Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Dyskusja Archiwisty:Jedi Master

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Jedi Master!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Totus

Czołem

Dwie sprawy - jeśli hasła jest do poszerzenia o wiele źródeł - nie wypisujemy pojedynczych pozycji. Nie ma to sensu i jest mylące (sugeruje, że tylko ich brakuje).

Druga - proszę nie usuwać z infoboksów znacznikó ul i li. Celowo stosujemy kilka poziomów wcięć przy przynależności, żeby pokazać podległość jednych grup pod drugie. Wystarczy każdorazowo zamknąć znacznik <ul> przy pomocy </ul>, wtedy hasło się nie sypie. Żeby zrobić drabinkę, wystarczy zastosować kilka znaczników <ul>.

Np. <ul><li>Poziom 1</li><li>Poziom 1a</li><ul><li>Poziom 2</li></ul></ul>

Da nam:

  • Poziom 1
  • Poziom 1a
    • Poziom 2

A jeśli przez przypadek byłbyś kolejnym kontem zbanowanego wielokrotnie Miłosza P, vel Niebieski, vel Zółty, vel z 5 innych kont... albo odpuść, albo zacznij stosować się do naszych uwag i poleceń.

Pozdrawiam i miłego wtorku życzę :) --signstraznik.png Totus Dyskusja  13:24, 18 maj 2021 (CEST)

Sprawa numer czy - nie dopisujemy źródeł do listy, jeśli nie są z nich zawarte żadne informacje w haśle. Jest to mylące, bo sugeruje, że dane hasło zostało już opisane. Nie tworzymy list "wystąpień" jak na wookieepedii,lecz listę faktycznych źródeł wykorzystanych w artykule. --signstraznik.png Totus Dyskusja  15:36, 18 maj 2021 (CEST)
Ten punkt dalej obowiązuje. Polecam bardziej pamiętać o naszych uwagach. Pozdr.--signstraznik.png Totus Dyskusja  12:50, 28 maj 2021 (CEST)
I cztery - szablon źródła stosowany jest jedynie w przypadku, gdy pada podejrzenie, że hasło lub jego części zostały NAPISANE bez podparcia w źródłach wymienionych w artykule. Nie zaś w sytuacji, gdy lista źródeł jest niepełna, ale wszystkie informacje są podparte - jak pisałem wyżej, nie tworzymy list wystąpień. W takim przypadku powinien pojawić się szablon DoPoszerzenia. A jeśli uważasz, że faktycznie jakiś fragment jest napisany bez oparcia na źródłach, to koniecznie opisz do w dyskusji. Jeszcze nie umim czytać w myślach :) --signstraznik.png Totus Dyskusja  14:31, 19 maj 2021 (CEST)

Profesje

Każdorazowo nim wpiszesz profesję do infoboksu, zastanów się, czy takie hasło kiedykolwiek powstanie. Jaki jest sens tworzenia hasła "Prezes", czy "Wiceprezes"? Jak już wpisujesz tego typu określenia, to nie twórz z nich linków. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  12:47, 20 maj 2021 (CEST)

Przenoszenie pod /Legendy

NIE oznaczaj stron szablonem do Przeniesienia na /Legendy, o ile sam nie masz zamiaru się za taką stronę zabrać. Nie jest to szablon do informowania, że coś potrzebuje nowej wersji. Jako początkujący archiwista, jeśli chcesz stworzyć wersję kanoniczną jakiejś strony utwór ją najpierw tutaj. --signstraznik.png Totus Dyskusja  13:27, 20 maj 2021 (CEST)

