Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Dyskusja Archiwisty:Darth Lukas

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Darth Lukas!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Kasa

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Kasa!

Fandom

Hej, mam dwa pytania odnośnie hasła o wałbrzyskim fandomie. Po pierwsze - czy w "oficjalnej nazwie" figuruje "Star Wars" czy "Gwiezdne wojny", bo co strona to inna wersja ;) Po drugie - czy "Eskadra Łotrów" jest integralną częścią oficjalnej nazwy czy tylko nazwą zastępczą? Z góry dzięki za odpowiedź, --signstraznik.png Mario Dyskusja  15:18, 11 sie 2011 (CEST)

Jango Fett

Cześć, wycofałam Twoją edycję dopisującą link do Arlii Fett w artykule Jango, ponieważ taki link już znajdował się kilka akapitów wyżej, a zgodnie z zaleceniami edycyjnymi: "Linkujemy tylko pierwsze pojawienie się danego wyrazu w tekście, kolejnych już nie." Pozdrawiam, --signstraznik.png Khali Dyskusja  12:28, 13 sie 2011 (CEST)

Zalecenia

Witaj. Przy pisaniu haseł pamiętaj o wstawianiu interwiki. Zawsze sprawdź, jaką formę ma nazwa artykułu w zagranicznej encyklopedii, bo czasem nawet pisownia nazwisk jest inna. Należy również dodawać kategorie i, jeśli to możliwe, grafiki. Teraz sprawy bardziej kosmetyczne. Jeżeli wyrażenie, do którego linkujesz, ma taką samą formę jak w nazwie odpowiedniego hasła, nie musisz linkować "dwuczłonowo" ([[przykład]], a nie [[Przykład|przykład]]); podobnie sprawa wygląda, gdy po prostu dodajesz jakąś końcówkę ([[przykład]]em, nie [[Przykład|przykładem]]). Jeżeli w rubryce infoboksu wstawiasz tylko jeden parametr, nie używaj <ul> i <li>, ale jeśli już to robisz, zamykaj obydwa typy znaczników (</li>, </ul>). Kiedy tworzysz jakąś sekcję, dla estetyki możesz postawić spacje od strony obydwu znaków równości (== przykład ==). Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  16:13, 14 sie 2011 (CEST)

Art/: Holokron Dartha Vectivusa

Cześć. Mam zalecenie dot. edycji/twórczości artykułu: Holokron Dartha Vectivusa. Nie jest to konieczne, ale po co przepisywać długi przypis, skoro; jak za pierwszym razem masz tak: <ref name=(jakaś nazwa)>''[[źródło]]''</ref>, to za drugim możesz mieć o wiele krócej: <ref name=(ta sama nazwa jaką dałeś w tym dłuższym) /> - i to wszystko. Ale w tym artykule przypisy są niepotrzebne, bo jest tylko jedno źródło :). A tak przy okazji; nie pisz czegoś takiego: po oglądnięciu.... Zobacz jak ja to zrobiłem. Pozdrawiam --Lord Revan Dyskusja, Holokron 06:27, 25 sie 2011 (CEST)

Uwaga

Cześć :). Zauważyłam, że edytowałeś artykuł o Darth Zannah. Bardzo dobrze, że pomagasz w tworzeniu zasobów Biblioteki, ale jeśli widzisz na górze fioletowy szablon "W edycji", to znaczy, że ktoś inny przeprowadza gruntowne zmiany w artykule i nie chciałby, aby inna osoba mu mieszała. Oczywiście możesz edytować, jeśli uzgodnisz to wcześniej z danym użytkownikiem. Pozdrawiam i życzę miłej pracy - signjedi.png Shaak Ti Dyskusja  20:57, 28 sie 2011 (CEST)

Odpowiadając na pytanie, które zadałeś Shaak Ti odnośnie tej uwagi - tak, nawet jeśli minęło dużo czasu od ostatniej edycji, powinieneś skontaktować się z archiwistą odpowiedzialnym za projekt, zanim zabierzesz się do jakichś zmian. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  15:47, 29 sie 2011 (CEST)

