Droid techniczny serii DUM

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Droid techniczny serii DUM
Producent Serv-O-Droid, Inc.
Wysokość 1.19 m
Kolor sensorów CzarneDroid techniczny serii DUM, znany także jako pit droid, to produkt firmy Serv-O-Droid, Inc. powszechnie wykorzystywany podczas wyścigów ścigaczy.

Charakterystyka

Mierzące około metr wysokości droidy typu DUM posiadały dość prostą konstrukcję pokrytą obudową z utwardzonego stopu, a małe rozmiary pozwalały im pracować z najdelikatniejszymi częściami oraz obwodami, a osłona głowy chroniła przed spadającymi narzędziami. Ich pamięć zaprogramowano w taki sposób, aby stale odczuwały potrzebę pośpiechu, co było bardzo pomocne w większości zlecanych im zadań. Ta cecha sprawiała również, że maszyny cały czas były chętne naprawiać dowolne przyrządu, niezależnie od tego czy było konieczne. Ich oprogramowanie zawierało również znajomość wielu maszyn, głównie silników, co czyniło z nich dość wszechstronnych mechaników oraz nieodzowną część drużyny wyścigowej. Były też bardzo przydatne w portach kosmicznych przy załadunku towarów, gdyż potrafiły podnieść i przenosić ciężary kilka razy cięższe od nich samych, co zawdzięczały silnym mechanizmom ramion, wydajnym silnikom i łatwej komunikacji poprzez antenę łączności zamontowaną na głowie. Za dobrą znajomością mechaniki oraz szybkim działaniem droidów nie szła jednak inteligencja. Wyposażono je w bardzo prosty komputer umożliwiający im jedynie szczątkowe logiczne myślenie. Dzięki temu pit droidy wykonywały wszelkie polecenia nie zadając żadnych pytań, ale pozostawione same sobie i zmuszone do podjęcia samodzielnej decyzji często przynosiły więcej kłopotów niż korzyści. Dodatkowo wydajne źródło mocy wymagało bardzo częstego ładowania.

Pit droidy można było wyłączyć uderzając je w obiektyw. Wówczas składały się do pozycji siedzącej, aby można je było łatwo przetransportować i naładować. Rozkładały się poprzez wyprostowanie tułowia i rozciągnięcie szyi. Tłoki nóg i ramion zginały się w dwie strony, co powodowało, że przy transporcie były bardziej poręczne. Wielu użytkowników tego modelu decydowało się jednak na bardziej brutalne ich traktowanie, strzelając do nich z blasterów jonowych kiedy wymykały się spod kontroli. Później można było je łatwo naprawić lub po prostu kupić nowe - cena tego modelu nie była zbyt wygórowana.

Historia

W roku 32 BBY jednym z miejsc, w którym można było zakupić ten model był sklep handlarza Watto na Tatooine. Toydarianin wykorzystywał je również jako pomoc przy segregacji złomu.

Z umiejętności pit droidów korzystali też piloci ścigaczy biorący udział w Boonta Eve Classic. Wówczas droidy przygotowywały maszyny do zawodów, a krótko przed startem udały się do boksów naprawczych. Pod koniec pierwszego okrążenia jeden z pilotów, Ody Mandrell, zatrzymał się aby pit droidy dokonały w jego ścigaczu kilku napraw. Wówczas jeden z tych niewielkich mechaników został wessany przez olbrzymią turbinę powodując jej poważną usterkę, przez którą Mandrell musiała wycofać się z wyścigu.

Źródła