Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Dyskusja Archiwisty:Hsob25

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Hsob25!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Darth Plagueis the Wise

Prośba o grafikę

Czy może ktoś mi dać grafikę szturmowca artylerzysty z serialu The Mandalorian do artykułu o tej formacji?

Odp.

Czołem. Wszystko zależy. Nie grałem w kampanię BF II, ale tutaj wszystko rozbijać się będzie o to, czy postacie należące do Inferno musiały, czy mogły korzystać z tej broni - staramy się nie opisywać spraw stricte gameplayowych. Broń ta występuje w grze, ale jeśli to czy z niej będziemy korzystać jest w pełni opcjonalne, to moim zdaniem za mało, żeby potraktować to jako wyposażenie oddziału. W takim przypadku sama Iden powinna zniknąć ze znanych użytkowników.--signstraznik.png Totus Dyskusja  20:50, 2 kwi 2021 (CEST)

Witam poprawki

Cześć mam dla Ciebie kilka informacji po pierwsze artykuły in-universe piszemy w czasie przeszłym. Po drugie tak jakbyśmy byli archiwistami w świecie Gwiezdnych wojen. Po trzecie szablony infoboks wstawiamy w całości nie usuwając żadnych parametrów. Jak ich nie wypełnisz zostaną ukryte. Jest jeszcze kilka drobnych zmian, lecz najlepiej spójrz na artykuł o Polu, który poprawiłem. Miłego edytowania i tworzenia nadal. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  11:19, 4 kwi 2021 (CEST)

Infoboxy

Witaj! Nic się nie przejmuj, po tygodniu nie oczekujemy abyś znał wszystkie zasady funkcjonowania encyklopedii na silniku wiki. Z czasem nauczysz się wszystkiego. Co do infoboxów to tutaj masz kategorię, w której wszystkie infoboxy są zgrupowane. Pod każdym z linków jest odpowiednio wyjaśnione jak ich używać, no i co najważniejsze mają wszystkie parametry, które powinny mieć, a które można zostawić puste żeby były automatycznie ukryte. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  11:36, 4 kwi 2021 (CEST)

Odpowiedź

Witam, odnosząc się do anglojęzycznej wersji napisów filmu Mroczne widmo mogę stwierdzić że poprawną formą jest "Ani", jednak może być to błąd w samych napisach więc myślę że najlepszym rozwiązaniem byłoby napisanie dwóch form. Pozdrawiam! TruXV (dyskusja) 16:37, 4 kwi 2021 (CEST)

FOTO/PLIK

Potrzebuję isd-II bo nie ma go w liście plików. Hsob25 (dyskusja) 21:49, 4 kwi 2021 (CEST)

Czy ktoś pomoże czy mam na to nie liczyć?Hsob25 (dyskusja) 22:50, 4 kwi 2021 (CEST)

Uwagi

Hej. Doceniam twoje chęci do rozbudowy Biblioteki, jak na początkującego Archiwistę radzisz sobie naprawdę dobrze. Mam jednak kilka uwag. Przejrzyj proszę zmiany, jakie zaszły w artykule o statku, który stworzyłeś (jeśli coś przekręciłem to popraw).

  1. Hasła in-universe piszemy w czasie przeszłym.
  2. Staraj się zwracać uwagę na interpunkcję. Możesz też pisać trochę krótsze zdania.
  3. W infoboxie używamy znaczników <ul> oraz <li> aby tworzyć punktatory.
  4. Pamiętaj też o kategoriach i interwiki.

