrzymany został jednak przez komendę STOP jaką wydał Skirata. W bliżej nieokreślonym momencie swego pobytu Mirdowi, któremu doskwierał brak zwierzyny do polowania udało się upolować Kaminoanina - był to jednak niebieskooki gatunek reprezentujący najniższą kastę w społeczeństwie Kamino, nie spowodowało to więc żadnych problemów dla niego czy też Walona.

W 21 BBY Walon Vau brał udział w akcji antyterrorystycznej na Coruscant którą dowodził Skirata - Mird oczywiście mu cały czas towarzyszył. Podczas samej akcji Mird został wykorzystany przez Kala jako część jego "przykrywki" gdy udał się na spotkanie z potencjalnym terrorystą. Brał też udział w końcowej akcji - podczas gdy większość grupy Kala walczyła z terrorystami przy magazynie firmy CoruFresh Walon Vau wraz z Etain zajęli się wyeliminowaniem szefa grupy terrorystów - Mirdalan dzięki swojej umiejętności latania mógł dostarczyć Walonowi ciało zabitego przez niego terrorysty. Mird pomógł także wytropić innego terrorystę, który wymknął się z miejsca ataku Kala Skiraty - zwierzak został przy tym jednak zraniony.

Mirdalan towarzyszył oczywiście także Walonowi gdy ten przeprowadzał napad na bank na Mygeeto - gdy pod Mandalorianinem załamał się lód i spadł on w jeden z podziemnych tuneli, Mird mu towarzyszył. Niedługo później, gdy na planetę przybył Kal Skirata z Ordem Mird wybiegł im na spotkanie i pomógł ustalić gdzie znajduje się Walon, po jakimś czasie gdy tejże dwójce udało się dostać do Walona i przenieść go na pokład Aay'hana, Mird pomagał w ogrzaniu wymarzniętego Walona.

Mirdalan towarzyszył Walonowi i Kalowi także podczas ich zakończonego sukcesem polowania na Ko Sai, w okolicach nadchodzącego dla Etain rozwiązania przebywał natomiast w Kyrimorut na Mandalorze, gdzie wyczuwając nadchodzące "młode" starał się przygotować dla niego gniazdo a także upolował shatuala.

Strill do końca wojny towarzyszył zazwyczaj Walonowi czymkolwiek ten się zajmował, niedługo natomiast po wydaniu rozkazu 66 i końcu konfliktu wraz z Walonem udał się na Kashyyyk gdzie Mandalorianin starał się odnaleźć zaginionego Seva.

W bliżej nieokreślonym momencie pomiędzy 19 BBY, a 40 ABY nowym opiekunem Mirda został Jaing - zwiadowca dał bowiem Walonowi słowo, że zajmie się Mirdem po śmierci Mandalorianina.

W 40 ABY Mird towarzyszył Jaingowi gdy ten przebywał na Kuat i dostał się na pokład należącego do Boby Fetta Slave'a I - pomógł zwiadowcy obezwładnić wnuczkę Fetta, Mirtę Gev.

Wygląd i umiejętności

Lord Mirdalan był Strillem, długim na metr zwierzęciem posiadającym sześć łap, długi niczym bicz ogon a także złociste oczy otoczone czerwonymi obwódkami. Jedną z charakterystycznych cech była zostawiana zawsze niemal przez niego stróżka ściekającej z pyska śliny a także drażniący zapach - choć ten wyczuwany był tylko przez istoty humanoidalne.

Inna cechą charakterystyczną Mirda, typową dla Strillów były luźne fałdy skory pozwalające mu latać - zarówno szybując jak i lecieć w górę, nawet z wielokilogramowym dodatkowym obciążeniem trzymanym w pysk.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!