Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Sun Fac

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sunfac.jpg
Sun Fac
Data i miejsce śmierci: 22 BBY, na Geonosis
Miejsce pochodzenia: Geonosis
Rasa: Geonosjanin
Wzrost: 171 cm
Kolor oczu: Żółte
Przynależność:
Sun Fac był geonosjańskim generałem i doradcą arcyksięcia Geonosis, Poggla Mniejszego.

Biografia

Sun Fac urodził się na Geonosis w wyższej klasie społecznej, będącej czymś w rodzaju arystokracji. Podobnie jak większość innych geonosjańskich arystokratów, był bezwzględny przy zarządzaniu przydzielonymi mu bezskrzydłymi robotnikami, zmuszając ich do ciężkiej pracy, bez względu na niebezpieczeństwa. Oprócz tego brał udział w wielu bitwach na planecie, o czym świadczy zniekształcone prawe oko i duża blizna na twarzy. Jednak to głównie dzięki swojej wysokiej inteligencji i lojalności wobec arcyksięcia Geonosis, Poggla Mniejszego, otrzymał tytuł głównodowodzącego armii, stając się tym samym jego prawą ręką.

Kiedy na Geonosis przybyli członkowie różnych organizacji, chcąc podpisać akt powstania Konfederacji Niezależnych Systemów, Sun Fac przebywał w sali obrad jako osobisty adiutant Poggla Mniejszego. Po ujęciu Padmé Amidali oraz Anakina Skywalkera, którzy chcieli uratować schwytanego wcześniej Obi-Wana Kenobiego, osobiście przekazał im wyrok sądu, który ogłosił ich winnymi szpiegostwa oraz skazał na śmierć na arenie. Egzekucję przerwało przybycie wojsk Republiki oraz Jedi, które przerodziło się w bitwę o Geonosis. Kiedy członkowie rady postanowili uciec z planety, Sun Fac próbował uciec samodzielnie swoim własnym myśliwcem, ale na jego trop wpadła Drużyna Delta. Udało mu się dotrzeć do myśliwca, ale gdy tylko oderwał się nim od ziemi, został zestrzelony przez jednego z komandosów - RC-1207. Zginął w czasie wybuchu myśliwca.

Ciekawostki

  • W Ataku klonów głosu Sun Facowi użyczył Chris Truswell. Wszystkie sceny z jego udziałem zostały jednak wycięte lub zastąpione w wersji ostatecznej.
  • W pierwszych wersjach scenariusza Ataku klonów Sun Fac nosił imię Sun Rit. Doprowadziło to do nieporozumienia: niektórzy fani zaczęli uznawać, że Poggle ma w filmie dwóch adiutantów, co jest nieprawdą (był tylko jeden - właśnie Sun Fac). W Zemście Sithów można ujrzeć ponownie Poggla Mniejszego, na Utapau, ma on tam też jakiegoś adiutanta. Niektórzy twierdzą, że to Sun Rit, wprowadzając tę postać do fanonu, podczas gdy tak naprawdę jest to anonimowy, nienazwany oficjalnie Geonosjanin.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!