Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Myśliwiec Sithów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Tytuł jest jedynie określeniem lub przydomkiem, gdyż właściwa nazwa nie została jeszcze nadana przez autorów.
Jeśli pojawi się oficjalna nazwa, poproś o przeniesienie tego artykułu i wypowiedz się w dyskusji.

Sith fighter.jpg
Myśliwiec Sithów
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Sith Interceptor
Producent: Gwiezdna Kuźnia
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 7 m
Prędkość w atmosferze: 1250 km/h
Prędkość w kosmosie: 10
Uzbrojenie: 2 działka laserowe
Różne
Załoga: 1 pilot
Rola: Myśliwiec przechwytujący
Przynależność: SithowieMyśliwiec Sithów to podstawowy myśliwiec floty Sithów z okresu tuż po wojnach mandaloriańskich. Przeznaczony był przede wszystkim do działań przechwytujących oraz do utrzymywania przewagi w przestrzeni. Zdobył też sławę jako postrach wszelkiej maści "niezależnych przedsiębiorców" pragnących robić interesy pod nosem Sithów oraz jako zguba republikańskich jednostek handlowych.

Charakterystyka

Jego lekka konstrukcja nie pozwalała mu z reguły na angażowanie się w walkę z okrętami dysponującymi większą ilością artylerii przeciwlotniczej, chociaż oczywiście i ten problem okazywał się bezprzedmiotowy w momencie, gdy postanawiało się zalać przeciwnika samą liczbą atakujących jednostek. W takich sytuacjach myśliwce Sithów skutecznie radziły sobie też z większymi okrętami i tylko piloci tych bardziej pechowych spośród atakujących maszyn mogli mieć na ten temat inne zdanie.

Flota Sithów korzystała z tych maszyn przez cały czas trwania wojny domowej Jedi; myśliwce brały udział w blokowaniu planet, atakach na konwoje czy zgrupowania floty Republiki, a także w zwalczaniu republikańskich myśliwców typu Aurek. Dzięki mocom produkcyjnym Gwiezdnej Kuźni ich liczba była praktycznie nieograniczona - a o ile z pojedynczą maszyną tego typu bez większego trudu poradziłby sobie każdy jego przeciwnik, o tyle w wielu bitwach stosunek sił wynosił nawet i 10 do jednego. Chmary tych maszyn walczyły z siłami admirała Dodonny podczas bitwy o Gwiezdną Kuźnię. Gdy jednak Bastila przestała wspierać ich pilotów bitewną medytacją, a Kuźnia została zniszczona, większość floty Sithów uległa zniszczeniu i rozproszeniu.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!