Dyskusja Archiwisty:Oncki001

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Witaj Oncki001!

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie potwierdź adres e-mail i zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Kwazi93!

Drobna uwaga

Czoem. Na Ossusie raczej unikamy stwierdzeń "Dalsze losy pozostają nieznane" i tym podobne, bo tak po prawdzie mógłby by one wystąpić na końcu każdego hasła o postaci, która nie zginęła i nic nie wnoszą. I jak chcesz dodać grafikę do infoboksu to wystarczy sama jej nazwa, bez całej reszty. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  14:21, 9 paź 2016 (CEST)

Grafiki

Po lewej stronie ekranu masz menu "Narzędzia", w którym znajduje się opcja "Prześlij plik". Tam na stronie masz wszelkie informacje co i jak robić ([1]). W razie dalszych pytań, pisz. A i wiadomości podpisujemy za pomocą czterech tyld (~~~~) Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  17:36, 9 paź 2016 (CEST)

Podpisuj się

Witaj! Cieszę się, że zacząłeś edytować Bibliotekę Ossus! Proszę byś swoje wypowiedzi we wszelkich dyskusjach podpisywał za pomocą czterech tyld - ~~~~. Ułatwi to rozróżnienie kto jest autorem danego postu. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  19:38, 10 paź 2016 (CEST)

Re: Depa Billaba

Nie za bardzo rozumiem pytanie. Grafikę z hasła usunąłem, bo jest ono za krótkie i źle to wyglądało jak były obie. Można ją będzie spokojnie przywrócić, gdy hasło zostanie rozbudowane. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:39, 10 paź 2016 (CEST)

Depa Billaba II

Chodzi mi o to że w kanonicznej wersji Billaby nie ma nic o wydarzeniach z Mrocznego widma i chciałbym je dodać (chodzi mi o to jak głosowali czy przyjąć Anakina do Jedi i o świętowaniu na Naboo) i sory że się nie podpisuje ale ciągle zapominam i jeszcze tego nie ogarniam.

Oncki001 (dyskusja) 19:46, 10 paź 2016 (CEST)

Nie musisz się nikogo pytać o pozwolenie na edytowanie hasła xP. Jeśli tylko ten informację należą do nowego kanonu, to powinny znaleźć się w haśle. I na przyszłość. Zawsze pisz w dyskusji tego do kogo chcesz napisać, wtedy dostanie powiadomienie, a tak to może przegapić. Pozdr --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:48, 10 paź 2016 (CEST)
Wybacz, nie czytałem Kanana, a nie upewniłem się, że wprowadzili to do nowego kanonu. Mój błąd. Twoja edycja została już przywrócona :) Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  21:22, 10 paź 2016 (CEST)


Grafiki

Witaj. Widzę, że nie radzisz sobie z obsługą grafik. Musisz wiedzieć, że istnieją strony pomocy, które opisują, jak należy postępować z plikami. Przeczytaj więc koniecznie:

Jeśli po lekturze masz dalsze pytania, zapytaj innych Archiwistów w Sali Zgromadzeń albo poproś o pomoc któregoś ze Strażników. Bardziej doświadczeni Archiwiści również przyjdą Ci z pomocą.

Bardzo proszę o zastosowanie się do tej informacji. Dalsze niewłaściwe postępowanie z wgrywaniem/opisem plików graficznych może przysporzyć niepotrzebnej pracy administratorom, a dla Ciebie skończyć się ograniczeniem możliwości edycji w Bibliotece Ossus.

