Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Null ARC

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Prudii.

Null ARC, znani też jako Elitarni zwiadowcy serii Zero byli jedną ze specjalnych jednostek stworzonych przez Kaminoan w ramach Wielkiej Armii Republiki. Liczyła ona tylko sześć osób, Orda, Mereela, A'dena, Prudiiego, Jainga oraz Kom'rka.

Charakterystyka

Kaminoanie tworząc Wielką Armię Republiki oprócz standardowych klonów starali się stworzyć także podrasowane jednostki, a pierwszą próbą w tym kierunku były właśnie Zera. Z dwunastu jednostek, tylko sześć przetrwało okres inkubacji, później zaś przetrwali tylko dzięki Kalowi Skiracie, który się za nimi wstawił, bowiem gdy te miały metrykalnie dwa lata, Kaminoanie chcieli je zabić, jako zbyt niesubordynowane, a więc niezdolne do słuchania rozkazów. Kal dzięki wsparciu Jango Fetta wziął je na wychowanie, w zamian za co te odwdzięczyły mu się absolutną lojalnością. Innymi cechami jakie wzmocnili w nich Kaminoanie była inteligencja i pamięć, co czyniło ich superinteligentymi istotami o fotograficznej pamięci, zdolnymi wykonać w pojedynkę niemal każde zadanie. Także fizycznie różnili się od innych klonów, mając bardziej muskularną budowę.

Historia

Szkolenie

Mereel.

Szóstka zer które przetrwały okres inkubacji zostało poddanych przyspieszonemu szkoleniu, na dwa lata po swych narodzinach zdaniem Kaminoan nie spełniały one jednak koniecznych wymogów, to jest nie były w stanie słuchać rozkazów. Ich inspekcją mieli zająć się Jango Fett oraz przybyły na Kamino Kal Skirata. Jeden z klonów, później zwany Ordo wyłuskał podczas tego spotkania z buta Kala blaster i wziął na cel grożącego mu Kaminoanina. Skirata zdołał go jednak namówić do oddania broni.

Za zgodą Jango wziął on ich na szkolenie, w ramach którego miały powstać jednostki zajmujące się wykonywaniem brudnej roboty. Pierwszej wspólnej nocy nadał im wszystkim imiona i rozpoczął wprowadzanie w szczegóły ich mandaloriańskiego dziedzictwa.

Przez kolejne osiem lat Kal zajmował się szkoleniem szóstki zer, niezależnie od swych komandosów, tworząc z nich jednoosobowe armie.

Wojny klonów

Ordo.

Zera brały w nieokreślony sposób udział w bitwie o Geonosis, po jej zakończeniu natomiast zostały przewiezienie na Coruscant, gdzie miały zostać zamrożone, jako że nie było nikogo kto mógłby wydawać im rozkazy. Niezadowoleni taką perspektywą żołnierze w szóstkę opanowali koszary WAR i dopiero przybycie na miejsce Kala Skiraty pozwoliło załagodzić sytuację. Został on ponownie włączony w struktury armii, a Zera podlegały bezpośrednio jemu.

W czasie wojen klonów zwiadowcy serii Zero w równym stopniu działali na pożytek Wielkiej Armii jak i samego Kala Skiraty. Ich działania dla Republiki zaliczyć można udział Orda i Mereela w operacji antyterrorystycznej na Coruscant, dokonane przez Prudiiego sabotaże fabryk droidów na wielu planetach, między innymi na Olanecie, działania A'dena na Gaftikarze czy też wyśledzenie i podanie kanclerzowi informacji na temat miejsca pobytu generała Grievousa przez Kom'rka i Jainga.

Działaniami nastawionymi na wspieranie Kala były między innymi wszystkie te związane z poszukiwaniem Ko Sai. Kal chciał przywrócić wszystkim klonom naturalne tempo starzenia, a kaminoańską badaczkę uważał za klucz do tego. W końcu grupie Kala dzięki pomocy Zer udało się namierzyć i pojmać badaczkę. Zwiadowcy zdobywali także dane na temat klonowania ze wszystkich możliwych miejsc w Galaktyce tym się zajmujących. Dzięki przekrętowi finansowemu jaki przeprowadzili, grupa Kala stała się też niesamowicie bogata, posiadając środki pozwalające zakupić właściwie wszystko co można było dostać za kredyty.

Po wojnach klonów

Pod koniec wojen klonów cała szóstka zdezerterowała i osiedliła się w Kyrimorut, na Mandalorze, siedzibie klanu Skirata. Poza spędzaniem czasu w Kyrimorut na różnych czynnościach pewnego dnia udali się oni także na Coruscant, wraz z Ny Vollen, chcąc stamtąd wyciągnąć pozostałych przymusowo w armii Darmana i Ninera. Operacja ta jednak się nie powiodła.

Kal w końcu dopiął swego i znalazł sposób na przywrócenie klonom naturalnej długości życia, co najmniej jeden z Zer, Jaing Skirata dożył roku 40 ABY, gdy to spotkał się z także klonem Jango, Bobą Fettem, dając mu lekarstwo ratujące życie obecnego Mandalora.

Źródła


Null ARC
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!