To takie najważniejsze uwagi. Poza tym jest dobrze. I tak przy okazji, nie musisz po każdym utworzonym haśłe edytować wątku na forum. ;) Link stanie się niebieski i to już pokazuje, że hasło istnieje. W razie pytań, pisz śmiało. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  23:15, 4 kwi 2021 (CEST)


Grafiki

Temple5.jpg

Witaj. Widzę, że nie radzisz sobie z obsługą grafik. Musisz wiedzieć, że istnieją strony pomocy, które opisują, jak należy postępować z plikami. Przeczytaj więc koniecznie:

Jeśli po lekturze masz dalsze pytania, zapytaj innych Archiwistów w Sali Zgromadzeń albo poproś o pomoc któregoś ze Strażników. Bardziej doświadczeni Archiwiści również przyjdą Ci z pomocą.

Bardzo proszę o zastosowanie się do tej informacji. Dalsze niewłaściwe postępowanie z wgrywaniem/opisem plików graficznych może przysporzyć niepotrzebnej pracy administratorom, a dla Ciebie skończyć się ograniczeniem możliwości edycji w Bibliotece Ossus.

Pozdrawiam, Darth Plagueis the Wise

Grafika

W przypadku Heralda, jedyna grafika pasująca do infoboxu to taka, która przedstawia ten właśnie statek (nie typ statku, ale konkretnie ten). Wookieepedia posiada jakąś grafikę tego statku i ta byłaby najodpowiedniejsza. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  11:17, 5 kwi 2021 (CEST)

Po kolei. Wookiee, tak jak Ossusa można przeglądać bez własnego konta, chociaż polecam mieć tam konto. Daje to parę dodatkowych możliwości. Co do przesyłania samych grafik, jak najbardziej można przesyłać grafiki z Wook, o ile podasz odpowiednie źródło (source), autora i licencję ("cytat" w 99,9% przypadków). signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  11:55, 5 kwi 2021 (CEST)
Wookieepedia nie podaje autora na stronach plików. Możesz jednak wejść na stronę źródła, gdzie ilustratorzy są podani. Nie jestem pewiem o co chodzi ci z "licencją 3 4 5 6". Jeśli chodzi ci o jakieś parametry szablonu grafika, to nie usuwamy pustych parametrów. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  12:33, 5 kwi 2021 (CEST)
Podejrzyj teraz. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  13:00, 5 kwi 2021 (CEST)

TIE/Herald/mina

Witaj! Nie ma powodu, abyś mnie przepraszał. Pozwól, że wytłumaczę dlaczego wycofałem tamtą edycję. W Bibliotece Ossus nie tworzymy "pustych" list źródeł na wzór Wookieepedii. W sekcji "Źródła" wpisujemy jedynie te pozycje, które zostały wykorzystane do napisania danego hasła. Stąd też Twoja edycja w haśle o TIE została wycofana, gdyż dodałeś grę Squadrons do listy źródeł, ale nie dopisałeś do hasła żadnych informacji z tejże gry. Druga sprawa. Każde hasło powinno posiadać wspomniane wcześniej źródła, kategorię, interwiki, a także przypisy (jeśli występuje w więcej niż jednym źródle). Wiem, że jesteś nowy, dlatego zobacz jakie zmiany zaszły w haśle o minie jonowej. Trzecia sprawa. Przypuszczam, że pisząc hasło o gwiezdnym niszczycielu Herald, skopiowałeś parametry infoboxu, z któregoś z naszych haseł, bądź też z Wookieepedii. Wszystkie dane techniczne jakie były w infoboxie nie pojawiają się w książce Battlefront: Kompania Zmierzch — wiem bo sam czytałem. Nie chcąc usuwać infoboxu i zawartych w nim danych, poszukałem w odpowiednich źródłach i podparłem wstawione przez Ciebie dane odpowiednimi przypisami. Zajrzyj proszę do hasła o Heraldzie i zobacz jak to wszystko wygląda. Generalnie każda, nawet najmniejsza informacja powinna być podparta przypisem do źródła, z którego pochodzi, tak aby można było to łatwo zweryfikować i nie poddawać w wątpliwość jej autentyczności. Na koniec chciałbym powiedzieć, że świetnie sobie radzisz jak na początkującego użytkownika i gratuluję Ci zapału. Myślę, że przy odrobinie treningu i dalszych chęciach, szybko dołączysz do grona najlepszych archiwistów Ossusa. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:01, 5 kwi 2021 (CEST)

