Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Uphrades

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Uphrades.png
Uphrades
Astrografia
Region: Wewnętrzne Rubieże
Układ: Układ Uphrades
Współrzędne: M-8
Geografia
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Pola uprawne
  • Zbiorniki wodne
Woda: Dominująca na planecie
Społeczeństwo i inne
Języki: Prawdopodobnie Wspólny
Ludność: 16 milionów
Struktura demograficzna: Ludzie
Import: Żywność
Przynależność: Republika Galaktyczna
Uphrades był światem położonym w regionie Wewnętrznych Rubieży w systemie Uphrades. Planeta stanowiła magazyn żywieniowy Starej Republiki, znajdowało się na niej około dwie trzecie jej całkowitych zapasów. Uphrades został zniszczony w 3643 BBY przez superbroń Odrodzonego Imperium Sithów zwaną Desolatorem.

Charakterystyka

Uphrades charakteryzował się piękną zieloną powierzchnią, niezanieczyszczoną żadnego rodzaju chemikaliami i odpadami. Ziemia na planecie była niezwykle urodzajna, przez co praktycznie cały świat był jednym wielkim polem uprawnym, a większość jego mieszkańców żyło z przychodów płynących z handlu pożywieniem. Poprzez długotrwałą asymilację z Republiką Galaktyczną, prawdopodobnie językiem urzędowym był używany w niej Basic.

Mieszkańcy

Populacja Uphrades w czasach zimnej wojny wynosiła około szesnaście milionów mieszkańców, jednakże po zniszczeniu powierzchni planety przez superlaser Desolatora, na planecie pozostało około kilka setek żywych istot.

Historia

Uprades przyłączyła się do Republiki Galaktycznej około 1500 lat po jej powstaniu. Od tego czasu planeta stanowiła jeden wielki magazyn żywności, dzięki któremu, nawet podczas wielkich galaktycznych klęsk żywiołowych, Republika nie była skazana na głód. Rolę tę planeta spełniała aż do roku 3643 BBY, kiedy to zrozpaczony po stracie syna, Darth Angral skonstruował broń masowego rażenia o nazwie Desolator, zdolną zniszczyć całe planety. Uphrades została wybrana jako obiekt testowy. Sprawdzian wypadł znakomicie i kilka godzin po uruchomieniu superbroni, powierzchnia Uphrades została tylko kupką spalonej ziemi, a z 16 milionowej planety, pozostało zaledwie kilkuset żywych niedobitków. Światkiem tragedii była załoga republikańskiej fregaty medycznej o nazwie Daybreaker. Dzięki ich pomocy na zniszczonej planecie znalazło się wsparcie i zapasy, mogące zapewnić wciąż żywym mieszkańcom przeżycie do czasu ewakuacji.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!