Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Dred Priest

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
DredPriest hasbro twarz.jpg
Dred Priest
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Mandalora
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Jasny
Przynależność:
Dred Priest był żyjącym w schyłkowym okresie Starej Republiki i początkowym okresie Imperium Mandalorianinem, w 30 BBY został zrekrutowany przez Jango Fetta do pracy jako Cuy'val Dar na Kamino. Jego ukochaną była inna z Cuy'val Darów, Isabet Reau.

Podczas swego pobytu na Kamino stworzył tam sekretny krąg bitewny gdzie Cuy'val Darzy mogli między sobą rywalizować w walce, w zapomnianych i nieuczęszczanych częściach miasta Tipoca stworzył także miejsce gdzie trenowani przez niego komandosi walczyli między sobą w podobny sposób. Niezadowolony z tego inny Cuy'val Dar, Mij Gilamar pobił pewnego razu Priesta za to, natomiast walki komandosów zakończyły się gdy interwencję podjął sam Jango.

Jego losy w czasie wojen klonów pozostają nieznane, natomiast w 19 BBY Dred przebywał na Mandalorze gdzie pomagał siłom imperium przy zakładaniu ich bazy w mieście kości, nieświadom ze jest obserwowany przez Orda Skiratę i Bardana Jusika, dwójkę Mandalorian współpracujących z nienawidzącym Dreda Gilamarem. Kilka dni później Dred wraz z Isabet znajdowali się w stolicy planety, Keldabe. Obydwoje nosili na naramiennikach symbol Straży Śmierci - nie wiadomo jednak czy byli jej członkami już w czasie bycia Cuy'val Darami czy dołączyli do organizacji dopiero po wybuchu wojen klonów. Nieświadomie obydwoje minęli się z Kalem Skiratą i Walonem Vau, natomiast niedługo później rozłączyli - gdzie udała się Isabet nie wiadomo, natomiast Priest natknął się na Mija Gilamara.

Przywitał się on z nim - Mij przedstawił niezdejmującego hełmu Orda jako swego kuzyna. W dalszej rozmowie Mij zwrócił uwagę na emblemat na naramienniku Priesta, ten zaś stwierdził, że nie ma mu za złe, że kiedyś go pobił a także, że nie ma zamiaru donieść na nich do garnizonu. Po kolejnych paru zdaniach na temat straży Mij zaproponował by udali się ku Kelicie gdzie wraz z nim ruszyli Ordo i Dred. Na miejscu kontynuowali rozmowę w której Priest zachwalał straż i podejście Tylko silni mogą przetrwać, słabi umierają, co słysząc Gilamar dał upust swej nienawiści wbijając z chirurgiczną precyzją nóż w nieosłonięty fragment brzucha Priesta.

Dred Priest w zbroi.

Stwierdził także, że nie jest to zemsta a jedynie czyni to co trzeba. W ostatnich chwilach życia Priest wołał Isabet, ta je niebyła jednak w stanie go usłyszeć. Po jego śmierci Gilamar przeszukał jego ciało, zabierając mu notes komputerowy, identyfikator, czip identyfikacyjny a także naramiennik z emblematem straży śmierci a następnie wraz z Ordem wrzucił ciało do Kelity.

Wyposażenie

Dred posiadał czerwoną mandaloriańską zbroję, w tej samej kolorystyce utrzymany był jego Plecak odrzutowy. W 19 BBY na jednym z naramienników nosił symbol Straży Śmierci.

Ciekawostki

Ghes biorący ślub z Mirtą.
  • W opublikowanym na swojej stronie FAQ Karen Traviss napisała jakie miała plany związane z drugą częścią serii Komandosi Imperium - autorka pisze tam, że Straż Śmierci miała dowiedzieć się kto stoi za zabiciem Dreda i rozpocząć polowanie na klan Skiraty. Jednak informacja ta z racji statusu Karen, już-nie-autorki Star Wars ma charakter jedynie ciekawostkowy i w ramach uniwersum Star Wars nie nastąpiła.
  • W 2006 roku w artykule The Mandalorians: People and Culture pojawiła się grafika przedstawiająca anonimową parę Mandalorian biorących ślub natomiast rok później Hasbro Inc. wypuściło zestaw REPUBLIC ELITE FORCES: Mandalorians & Clone Troopers gdzie zadebiutowały postacie Dred Priesta i Isabet Reau - obydwoje mają tam bardzo podobne pancerze do tych z wspomnianej grafiki. Jednakże wydana w 2008 roku The Complete Star Wars Encyclopedia identyfikuje tamtą anonimową parę jako Ghesa Orade i Mirtę Gev rozwiewając wszelkie wątpliwości związane z pytaniem czy para z grafiki oraz Dred i Isabet to te same postacie.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!