Czołem. Wersja kanoniczna nie może zostać utworzona poprzez przeróbkę wersji legendarnej. Musi zostać napisana od zera. Szybkie spojrzenie na hasło ujawniło, że jest całkowicie przeciwnie. Pomijając szacunek dla cudzej pracy, nie chcemy mieć haseł będących swoimi kopiami, a do tego nie mamy żadnej pewności, że nie został "przemycone" przypadkiem jakieś informacje z legend. Przez długi czas borykaliśmy się z usuwaniem takich zanieczyszczeń z haseł "dzielonych" w ten sposób na początku nowego kanonu. Co więcej nie poszerzyłeś hasła w ogóle o nowy materiał. Nie chwaląc się porównaj hasło kanoniczne i legendarne o Lando. Ma moment stworzenia zostało ono napisane całkowicie od zera, poszerzone o dostępne materiały poszerzające historię względem Legend. Pozdr.--signstraznik.png Totus Dyskusja  11:52, 24 maj 2021 (CEST)
Więcej, teraz patrzę, że Twoja wersja kanoniczna zawiera materiały z legendarnego komiksu. Tym bardziej rozumiesz, dlaczego wymagamy pisania od nowa.--signstraznik.png Totus Dyskusja  11:54, 24 maj 2021 (CEST)

Odp.

Czołem. Ponieważ Parszywa Zgraja ma oficjalne tłumaczenia odcinków podane na disney+. Rebelianci, jak samo jak wojny klonów, takich tłumaczeń na moment premier odcinków nie miały. W przypadku pierwszych sezonów rebeliantów tłumaczenia pojawiały się w wydaniach DVD. Według naszej wiedzy ostatnie sezony takich wydań/tłumaczeń nie mialy. Pozdr. signstraznik.png Totus Dyskusja  21:08, 21 maj 2021 (CEST)

Tworzenie nowych artykułów

Szablon Ery oraz plik nie spełniają wymogów artykułu więc baza choppera została usunięta. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  10:29, 26 maj 2021 (CEST)

Profesje

Czołem. Przed wpisaniem profesji zawsze zastanów się dwa razy, czy na pewno ma to sens. Poza oczywistymi jak szpieg, przemytnik, rycerz Jedi, jest wiele jak pilot, czy żołnierz, które można by wpisać praktycznie wszędzie, a to mija się z celem. Tego typu profesje powinny być wpisywane, gdy dana "cecha" to główna, jaką można przypisać danej postaci. Taki Kanan, Ezra, czy Ahsoka zasiadał za sterami myśliwca, ale nigdy nie był to ich główny "zawód", a było to przy okazji innych działań. Tak samo jak ja pracując jako konstruktor opiszę siebie jako konstruktora, a nie kierowcę, czy kolarza (chociaż i samochodem i rowerem przejeździłem w życiu sporo). To, że do jakiejś postaci można dopisać jakąś profesję, to nie znaczy że trzeba - takiego Luke'a można by opisać jako farmer, pilot, żołnierz, komandos, rycerz Jedi, mistrz Jedi, oficer, pustelnik. Anakin to niewolnik, pilot wyścigowy, pilot, żołnierz, padawan, rycerz Jedi, oficer, Lord Sithów... wymieniać można by w nieskończoność czasami.

Podsumowując - wypisuj jedynie główne profesje opisujące daną postać, nie każdą możliwą. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  14:36, 26 maj 2021 (CEST)

Zdjęcia

Czołem. Myślę, że najprostszym sposobem jest otworzenie sobie zdjęcia, które zostało wysłane przez danego archiwistę i według tego postępować. Dla mnie tak jest najprościej jeśli chodzi o początek. Co do wysyłania plików to maksymalna rozdzielczość z tego co pamiętam to 1280x720. Będzie dobrze, życzę powodzenia w dalszych edycjach :) --Jankes (dyskusja) 20:06, 28 maj 2021 (CEST)

się wetnę. Nie chcę być niemiły, ale nim zaczniesz pisać artykuły, czy robić większe edycje, to musisz popracować nad swoim polskim. Duża część Twoich wiadomości jest pisana tak łamanym językiem, że mam problem z ich zrozumieniem. Inna rzecz, jak masz jakieś pytania to kieruj je raczej do straznikow/jedi. Możesz do mnie. Mamy mimo wszystko największe doświadczenie i wiedze wśród aktywnych użytkowników. No i polecam kanal na discord, link masz na górze strony. W czasie rzeczywistym najłatwiej pewne rzeczy wyjaśnić. Pozdr. signstraznik.png Totus Dyskusja  20:28, 28 maj 2021 (CEST)

Odp.