Hej, przypominam o konieczności ograniczania edycji w jednym artykule. Ponadto przy tworzeniu listy elementów pojawiających się w danym źródle pojazdy umieszczamy w sekcji o takiej właśnie nazwie, a nie w "miejscach". Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  13:59, 29 sie 2011 (CEST)

Chodzi konkretnie o hasło Ugryziony. signstraznik.png Kasa Dyskusja  14:03, 29 sie 2011 (CEST)

Drobna sprawa

Nazwy statków piszemy kursywą. Pozdrawiam, Theed 18:37, 1 wrz 2011 (CEST)

Kategoria

Cześć. Proszę Cię, byś wstawiał kategorie które już istnieją. W artykule zamieniłeś kategorię, a ta pierwsza jest o wiele lepsza. Była tak długo, a kategoria, którą wstawiłeś, nie istniała i pewnie na nic się nie zda, a jeśli już, to na pewno pod inną nazwą. Pozdrawiam --Lord Revan Dyskusja, Holokron 21:42, 2 wrz 2011 (CEST)

Moc

Hej, jak widzisz, Moc pisze się z dużej litery ;) Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  16:20, 3 wrz 2011 (CEST)

Polskie tytuły

Witaj. W języku polskim w tytułach jedynie pierwszy wyraz oraz nazwy własne (i ewentualnie pierwszy wyraz podtytułu) pisane są z wielkich liter. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  18:46, 18 wrz 2011 (CEST)

Uwagi

Hej. Interwiki należy dodawać również poza Ossusem, linkując na obcojęzycznych encyklopediach do naszych haseł. Nie wstawia się raczej infoboksów, jeżeli nie da się uzupełnić więcej niż 1-2 rubryk, szczególnie jeśli artykuł jest krótki, i nie powinno się robić pod infoboksem linijki odstępu, która przesuwa hasło w dół. Taki zapis kategorii: [[Kategoria:Przykładowa|Nazwa]] jest niepotrzebny, jeżeli po kresce wpisujesz dokładną nazwę hasła - takie sortowanie jest automatyczne. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  20:35, 31 mar 2012 (CEST)

Witaj. Szablon succession box to coś, co z łatwością mogłoby być wstawione do niemal każdego hasła - z tego względu (choć większość osób na Ossusie w ogóle o nim nie pamięta) lepiej ograniczyć go do pełnienia rozmaitych tytułów bądź funkcji. Powinieneś wiedzieć, że hasła piszemy w czasie przeszłym, a do większości należy wstawiać ery. Przypominam też o pojedynczym linkowaniu i interwiki poza Ossusem. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  20:05, 8 kwi 2012 (CEST)

Cześć. Nazwy statków piszemy w oryginale (po angielsku) i kursywą, zaś nazwy układów, sektorów zwykło się zapisywać z małych liter (mowa o pierwszym członie, np. sektor Veragi). Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  13:45, 16 sie 2012 (CEST)

Cytat

Cześć. Na Ossusie nie umieszcza się cytatu na początku artykułu. Pozdrawiam, signjedi.png Theed Dyskusja  18:28, 17 sie 2012 (CEST)

Tutaj jest wszystko opisane, w drugim punkcie ;) signjedi.png Theed Dyskusja  19:04, 17 sie 2012 (CEST)

Komiksy drobne sprawy

Czołem. Mam drobną uwagę co do Twoich ostatnich edycji. Pamiętaj w miarę możliwości, aby do legendarnych komiksach dopisywać do szablonu era legends (analogicznie w kanonicznych kanon). Ponadto jak widzisz, że brakuje streszczenia lub spisu zawartości i nie masz jak go uzupełnić to wrzucaj od razu też Szablon:Streszczenie. Pozdro. Totus (dyskusja) 14:17, 21 wrz 2015 (CEST)

przenoszenie stron

Gdy chcesz, aby jakaś strona miała inną nazwę to nie twórz nowej strony a ze starej usuwaj wszystkie rzeczy, tylko korzystaj z Szablon:DoPrzeniesienia. Jak tylko jakiś strażnik to wyłapie to przeniesie. Pozdro!--Totus (dyskusja) 12:21, 22 wrz 2015 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!