Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Umbara

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.  
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: ogólna rozbudowa, historia.

Umbara.jpg
Umbara
Astrografia
Region: Obszar Ekspansji[1]
Sektor: Mgławica Duchów[1]
Układ: Umbara[1]
Współrzędne: P-10[1]
Długość dnia: Brak
Geografia
Typ: Skalista
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Dominujący krajobraz:
  • Wzgórza
  • Ciemne lasy
  • Ciemne polany
Ważne miejsca: Akademia Sithów
Społeczeństwo i inne
Struktura demograficzna: Umbaranie
Przynależność:
Umbara to planeta spowita mrokiem spowodowanym niewielką ilością światła docierającą do powierzchni. Była ojczyzną rasy Umbaran.

Pogoda i atmosfera

Atmosfera na planecie była gęsta, więc na powierzchnię docierało niewiele światła. Prawie cały czas widać było wyładowania elektryczne.

Fauna i flora

Klony walczące na Umbarze.

Rośliny na Umbarze często emitowały własne, migoczące światło, były też powykręcane we wszystkich kierunkach. Na planecie występowało też mięsożerne stworzenie, przypominające sarlacca. Istota ta posiadała paszczę, w której znajdował się język służący do wciągania ofiary do świecącej jamy, z której wystawało dużo macek. Żyły tam również latające stworzenia, wyglądem przypominające płaszczki. Planetę zamieszkiwała również inteligentna rasa, Umbaranie.

Historia

Nowe wojny Sithów

W okresie Nowych wojen Sithów planetę kontrolowało Nowe Imperium Sithów, a następnie Bractwo Ciemności. Kilka lat przez 1000 BBY, została tam założona akademia Sithów, w której szkolili się Zabójcy. Po klęsce w kampanii ruusańskiej i zniszczeniu Bractwa Ciemności, akademia została opuszczona i zniszczona.

Wojny klonów

Pong Krell komunikuje się z Obi-Wanem Kenobim podczas bitwy.

W 20 BBY na planetę przyleciały siły Republiki, między innymi 501 Legion, by odbić planetę z rąk Separatystów. Po opanowaniu strefy lądowania na ich pozycję przybył mistrz Jedi Pong Krell, by przejąć dowództwo nad plutonem. Niedługo po przejęciu przez Republikę stacji lotniczej, która wspomagała stolicę, Krell napuścił dwa oddziały klonów na siebie nawzajem, by osłabić siły i morale żołnierzy. Okazało się, że Jedi jest zdrajcą. Gdy klony odkryły prawdę, po krwawej walce, w której zginęło wiele żołnierzy, aresztowały renegata przy pomocy vixusa. Niedługo po tym klony otrzymały informację, że generał Kenobi wraz ze swymi oddziałami zdobył stolicę. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Republiki.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!