Hej, napisałeś do mnie ostatnio na dyskusji. Ale nie do końca wiem czego mam przesłać te zdjęcia i gdzie? Możesz napisać co dokładnie mam zrobić? Dzięki --ArteQ2 (dyskusja) 21:09, 28 maj 2021 (CEST)

Tworzenie Legendarnych artylułów

Nie w taki sposób tworzymy Legendarne artykuły. Przenoszą je Archiwiści z odpowiednimi uprawnieniami by zachować logi działania. Jeżeli chcesz zrobić kanoniczny artykuł już istniejącego to stwórz go w brudnopisie i jeżeli będzie miał sens to wtedy przeniesiemy obecny i zrobisz własny a jeżeli chodzi o Grogu to pisałem ostatnio do osoby mającej szablon wEdycji i powiedziała mi że obecnie jest zajęta sprawami osobistymi i zajmie się nim później lecz ciągle o nim pamięta. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  21:45, 28 maj 2021 (CEST)

Statki

Słuchaj nie dopisujemy w statkach że należały do Floty czy Armii danego rządu, ponieważ jest to oczywiste. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  10:07, 3 cze 2021 (CEST)

Rozwinięcie

Pisze się je normalnie, po polsku. Oglądasz odcinek i opisujesz (w miarę dokładnie, nie w dwóch zdaniach) to co widziałeś. Jak chcesz napisać artykuł lub jego fragment, zrób to najpierw w swoim brudnopisie. I uprzedzam, kopiowanie fragmentów innych haseł tutaj nie przejdzie, więc polecam ci na początek od napisania czegoś krótkiego. Dla przykładu, w prawie każdym odcinku Parszywej Zgrai są jakieś postacie epizodyczne, możesz spróbować napisać artykuł o takiej postaci (możesz wybrać coś innego, to tylko przykład). Inna sprawa, nie pisz w dyskusjach haseł, że czegoś brakuje. My to wiemy, a takie komentarze tak naprawdę nic nie wnoszą. Jeśli pojawi się osoba, która będzie miała czas, chęci i źródła to pewnie kiedyś dane hasło zostanie rozbudowane. Ostatnia rzecz. Na Ossusie nie dopisujemy samych źródeł, jeśli w haśle nie ma z nich informacji. Nie i koniec. My, osoby patrolujące ostatnie zmiany naprawdę to widzimy i każda tego typu edycja zostaje wycofana, więc oszczędź czasu sobie i nam. Jak będziesz miał dalsze pytania, możesz napisać do mnie w mojej dyskusji. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  18:01, 5 cze 2021 (CEST)

Ja nie mam w planach tworzenia tych stron jak na razie. Edytowanie na Ossusie jest dobrowolne, więc nikt tu nikomu nie narzuca o czym ma pisać. Jeśli chcesz, możesz je utworzyć, ale podkreślam, te strony muszą być napisane od nowa, bez kopiowania fragmentów z legendarnych stron, na podstawie źródeł, zgodnie ze wszystkimi zasadami Ossusa oraz poprawnie po polsku. Nie musisz tworzyć list brakujących stron, my wiemy czego brakuje, a nie przyspieszy to procesu pisania. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  18:26, 5 cze 2021 (CEST)

Przynależność Thrawna do Nowej Repubbliki

Hej, czy mógłbyś proszę przesłać mi źródło, które podaje, że Thrawn należał do Nowej Republiki? Byłbym bardzo wdzięczny. Czerwony 20 (dyskusja) 16:46, 11 cze 2021 (CEST)

Tłumaczenia stron

Czołem. Tak samo jak nie pozwalamy kopiować polskich tekstów tak samo tłumaczenia są niedozwolone. Takie strony idą od razu do kasowania. Jak chcesz wrzucić coś nowego, to musisz napisać to SAM, na bazie źródeł (trzymając w ręku KSIĄŻKĘ, albo oglądając ODCINEK). Pozdr. signstraznik.png Totus Dyskusja  18:50, 11 cze 2021 (CEST)

