501st Legion

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy organizacji fanów. Zobacz też: 501 Legion w uniwersum Gwiezdnych wojen.
501st Legion.

501st Legion to działająca od 1997 roku organizacja zrzeszająca fanów Gwiezdnych wojen posiadających profesjonalnie wykonane stroje nawiązujące do filmowych postaci opowiadających się po stronie Imperium. Aktualnie liczy sobie około czterech tysięcy aktywnych członków.

501st Legion założony został w Stanach Zjednoczonych przez Albina Johnsona. Organizacja rozrosła się w bardzo szybkim tempie poza granice USA, tworząc jednostki m.in. w Niemczech, we Francji, w Japonii, a także w Polsce.

Głównym celem 501st Legionu, prócz uczestnictwa w imprezach powiązanych z Gwiezdnymi wojnami i promowania świata stworzonego przez George'a Lucasa, jest branie udziału w wydarzeniach charytatywnych. Członkowie Legionu m.in. często odwiedzają szpitale, gdzie spotykają się z najmłodszymi (i przeważnie ciężko chorymi) fanami Gwiezdnej Sagi.

Członkowie 501st Legionu aktywnie biorą udział w życiu publicznym. 7 listopada 2005 roku Leon A. Clarance (TK-545) wziął udział w maratonie, który odbył się w Nowym Jorku; cały dystans przebiegł w zbroi szturmowca. Zajęło mu to 6 godzin i 35 minut.

W marcu 2005 honorowym członkiem organizacji został George Lucas. Legion 501 jest przez to jedynym stowarzyszeniem fanowskim, którego członkiem jest twórca Gwiezdnych wojen. Pozostali członkowie honorowi to m.in. David Prowse (Darth Vader), Mark Hamill (Luke Skywalker), Anthony Daniels (C-3PO), John Williams (kompozytor), Peter Mayhew (Chewbacca), Ian McDiarmid (Palpatine), oraz Ray Park (Darth Maul).

Wyrazem uznania dla członków 501st Legionu było wprowadzenie nazwy organizacji do świata Gwiezdnych wojen, m.in. w książkach Timothy Zahna (Survivor's Quest, Fool's Bargain), w grze komputerowej Star Wars Battlefront II, oraz w Epizodzie III Gwiezdnych wojen (pacyfikacji świątyni Jedi dokonuje właśnie Legion 501).

Polski oddział 501st Legionu, Polish Outpost, powstał w 2003 roku. Jego szeregi liczą obecnie 56 aktywnych członków, którzy uczestniczyli m.in. w premierze kinowej oraz w promocji wydania DVD Zemsty Sithów w Poznaniu, a także w XIV i XV finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy; pojawili się również na gwiezdnowojennych konwentach CorusCon 2005 i Dagobah 2006. W grudniu 2008 roku polski oddział oficjalnie otrzymał statut Garnizonu, zmieniając nazwę na Polish Garrison.

Linki zewnętrzne