Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Siolo Ur Manka

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Siolo Ur Manka.jpg
Siolo Ur Manka
Data i miejsce śmierci: Około 32 BBY
Miejsce pochodzenia: Ryloth
Rasa: Twi'lek
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Siolo Ur Manka był twi'lekańskim mistrzem Jedi. Żył w erze upadku Republiki. Był uważany za jednego z najlepszych szermierzy Zakonu.

Biografia

"Wiedziałem, że powrócisz."[1]
— Siolo Ur Manka do Dartha Maula.

Siolo Ur Manka urodził się ponad sto lat przed bitwą o Yavin 4. Z czasem dołączył do Zakonu Jedi, gdzie odbył szkolenie i ostatecznie otrzymał tytuł mistrza Jedi oraz renomę jednego z najlepszych szermierzy w historii Jedi. Około siedemdziesięciu lat przez inwazją na Naboo opuścił jednak Coruscant, aby w samotności zająć się medytacją nad Mocą w układzie Jentares. Pod koniec swojej izolacji, mistrz Siolo porzucił miecz świetlny, ponieważ uznał, że istnieją łagodniejsze rodzaje broni. W walce używał długiego, mocnego kija.

Gdy Ur Manka przebywał na jednej z planet układu Jentares, Sith Darth Maul otrzymał od swojego mistrza rozkaz zabicia Twi'leka. Zabrak był pewien zwycięstwa, lecz Siolo miał dłuższą broń i zdołał odeprzeć atak napastnika. Maul wrócił na swój statek, gdzie zmodyfikował swój miecz, tworząc broń o podwójnej klindze. Postanowił jeszcze raz spróbować zabić Twi'leka. Ur Manka nie wiedział o nowym mieczu i był pewny, że znów wygra pojedynek. Tuż przed ciosem, który mógł przynieść Sithowi śmierć, Maul przebił oponenta drugą klingą.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!