Drunost

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Drunost
Astrografia
Region: Kolonie[1]
Sektor: Shelshy[2][1]
Układ: Drunost[1]
Współrzędne: M-9[1]
Geografia
Ważne miejsca: Siedziba Consolidated Shipping[2]
Społeczeństwo i inne
Główne miasta: Conso City[2]
Przynależność: Imperium Galaktyczne[2]
Drunost to mała planeta położona w układzie o tej samej nazwie w sektorze Shelshy w regionie Kolonii.

Infrastruktura

Drunost był ośrodkiem Consolidated Shipping (siedziba firmy znajdowała się w Conso City). Poza tym infrastruktura planety składała się prawie tylko i wyłącznie z farm, rancz, kopalni i małych miejscowości górniczych, przez co była uznawana za zacofaną.

Rządy

Co prawda Drunost znajdował się pod jurysdykcją Imperium, ale firmy takie jak Consolidated Shipping miały na tyle duże wpływy, że pozwalano im na sporą swobodę w zakresie podejmowanych na planecie działań. W rezultacie faktyczną władzę w poszczególnych miastach Drunostu sprawowały miejscowe przedsiębiorstwa i nie było tam prawdziwego rządu. Mimo to nie panowała anarchia, gdyż firmy starały się dbać o to, by w ich strefach wpływów nie szerzyło się bezprawie.

Wielu obywateli planety korzystało z regionalnych walut, nie chcąc przerzucać się na imperialne kredyty.

Historia

W 0 BBY na Drunost przybyli dezerterzy z armii imperialnej, znani jako Ręka Sprawiedliwości. Mieli tam uzupełnić paliwo i zaopatrzyć się w drogę w poszukiwaniu planety, na której mogliby się zatrzymać na dłużej. Podczas swojego pobytu zauważyli jednak gang grawicyklistów, atakujący rebelianckich {{L|przemytnik]]ów broni (przez planetę przebiegał ważny szlak zaopatrzeniowy Sojuszu). Jako że szmuglerzy byli przebrani za rolników, byli szturmowcy postanowili im pomóc, przez co zwrócili na siebie uwagę i musieli odlecieć z Drunostu.

Niedługo później planetę odwiedzili także Han Solo, Luke Skywalker i Chewbacca, którzy spotkali się tam z Tragarzem, jednym z przemytników broni. Wtedy też skarbiec firmy Consolidated Shipping został obrabowany przez Krwawe Szramy.

Przypisy

Źródła