Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Bitwa o Haidoral Prime

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Haidoral Prime
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 3 ABY
Miejsce Haidoral Prime
Wynik Odwrót rebeliantów.
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Kapitan Micha Evon Everi Chalis
Siły
Kompania Zmierzch Szturmowcy
Straty
Średnie ŚrednieBitwa o Haidoral Prime była starciem między siłami Rebelii i Imperium mającym miejsce na planecie Haidoral Prime podczas galaktycznej wojny domowej. Ta bitwa była częścią kampanii na Środkowych Rubieżach. Podczas walk, rebeliancka Kompania Zmierzch zdołała wywieźć z planety imperialną gubernator Everi Chalis.

Wstęp

Na fali sukcesu nad Yavinem, Sojusz Rebeliantów podjął się próby zdobycia Środkowych Rubieży, angażując tysiące statków i setki grup bojowych. Dziewięć miesięcy później najwyższe dowództwo Sojuszu uznało, że flota jest zbyt rozproszona, a przy braku zdobyczy terytorialnych trzeba było bronić dotychczas kontrolowanych terenów, co wkrótce przerodziło się w masowy odwrót. W ten sposób Kompania Zmierzch z jednostki walczącej na pierwszej linii frontu przerodziła się w straż tylną. Podczas 84 dnia odwrotu trafili na planetę Haidoral Prime, która stała się kolejnym placem boju.

Przebieg

Początkowo Kompania Zmierzch brała udział w walkach o miasto zwane Blaskiem. Udało im się je obronić, ale w trakcie walk przyszła wieść, że mają osiem godzin na opuszczenie układu. Po bitwie, zajęli się rekrutacją cywilów, by uzupełnić straty. Była to niejako tradycja jednostki, mimo, iż kłóciła się z protokołem bezpieczeństwa Sojuszu.

W pewnym momencie do Kompanii Zmierzch dotarł myszobot z wieścią od sympatyka Rebelii, że w rezydencji gubernatora są przetrzymywani jeńcy. Poprosił żołnierzy o pomoc, argumentując, że boi się o życie tych ludzi. Kapitan Evon natychmiast zarządził zaplanowanie ataku. Jego ludzie mieli się dostać po dachu sąsiedniego budynku prosto do ogrodu rezydencji gubernatora. Działając zgodnie z planem, Kompanii Zmierzch udało się opanować budynek. Hazram Namir próbował się dowiedzieć od imperialnego pułkownika, gdzie są jeńcy. Nagle do pomieszczenia weszła kobieta o imieniu Everi Chalis. Okazała się ona gubernatorem Haidoral Prime i emisariuszką Imperialnej Rady Najwyższej. Wyszło na jaw, że to ona wezwała Kompanię Zmierzch, a informacja o jeńcach była fałszywa. Wezwała rebeliantów, gdyż chciała dołączyć do nich w zamian za azyl. Otóż wiele miesięcy temu imperialni przybyli na rozkaz imperatora, by jej pilnować oraz odesłali personel kobiety. Wraz z pojawieniem się Rebelii, dni Chalis na usługach Imperium były policzone. Namir ją ogłuszył, a Gadren zabrał ją ze sobą.

Skutki

Siły rebeliantów ostatecznie opuściły Haidoral Prime wraz gubernator Chalis, która przeszła na ich stronę.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!