Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Zwiadowca

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Zwiadowca to żołnierz przeszkolony do wykonywania zwiadów/rekonesansów. Jednostki takie istniały zarówno w Wielkiej Armii Republiki złożonej z klonów, jak i w Armii Imperium tworzonej przez szturmowców.

Przeznaczenie

Zwiadowcy to przede wszystkim żołnierze zwiadu oraz rozpoznania. W skład ich obowiązków wchodziło rozpoznawanie terenu, różnego rodzaju zwiady lub dyskretne misje wywiadowcze.

Sposób działania

Jednostki te poruszały się najczęściej dzięki skuterom repulsorowym na tak zwanych śmigaczach[1], w formacji zwanej lancą. Lanca składała się z 5 żołnierzy, w tym dowódcy, sierżanta i podporucznika. Taktyka prowadzonego rozpoznania polegała na odnalezieniu miejsca do założenia stacji nasłuchowej lub tymczasowego obozu przez dowódcę i sierżanta, podczas gdy pozostali dokonywali bezpośredniego rozpoznania terenu potencjalnego pobytu. W wypadku zmiany pozycji, do momentu znalezienia nowej lokalizacji na miejscu ostatniego posterunku pozostawiano podporucznika. W wypadku napotkania jakichkolwiek znaczących sił jednostki te miały obowiązek wycofania się i wezwania pomocy regularnych oddziałów szturmowych. Jedynym wyjątkiem były specjalne oddziały snajperskie, mające eliminować przeciwnika przy pomocy specjalnie zmodyfikowanych karabinów typu DLT 19.

Wyposażenie

Jednostki tego typu miały na wyposażeniu specjalny pancerz, lżejszy od tych używanych przez szturmowców, ułatwiający zadania rozpoznawcze, a także hełmy z wbudowanym komunikatorem szyfrującym łączność oraz blaster podręczny Soro Suub Q-2s5 MOA.

Przypisy

  1. Stąd nazwa biker scout w języku angielskim - od scout trooper

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!