Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Porwanie Harbingera

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Atak na Harbingera.jpg
Porwanie Harbingera
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 0 ABY
Miejsce Harbinger
Wynik Zwycięstwo Sojuszu Rebeliantów.
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Nieznany
Siły
Straty
2 myśliwce
  • Harbinger skradziony
  • Kilka myśliwców
  • Wielu szturmowców
  • Wiele personeluPorwanie Harbingera było niezwykle śmiałą akcją rebeliantów mającą na celu uprowadzenie imperialnego gwiezdnego niszczyciela typu Imperial-I o nazwie Harbinger celem późniejszego użycia go do staranowania blokady Tureen VII. Potyczka miała miejsce w roku 0 ABY i stanowiła część galaktycznej wojny domowej. Zakończyła się powodzeniem dla rebeliantów, lecz wysokim kosztem - uprowadzony przez nich okręt musiał odtąd polegać jedynie na reaktorze awaryjnym i z biegiem czasu sprawiał coraz więcej problemów.

Preludium

Po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci mieszkańcy planety Tureen VII zaczęli w tajemnicy popierać Sojusz Rebeliantów. Gdy jednak dowiedziało się o tym Imperium, nałożyło na ten świat blokadę, a na jego bliźniaczych księżycach zbudowało bazy, gdzie roiło się od myśliwców TIE. W wyniku oblężenia mieszkańcy globu zaczęli głodować. Rebelia nie zamierzała zostawić sprzymierzeńców w potrzebie i podjęła 3 próby przerwania blokady, które za każdym razem kończyły się fiaskiem. W związku z tym naczelne dowództwo Sojuszu w osobie Mon Mothmy, Jana Dodonny i Giala Ackbara spotkało się z Leią Organą i Luke'em Skywalkerem. Na wstępie przedstawiło im całą sytuację. Luke stwierdził, że będą potrzebowali czegoś wielkiego do przecięcia imperialnej linii, a w tym czasie myśliwce Rebelii zniszczą bazy z TIE-ami. Wpadł wtedy na pomysł, by blokadę Tureen VII staranować skradzionym gwiezdnym niszczycielem. Generał Dodonna był do tego sceptycznie nastawiony, lecz admirał Ackbar miał odmienne zdanie. Ostateczne słowo należało do kanclerz Mothmy, która wyraziła zgodę, gdyż całkowicie ufała Organie i Skywalkerowi.

Przebieg

Sojusz wysłał Eskadrę Czerwonych i Millennium Falcona do ataku na osamotniony gwiezdny niszczyciel Harbinger. YT-1300 miał bombami protonowymi zrobić dziurę w pobliżu głównego reaktora silników, a następnie X-wingi miały posłać tam torpedy MG7. Pierwsza próba zakończyła się fiaskiem, gdyż Han Solo nie zdołał utrzymać Falcona na kursie. Przemytnik postanowił zrobić drugie podejście. Luke Skywalker oczyścił ogon frachtowca z TIE-ów i YT-1300 zrobił jeszcze jeden nalot. Tym razem Leia Organa trafiła bombami protonowymi w cel. Dzięki temu w kadłubie Harbingera powstała dziura prowadząca prosto do głównego reaktora. Wedge Antilles posłał w nią torpedy protonowe. Jego strzał był celny, lecz mimo to nie było widać oznak przeciążenia reaktora. Skywalker zdecydował się podjąć drugą próbę. W trakcie jego podejścia zostali zestrzeleni "Czerwony 7" i "Czerwony 9". Jednak ku zdziwieniu wszystkich Luke nie odpalił torped, lecz wleciał do środka niszczyciela. Dotarłszy do reaktora, strzelił w niego z działek laserowych, czym wywołał przeciążenie urządzenia. Wymusiło to ewakuację imperialnych, gdyż ci nie mieli czasu na dokonanie napraw. Skywalker zabezpieczył reaktor, a Organa, Solo i Chewbacca w Millennium Falconie wylądowali w hangarze Harbingera i również tam ruszyli. Gdy ekipa była w komplecie, zaczęła się desperacka walka o ocalenie głównego reaktora, która się nie powiodła i rebelianci byli zmuszeni wyrzucić urządzenie w kosmos. Oddaliło się wystarczająco, by eksplozja nie pochłonęła gwiezdnego niszczyciela. Następnie Harbinger na reaktorze awaryjnym zdołał wskoczyć w nadprzestrzeń.

Skutki

Śmiały plan rebeliantów zakończył się powodzeniem, lecz bardzo wysokim kosztem - Harbinger na samym reaktorze awaryjnym długo nie wytrzymał i szybko wypadł z nadświetlnej, a dodatkowo jeszcze sama eksplozja wywołała zwarcie w hipernapędzie. Odtąd niszczyciel musiał przez wiele dni dryfować po kosmosie, a szkieletowa rebeliancka załoga desperacko starała się utrzymać okręt w jednym kawałku. Dodatkowo imperialni domyślili się ich zamiarów i do akcji odbicia okrętu wysłali doborową jednostkę szturmowców SCAR. Pomimo tych trudności udało się dodryfować Harbingera do Tureen VII i staranować nim blokadę Imperium.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!