Tak, czytałem, lecz było to kilka lat temu i raczej nie pamiętam z niej wystarczającej liczby szczegółów, pozwalającej na pisanie nowych haseł. Twój projekt widziałem i bardzo mi się podoba, mam nadzieję, że ktoś do Ciebie dołączy i pomoże Ci w jego realizacji. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:23, 5 kwi 2021 (CEST)

Gadren

Mówiąc szczerze, usunąłem tę informację całkiem przypadkowo. Edytowaliśmy hasło w tym samym czasie. Gdy sprawdzam artykuły kopiuję zawartość moich zmian i odświeżam stronę w celu uniknięcia konfliktu edycji i utraty tego co zrobiłem. Musiało to wtedy nastąpić. Inna kwestia to "wybitność" tej postaci. W infoboxie nie powinien znajdować się każdy członek danej grupy, a jakieś naprawdę szczególne jednostki typu np. pomniejsi oficerowie. Gdybyśmy dodawali każdą postać do infoboxu to byłby on dłuższy niż całe hasło. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:02, 6 kwi 2021 (CEST)

Nie do końca masz tutaj rację, gdyż Kompania Zmierzch i jej historia znacznie się rozrosła od czasu publikacji powieści Battlefront: Kompania Zmierzch. Obecnie są też inni, ważniejsi bohaterowie dla tej jednostki pochodzący z innych pozycji. Co do Gadrena i jego siły... to jest raczej cecha jego rasy, a nie coś co było wyłącznym atutem jego osoby. Natomiast zgodzę się w kwestii Hazrama Namira, jest to ważna postać i artykuł o niej jest raczej pilny. Do tego oczywistym jest, iż on musi być wymieniony w infoboxie. Inna kwestia, kiedy kończysz pisać w jakiejś dyskusji to podpisuj proszę swoje wypowiedzi czterema tyldami --> ~~~~. Wygeneruje to automatyczny podpis, przez co inni użytkownicy będą wiedzieli kto i kiedy co napisał. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:24, 6 kwi 2021 (CEST)

LEGO

Witaj! Widziałem Twój wpis w dyskusji archiwisty Rajtozaur. Chciałbym Ci tylko przypomnieć, że każdy pisze na Ossusie na tematy jakie go interesują i na jakie ma chęć pisać. Każda edycja czy nowe hasło są tak samo ważne z naszej perspektywy i nie robimy tutaj priorytetów. Rajtozaur, podobnie jak inni użytkownicy, ma prawo do pisania o czym chce i to on o tym zdecyduje. Co do samego LEGO. Klocki nie są dla dzieci per se. Wielu dorosłych fanów je kolekcjonuje i uważa za coś hobby, a więc starajmy się nie oceniać tego co kto lubi. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  10:40, 7 kwi 2021 (CEST)

Nie uważam żeby to była reklama. Szczerze mówiąc, jako ktoś kto się LEGO w ogóle nie interesuje, po Twojej wypowiedzi nawet nie wiem o jaki sklep chodzi. Nie umieściłeś żadnych linków, a więc taka wiadomość jak najbardziej może być. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:59, 7 kwi 2021 (CEST)

Mardona III

Póki co Mardona III, jak i wiele innych ciał niebieskich, nie została naniesiona na istniejącą mapę galaktyki. Nie wiemy w jakim rejonie leżała, jakie miała współrzędne, ani innych danych technicznych dotyczących planety. Na tą chwilę musimy liczyć, że w przyszłości Lucasfilm Ltd. zdecyduje się podać nam te informacje na kartach jakiegoś przewodnika. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  17:12, 7 kwi 2021 (CEST)


Nagłówek?

