Niech Moc będzie z Wami!Morgukai

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: Informacje z The Old Republic.
Armia Morgukai.

Morgukai byli elitarną organizacją z planety Kintan, zrzeszająca wojowników rasy Nikto.

W pewnym momencie w historii Starej Republiki ich szeregi zostały przetrzebione tak dotkliwie, że wytworzył się przesąd, iż Morgukai przestali istnieć. Jednakże kilku członków przetrwało na rodzinnej planecie, do najbardziej znanych należeli: Tsyr i jego syn, Bok. Nie wiadomo skąd wzięła się w nich ogromna nienawiść do rycerzy Jedi. Pomimo wielu różnic, dzielących oba zakony, łączyły je pewne cechy wspólne, jak chociażby poszanowanie dla honoru i posiadanie kodeksu walki.

Z racji tej nienawiści, Morgukai wyposażenie byli w zbroje i ostrza z cortosis, materiału odpornego na cięcia miecza świetlnego. Wykształcili w sobie odporność na sztuczki myślowe Jedi. Zwyczajem było, że ojcowie szkolili swoich synów, doskonaląc ich umiejętności w sztuce wojennej. Przed staniem się pełnoprawnym Morgukai, adept musiał przejść test odwagi i umiejętności, aby udowodnić że jest godzien tego tytułu.

W 30 BBY Tsyr i Bok przyjęli zlecenie porwania Nata Secury, syna głowy klanu rządzącego Ryloth. Akcja udała się, w dodatku Niktowie wzięli do niewoli mistrza Jedi Tholme'a, usiłującego im ją udaremnić. Wojownicy powrócili na Kintan, jednak byli śledzeni przez dwoje padawanów Tholme'a, Quinlana Vosa i Aaylę Securę. Wywiązała się walka, w wyniku której Tsyr zginął, a Bok stracił rękę i wpadł do lawy. Przeżył jednak i przyłączył się do hrabiego Dooku, obiecując Aayli krwawą zemstę za śmierć ojca i pozbawienie go honoru.

Okazja do zemsty nadarzyła się w 19 BBY. Wojny klonów miały się ku końcowi, a szansa na przechylenie szali zwycięstwa na stronę Separatystów pojawiła się wraz z pomysłem sklonowania Boka. W umieszczonym na planecie Saleucami kompleksie klonującym powstała armia Morgukai, przeszkolona przez mistrzów z rasy Anzatów. Republika nie pozostała obojętna wobec takiego zagrożenia; wysłała na Saleucami kontyngent wojska dowodzony przez Quinlana i Aaylę. W długotrwałym oblężeniu zginęło kilku Jedi; Morgukai walczyli dzielnie, zadając wrogowi ciężkie straty. Jednakże, w końcu kompleks klonujący został wysadzony a Bok zginął z ręki Aayli. Wówczas to poległ ostatni znany Morgukai - dalsze losy zakonu, jeśli jakieś jeszcze były, pozostają nieznane.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!