Bitwa o Alderaan (3667 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Bitwa o Alderaan
Konflikt Wielka wojna galaktyczna
Data 3667 BBY
Miejsce Alderaan
Wynik Zwycięstwo Republiki, wyzwolenie Alderaana i rodziny królewskiej
Strony
Republika Galaktyczna[1] Odrodzone Imperium Sithów[1]
Dowódcy
Darth Malgus[2]
Siły
Straty
  • Siły obronne Alderaana (większość)[1]
  • Żołnierze Sił Specjalnych Republiki (wielu)[2]
Większość sił Imperium[1][2]Bitwa o Alderaan została stoczona w roku 3667 BBY, podczas wielkiej wojny galaktycznej pomiędzy Republiką Galaktyczną i Jedi, a Odrodzonym Imperium Sithów na powierzchni Alderaana. Atak Sithów prowadzony przez Dartha Malgusa był starannie zaplanowany i miał na celu osłabienie morale stawiającej silny opór w wojnie Republiki. Podczas gdy zwiedzione przez Malgusa siły Republiki zaangażowały się w bitwę w odległym zakątku galaktyki, wojsko Imperium i Sithowie zniszczyli stolicę planety, biorąc do niewoli rodzinę królewską. Jednakże armia imperialna napotkała opór ze strony nielicznych, stacjonujących na planecie oddziałów Sił Specjalnych Republiki, które przy wsparciu Jedi i wielkich stratach stawiły czoła armii Malgusa i wezwały na pomoc armię Republiki, która wkrótce wyzwoliła planetę, zadając Imperium druzgocący cios.

Preludium

W roku 3681 BBY po ponad trzynastu stuleciach ukrywania się, Republikę zaatakowało odrodzone Imperium Sithów. Pomimo silnego oporu Jedi i wojsk Republiki, Sithowie zajmowali coraz więcej systemów. W czasie wojny Alderaan był jednym z ważniejszych ośrodków politycznych państwa, a na jego powierzchni stacjonowały nieliczne siły obrony planetarnej.

Inwazja

Pomimo agresywnego i niespodziewanego ataku ofensywa Imperium była coraz zacieklej odpierana. Aby osłabić morale obywateli Republiki, Imperium napadło na prawie całkowicie bezbronny Alderaan. W bardzo krótkim czasie wojsko Imperium pokonało nieliczną obronę i wzięło rodzinę królewską do niewoli. Oburzona tym faktem Republika wysłała na planetę Jedi i rezerwy wojsk Republiki, znani jak Drużyna Havoc. Siły te z całą zaciekłością zaatakowały imperialną armię. Na początku wygrywały, lecz gdy do walki ruszyli Sithowie, zaczęli przegrywać. Gdy przy życiu zostało niewielu żołnierzy, Satele Shan wkroczyła do walki. Zabiła kilku Sithów za pomocą miecza świetlnego o podwójnym, niebieskim ostrzu. Następnie ruszyła na Dartha Malgusa. Rozgorzała zacięta walka. Sith przeciął jej miecz świetlny i ją zaatakował, jednak Jedi korzystając z absorpcji Mocy zatrzymała śmiertelny cios. Nagle jeden z żołnierzy rzucił się na Malgusa i odpalił przy nim granat. Siła eksplozji odrzuciła zarówno wojownika jak i Sitha. Satele wykorzystała to odpychając Malgusa na pobliską skałę, a następnie skierowała w niego potężną kulę energii. Siła ta przebija Sitha na drugą stronę skały. Wkrótce pozostałe siły Imperium na planecie zostały prawie doszczętnie wybite, a rodzina królewska i cała planeta odzyskały wolność.

Skutki

Pomimo zwycięstwa, pokojowo do tej pory nastawieni przedstawiciele Alderaanu zaczęli opowiadać się za zdecydowanymi, militarnymi działaniami. Ostatecznie po splądrowaniu Coruscant przez Sithów i negocjacjach na Alderaanie podpisano traktat kończący wojnę. Traktat był bardzo upokarzający dla władz Republiki i jej sojuszników. Oburzony ugodą z Sithami i postanowieniami traktatu, książę koronny Alderaanu opuścił Senat Galaktyczny i ogłosił niezależność Alderaanu. Chociaż opinia o tej decyzji podzieliła mieszkańców Alderaanu, utrzymywał się względny sposób. jednakże wkrótce książę został zamordowany, królowa zmarła bezdzietnie, a na planecie wybuchła wojna domowa.

Przypisy

Źródła


Bitwy i wydarzenia podczas wielkiej wojny galaktycznej (3681 BBY - 3653 BBY)
[Pokaż/Ukryj]