Pozdrawiam, Totus

Proszę Cię ponadto o zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w tych dwóch plikach ([2], [3]) i zastosowanie się do nich. Ponadto, przed przesłaniem grafiki zmieniaj jej nazwę na coś sensownego, bo ciąg losowych cyfr nie przejdzie nigdy. W razie pytań, pisz śmiało w mojej dyskusji. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  22:51, 22 paź 2016 (CEST)

Ponownie bym Cię prosił o zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w szablonach przesłanych przez Ciebie grafik. ([4]) Wypisując kategorię grafik nie używamy nawiasów [[ i ]], bo rozwala to działanie szablonu. Do tego drzewko grafik w szablonie do czegoś jest i naprawdę warto tam sprawdzać, czy jakiejś kategorii już nie ma lub pod jaką dokładnie jest nazwą. (i przy okazji pozwala to sprawdzić, czy dana grafika już nie została załadowana). Ostatnia sprawa to jakość przesyłanych grafik. W hasłach pliki poniżej 175-200px szerokości raczej się nie zdarzają (poza wyjątkowymi sytuacjami), dlatego też przesyłanie mniejszych plików nie ma sensu, bo prawie nic na nich nie widać lub są naprawdę marnej jakości i zostają potem usunięte. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  00:29, 12 lis 2016 (CET)
Zobacz jak wygląda strona po mojej edycji (zarówno jej wygląda jak i teks źródłowy). W parametrach "Opis", "Autor" i "Źródło" można i trzeba linkować do artykułów. W parametrach "Kategoria", "Kategoria2" itp. wpisuje się jedynie nazwę kategorii (bez dopisku "Kategoria:Grafika:". Czyli jak grafika przestawia Mirę i jest z Kotora 2 to powinno to wyglądać
|kategoria = Mira
|kategoria2 = Knights of the Old Republic 2: The Sith Lords

zamiast

|kategoria = [[Mira]]
|kategoria2 = [[Knights of the Old Republic 2: The Sith Lords]]

To drugie po prostu nie zadziała (szablon jest skontrowany tak, a nie inaczej) i grafika nie zostanie przypisana do żadnej kategorii. Mam nadzieję, że teraz mnie rozumiesz, a w razie dalszych problemów naprawdę polecam przeczytanie informacji, które zawarte są w linkach w ramce wyżej, bo oszczędzi i mnie i Tobie to roboty na przyszłość. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  00:44, 12 lis 2016 (CET)

Czoem. Czym jest to całe LucasStar, które wpisujesz jako autor w grafikach z rebeliantów, bo na pewno nie ich autorem. Autorem serialu jest Lucasfilm Animation i to powinno zostać wpisane. Poza tym prosiłbym cię, aby jako źródło podawać nazwę odcinka, a nie serialu i abyś pamiętał o kategorii do źródła. I jeszcze jedno. Nigdy nie usuwaj niewypełnionych parametrów z szablonu. One i tak pozostaną ukryte/nie mają wpływu na działanie. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  21:31, 19 lis 2016 (CET)

Przesyłanie grafik

Witaj. Kolejny raz usunąłem przesłaną przez Ciebie grafikę, gdyż jej jakość wcale się nie poprawiła, a ponadto nie użyłeś jej do żadnego z haseł. Dodając jakiekolwiek grafiki staraj się wybierać jak najlepszą jakość, a następnie dodawaj je do konkretnych haseł, a nie zostawiaj bezużytecznych w bazie danych, bo w innym razie będą usuwane. Dodatkowo widziałem, że w dalszym ciągu, pomimo tłumaczeń Totusa, masz problemy z wypełnianiem szablonu "grafika". Proszę byś jeszcze raz przeczytał wskazówki napisane Ci przez Totusa wyżej w Twojej dyskusji. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  00:24, 25 lis 2016 (CET)

Doceniam, że pracujesz nad hasłem o Herze, ale przesyłanie grafik "na przyszłość" nie jest powszechnie stosowaną, ani też pożądaną na Ossusie praktyką. Priorytetem jest pisanie hasła, które jak zaznaczyłeś będzie zajmować dużo miejsca i co do którego potrzebujesz czasu. Moją radą jest byś sobie w swoim tempie pisał artykuł, a grafiki zapisywał u siebie na dysku, do czasu aż Twoja praca będzie skończona. Gdy uznasz, że artykuł jest kompletny w takim stopniu w jakim chcesz go opisać, prześlesz jakąś tam ilość niezbędnych grafik, które będą od razu wykorzystane w tekście. Osobiście stosuję tą praktykę od 2009 roku i mogę z pełną świadomością ją polecić. Co do przesyłania grafik to wszystkie niezbędne informacje zostały Ci już podane przez Totusa, więc przeczytaj je jeszcze raz. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  02:17, 26 lis 2016 (CET)