Szablon WEdycji

Hej, nie edytuje się stron z szablonem WEdycji. W tej sytuacji możesz wywołać komuś konflikt edycji (w tym przypadku mi na stronie "Wilhuff Tarkin"). Co prawda ten szablon jest już tam trochę czasu ale stale coś tam dodaje. Edytować takie strony mogą tylko osobą która jest napisana w szablonie oraz Strażnicy biblioteki --ArteQ2 (dyskusja) 12:48, 19 cze 2021 (CEST)

Bzdur wypisywanie, czy też pisanie bez źródeł

Czołem. Szybka piłka. Dopisujesz wiele rzeczy do haseł, zwłaszcza do infoboksów. Ale nigdy nie podpierasz tego przypisem. Od teraz, każda taka informacja (z pominięciem profesji przepisanej z głównego hasła, czy koloru skóry, co widać na grafice) będzie przeze mnie usuwana, a informacje w stylu, że Lama Su był członkiem Separatystów będą potraktowane jako wypisywanie głupot i wandalizm, a to się skończy banem. CHYBA że faktycznie był on ich agentem, ale bez źródła i przypisu taka informacja wygląda na wyssaną z palca. Do tego przypominam, że nie tworzymy list wystąpień. Nie dopisujemy źródeł do stron bez oparcia chociaż promila informacji na nich. Nie jesteś na ossusie od wczoraj, a zaczynasz powracać do starych zwyczajów, które już wielokrotnie kończyły się upominaniem lub blokadą. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  18:14, 19 cze 2021 (CEST)

Do poszerzenia o informacje z...

Cześć. Proszę cię, abyś nie nadużywał parametru w szablonie do poszerzenia. W 99% przypadków strony wymagają poszerzenia ogólnie, a nie tylko o jedno źródło, więc takie edycje są wycofywane. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  20:13, 20 cze 2021 (CEST)

Rasa

Cyborg to nie rasa. Nie uwzględniamy tego w infoboksie a w kategoriach. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  22:49, 23 cze 2021 (CEST)

Prośba o ogarnięcie się

Czołem. Krótka blokada, nim się rozpędzisz za bardzo - nie wiem dlaczego uznałeś, że dodawanie pustek sekcji z przypisami jest dobrym pomysłem - na Ossusie nigdy nie tworzymy pustych sekcji, żeby tylko były. Do tego ponawiam o prośbę o myślenie, jeśli chodzi o przynależność i profesje. Jak jeszcze, czasami - podkreślam czasami - wpisanie przy niewolniku jako przynależność jego właściciela - chociaż średnio mi osobiście to leży - to w jaki sposób wnuczka może przynależeć do dziadka jak w przypadku Tryli? Do tego profesje - nie wiem skąd ci się, że Elsbeth była sędzią - hasła sugeruje, że była jakimś watażką/przywódcą społeczności, nawet sołtysem, czy wójtem, ale nie sędzią. Jeśli po prostu tłumaczyłeś "magistrate" to nie jest to sędzia w naszym rozumieniu, a właśnie zarządca, który decydował również o prawie. Pozdr. signstraznik.png Totus Dyskusja  15:49, 30 cze 2021 (CEST)

Gang Becketta

Jak ktoś z jakąś organizacją współpracuje na jednej misji to nie oznacza od razu że do niej przynależy. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  15:25, 2 lip 2021 (CEST)

Stuby

Jeśli na stronie jest do poszerzenia to nie wstawiamy stuba (i vice versa). signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  12:35, 22 lip 2021 (CEST)

Lucasfilm Ltd./Lucasfilm Animation

Cześć gdy dodajesz grafiki to w źródłach pisz poprawne nazwy a nie skrótowe ponieważ filmy stworzyło studio Lucasfilm Ltd. a animacje Lucasfilm Animation a nie jakieś Lucas Ltd. czy Lucas Animation. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  18:07, 23 lip 2021 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!