Dla zainteresowanych artykuł o Hazramie Namirze wyjdzie możliwie w SOBOTĘ lub NIEDZIELĘ tego tygodnia. Ta wiadomość nie jest skierowana do poszczególnych użytkowników jeżeli to czytasz pozdrawiam. Hsob25 (dyskusja) 20:37, 7 kwi 2021 (CEST)

Jednak niedziela i jestem dzisiaj bardzo zdezorganizowany proszę nie pisać jeżeli można. Dobranoc.Hsob25 (dyskusja) 21:47, 10 kwi 2021 (CEST)

Mała sprawa

Mam problem w formie tego że zastanawiam się czy mogę wstawić niedokończony artykuł bo jest jak narazie za duży. Hsob25 (dyskusja) 15:59, 11 kwi 2021 (CEST)

Wstaw go tutaj. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  16:05, 11 kwi 2021 (CEST)

Squadrons - odp.

Pewnie, że są kanoniczne. signjedi.png Power of the Light Side Dyskusja  15:49, 29 kwi 2021 (CEST)

Oznaczanie do usuwania

Yo. Jak coś, tak na przyszłość nie trzeba pisać do nas bezpośrednio, gdy Twoim zdaniem trzeba coś usunąć - wystarczy oznaczyć daną stronę jednym z dwóch szablonów: Szablon:Kasowanko lub Szablon:DoUsunięcia. A i nie każdy początkujący jest pewnym użyszkodnikiem :) Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  15:33, 30 kwi 2021 (CEST)

Kapitan Grey

Mimo iż w napisach był tak podpisany używamy jego numeru kodowego, ponieważ jest on znany a po drugie nie stosujemy nazw ze stopniami wojskowymi lub innymi tytułami (wyjątek Darth). --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  17:39, 4 maj 2021 (CEST)

Szablon:Nowe

Jeżeli się nie mylę to ten szablon jest odbezpieczony i sam możesz dodawać tam również nowe artykuł. Pozdrawiam. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  20:09, 4 maj 2021 (CEST)

Rampart

Pozwolę sobie odpowiedzieć za Totusa, bo z tego co wiem, to nie oglądał on TBB. W 8 odcinku Lama Su mógł nazwać Ramparta admirałem, bo tak jest po prostu krócej. Podobno Thrawna w Rebelsach też nazywali admirałem, mimo, że był wielkim admirałem (mówię podobno, bo oglądałem już jakiś czas temu i nie pamiętam dokładnych szczegółów). To po prostu skrót, więc ten „awans” z trzeciego odcinka też bym uznał za takie coś. Ponadto, sprawdziłem napisy końcowe i tam jest Vice Admiral. Dodatkowo jest jeszcze databank, w którym Rampart też jest wiceadmirałem. Dlatego póki co wycofałem twoją edycje z hasła o nim. I jeszcze jedna rzecz, rangi wojskowe piszemy z małej litery. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  14:36, 20 cze 2021 (CEST)

To tak nie działa, że napiszesz X haseł czy będziesz aktywny przez określony okres czasu. Nowe uprawnienia są przyznawane kiedy jest na to potrzeba. I dostają je użytkownicy, którzy już jakiś czas są na Ossusie, ich wkład jest duży i dobrze ogarniają zasady. Mi zajęło około 7 lat żeby zostać Jedi, podczas gdy niektórzy dużo szybciej zostawali Strażnikami. To wszystko zależy ile edytujesz, jak edytujesz, jaki jest twój wkład itp. Póki co to według mnie dobrze ci idzie, oby tak dalej. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  15:16, 20 cze 2021 (CEST)

Wielkie litery

Uważaj na wielkie litery, bo nie zawsze są one potrzebne. Również nie boldujemy tytułów sekcji. Uważaj także na długie zdania, bo nie zawsze brzmią one „po polsku” i z hasła o Embo musiałem jedno wyciąć, bo tekst był niespójny. signjedi.png Darth Plagueis the Wise Dyskusja  20:02, 20 cze 2021 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!