Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Dyskusja Archiwisty:ArteQ2

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj ArteQ2!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Kwazi93

Drobne uwagi

Hej! Bardzo cieszy mnie to, że rozbudowujesz zasoby Ossusa. Jak na początkującego Archiwistę radzisz sobie nieźle. :) Ale mam kilka uwag. Wprowadziłem kilka zmian w artykule o układzie Mustafar, z którymi chciałbym, abyś się zapoznał. Przede wszystkim, uważaj na wielkie litery - nie wszystko musi być pisane z wielkiej, tak jak na przykład układ planetarny lub sektor. Kolejna rzecz to punktatory w infoboxach. W tym celu używamy znaczników ul oraz li. Kolejna rzecz to listy - nie robimy ich. Ostatnia rzecz to interwiki - wstawiamy je pod kategoriami (a nie na odwrót), a nazwy artykułów w innych językach najprościej skopiować tych stron, bo np. układ Mustafar po rosyjsku będzie pisany w cyrylicy i wpisanie nazwy angielskiej/polskiej nic tu nie da. A, pamiętaj też że w języku polskim piszemy przecinek przed który. ;) To by było na tyle, powodzenia w dalszym edytowaniu. Gdybyś miał z czymś problem, możesz śmiało napisać do mnie w dyskusji. :) signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  15:36, 1 mar 2021 (CET)

Siema. Mała uwaga ode mnie - staramy się w artykułach nie powielać linków, a przynajmniej nie w obrębie jednej sekcji. Ogólnie dla krótszych haseł istnieje zasada o maks 3 linkach do jednego hasła - w leadzie/wstępniaku, w infoboksie i w głównym tekście. W przypadku długich haseł w głównym teksie linki moją pojawiać się kilku krotnie, ale też bez przesady. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  09:14, 3 mar 2021 (CET)

Listy zawartości

Siemson. Na szybko kilka uwag co do list zawartości:

  1. Listy wypełniamy alfabetycznie, nie dowolnie - żeby łatwiej było je przeszukiwać. W przypadku postaci po nazwiskach o ile są.
  2. Nie linkujemy przekierowań, tylko pełne nazwy artykułów (czyli nie TIE/ad a TIE Advanced v1). Do tego sprawdzaj, czy faktycznie linkujesz to co chciałeś (te TIE/ad jest w legendach i czymś innim niż Advanced inkwizycji)
  3. Listy mogą być wielopoziomowe. Tyczy się to głównie organizacji i pojazdów. Czyli np.

Kolejne poziomy robi się po prostu za pomocą gwiazdki.

Jakby coś było niezrozumiałe, to pisz śmiało. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  14:17, 3 mar 2021 (CET)

Grafiki

Siemka. Po pierwsze, super, że stosujesz się do wcześniejszych uwag. Mogę ci szczerze powiedzieć, że jesteś w mniejszości w tej materii :P Mała kwestia co do grafik:

  1. . Nazwa pliku nie może zawierać polskich znaków. Jest to kwestia stricte techniczna i swego czasu spowodowała trochę problemów.
  2. Pamiętaj o opisie grafiki
  3. Tytuł, twórcę i w opisie linkujemy jak w normalnych artykułach, tytuły kursywą.
  4. Pamiętaj też o kategoriach grafik związanych ze źródłem (czasem też twórcą).

Ogólnie, to Keep on the good work i pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  11:30, 4 mar 2021 (CET)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Melethron!

Zdublowany plik

Witaj. Plik, który przesłałeś jest już na Ossusie tutaj masz link. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  20:53, 26 mar 2021 (CET)

Plik do szablonu TBB

Usunąłem jedynie poprzednią wersje pliku. PS: Nie jak już napiszesz coś u kogoś w Dyskusji to tego nie kasuj nawet jak stwierdzisz że już nie ważne. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  20:34, 4 maj 2021 (CEST)

Plik do szablonu TBB 2

Wiesz co wydaje mi się że najlepiej byś zrobił gdybyś wrzucił tą białą wersje jako nowy plik i zastąpił obecny mi też pokazuje pierwszą wersje pliku i nie wie czy się to przetworzy. Wrzuć tą białą wersję jako nowy plik i podmień w szablonie ja usunę stary plik później. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  11:53, 5 maj 2021 (CEST)

Już zrobione. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  12:05, 5 maj 2021 (CEST)

Nieużywany plik

Taaak, z tym, że to ja przesłałem tę grafikę i to około trzech miesięcy temu, na potrzeby szablonu, który chciałem stworzyć (tutaj więcej szczegółów). Z tym, że pomysł nie przeszedł, jednak strażnicy postanowili okazać mi na tyle litości, że nie usunęli grafiki, którą - jak zaznaczyłem - tworzyłem prawie godzinę. --GoodBear2600 (dyskusja) 09:42, 6 maj 2021 (CEST)

Aaa, ok. Rozumiem, nie było tematu :) --GoodBear2600 (dyskusja) 09:50, 6 maj 2021 (CEST)

Streszczenia

Hej. Taka drobna uwaga: o ile artykuły in-universe piszemy w czasie przeszłym, to streszczenia (np. odcinków), które są w artykułach out-universe piszemy w czasie teraźniejszym. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  22:03, 7 maj 2021 (CEST)

Strony e Edycji

Cześć. Nie wiem kim jesteś, ani skąd się wziąłeś bo widzę Cię dopiero teraz ale od dawania takich uwag są Admini tej strony a nie zwykli archiwiści(przynajmniej tak mi się wydaje). Po drugie zastosowałeś dokładnie taki sam chwyt na swoim utworzonym artykule ale nic z nim nie robiłeś. Totus zwrócił mi uwagę, że nie edytujemy artykułów z tym oznaczeniem ale ty nic z tym nie robiłeś więc uznałem, że nie będzie problemu jeśli dodam lekką zmianę. Nikt mnie nie upomniał z Adminów, że tak nie można więc nie wiem skąd u ciebie taki wniosek bo mam wrażenie, że pomyliłeś swoje role. Pozdrawiam --Jankes (dyskusja) 22:54, 10 maj 2021 (CEST)

W takim razie ja Cię teraz upomnę ;), nie wiem czy wiesz ale nie musisz zakładać nowej dyskusji jeśli chcesz odpowiedzieć wystarczy użyć : . Ja też nie chcę się kłócić ale robisz dokładnie to samo a innych upominasz i mówisz co mają robić. Pozdrawiam --Jankes (dyskusja) 08:49, 11 maj 2021 (CEST)
Czołem. Piszę tutaj, ale dotyczy Was obu. Po pierwsze, nie ma żadnego zakazu zwracania innym użytkownikom uwagi - aktywnych Strażników jest teraz praktycznie 3, do tego 2 Jedi - mamy inne rzeczy na głowie i nie zawsze zdążymy zareagować na czas. Więc póki ktoś nie "przesadza", nie narzuca swojej racji, czy nie szafuje banami, to uwagi i porady dla innych są jak najbardziej cenione. Druga rzecz - w tym przypadku ArteQ2 ma rację - szablon WEdycji nie służy do zaklepywania sobie artykułów - oznacza on, że prace nad danym zagadnieniem trwają. Wiadomo, że zdarzają się one przeciągać, np gdy pracujemy nad jakimś większym zagadnieniem (sam miałem np artykuł oznaczony w Edycji chyba z pół roku, gdzie ostatecznie musiałem odpuścić, bo brak czasu i siły). Gdy oznaczyłeś odcinek nr 3 tym szablonem, to myślałem, że planujesz jeszcze od razu coś uzupełnić, a potem temat mi uciekł.
I na koniec, proszę sobie darować złośliwości, czy to w jedną, czy drugą stronę. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  09:49, 11 maj 2021 (CEST)
Mam przygotowane uzupełnienie całego artykułu ale czekam, żeby oficjalnie potwierdzono nazwy, opisy itd dla tego odcinka więc to głównie dlatego dałem to oznaczenie. Ja nie miałem w myślach żeby być złośliwym, po prostu kolega zrobił dokładnie to samo i gdyby nigdy nic upomina inną osobę z dokładnie tej samej sprawy i tylko o to mi chodziło. Ja też przepraszam i Niech moc będzie z Tobą panie ArteQ. --Jankes (dyskusja) 11:13, 11 maj 2021 (CEST)

Odp.

Ogólnie, lepiej nie usuwać nic. Sprawa jest wyjaśnione, nie ma spiny. Gdyby wiadomości zaczęły być obraźliwe, to wtedy byśmy zareagowali ostrzej.--signstraznik.png Totus Dyskusja  11:59, 11 maj 2021 (CEST)

Leniwiec Bagienny czy Leniwiec bagienny

Mam prośbę byś potwierdził nazwę artykułu ponieważ według gramatyki przymiotniki piszemy z małej a nie wielkiej litery. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  15:36, 13 maj 2021 (CEST)

Nowe artykuły zdjęcie lub print screen

Cześć tu Jedi Master widzę że świetnie ci idzie tworzenie nowych artykułów chciałbym się nauczyć tego jak ty bo w końcu też chcę tworzyć nowe artykuły np CC-3636 kanon lub stworzenie lub PLANETY księżyc wystarczy że wyślesz mi zdjęcie lub print screen--Jedi Master (dyskusja) 19:26, 28 maj 2021 (CEST)

Cid

Hej, zwróć uwagę proszę na poprawki, jakich dokonałem na stronie o Cid. Uważaj na wielkie litery, literówki oraz pamiętaj o linkowaniach. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  18:14, 5 cze 2021 (CEST)

Kategorie Grafik

Mam pytanie zamierzasz dodawać w najbliższym czasie grafiki z Darth Vader Mroczne serce Sithów, ponieważ nie tworzymy kategorii grafik na później lecz dopiero gdy są już przesłane pliki z danych źródeł. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  13:41, 18 cze 2021 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!