Grafiki po raz kolejny

Czoem. Przed przesłaniem kolejnej grafiki zapoznaj się z drzewkiem kategorii i według niego dodawaj kategorię do plików, bo już po raz kolejny trzeba je poprawiać po Tobie. W szablonie wpisujemy jedynie nazwę kategorii bez dopisku "Grafika:" na początku (o czym jest mowa w opisie szablonu, który Ci już przesyłałem w poprzednich wiadomościach). Pisałem Ci już również o konieczności linkowania do haseł w opisie grafiki. A także o dodawaniu kategorii grafik do źródła (w przypadku rebeliantów jest to nazwa odcinka). Kolejna sprawa: dodane kategorie powinny być jak najbardziej szczegółowe. Kategoria "Postacie" pojawia się jedynie w przypadku, gdy nie mamy żadnych wiadomości kto to jest (ani rasy, ani przynależności, ani profesji, ani niczego) i w przypadku grafik, gdzie pojawiają się dwie znane z imienia i nazwiska postacie, które posiadają własne kategorię, to kategorie w stylu "postacie", "Świat gwiezdnych wojen", czy "postacie według profesji" nie mają racji bytu. Zwłaszcza, ze te dwie ostatnie są jedynie kategorią zbiorczą i żaden plik nie powinien się w niej bezpośrednio znaleźć (no bo katalogujemy według profesji. Ale jakiej?). Ogólnie to trzeba się zastanowić jakie kategorie powinny znaleźć się i zrobić to z głową. I na końcu. Niemal wszystkie przysyłane przez Ciebie grafiki są usuwane, bo mają słabą jakość. Przesyłasz pliki o małych rozdzielczościach, które nawet w swoich podstawowych rozmiarach są po prostu nieostre lub rozpikselowane. Jeśli pobierasz grafikę z wookieepedii, to nie pobieraj podglądu pliku bezpośrednio z hasła, lecz pełen plik z jego strony (wiadomo, lepiej, żeby pliki nie miały wszystko po 3 MB rozmiaru, bo dłuższe hasła to zabije, ale te 200-600 KB, które mają pliki już dobrej jakości, są jak najbardziej akceptowane.). Proszę Cię, żebyś zastosował się do tych informacji, bo to juz któryś raz jak ci zwracam na to uwagę (A najlepiej przed przesłaniem kolejnej grafiki przeczytaj to wszystko jeszcze raz) i przesyłał pliki w jakiś sensownych jakościach. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  00:59, 3 gru 2016 (CET)

Usuwanie

Usuwać pliki, czy strony mogą jedynie Strażnicy. Jak uważasz, że coś powinno zostać usunięte to trzeba dana stronę oznaczyć tym szablonem i najlepiej napisać do któregoś z nas. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  01:02, 3 gru 2016 (CET)

Odpowiedź: Grafiki

A więc po kolei. Istnieje na Ossusie Drzewko kategorii grafik. Pomaga ono w dobraniu odpowiedniej kategorii do grafiki którą próbujemy przesłać. Jeśli na grafice widzimy na przykład twi'lekańskiego Jedi stojącego w centrum Coruscant i załóżmy że obrazek pochodzi z komiksu. Teraz trzeba wyłapać wszystkie istotne rzeczy jakie widzimy (na przykład: Jedi, Twi'lek, Coruscant, miecz świetlny). Teraz trzeba je ułożyć według kolejności: Postacie, widoczne obiekty (statki, broń, zwierzęta, technologia), miejsca (miejsca na Coruscant, miejsca na Naboo, miejsca na Jakku), wydarzenia, źródło, autor. W tym przypadku kategorię powinny wyglądać następująco: Twi'lekowie, Jedi (teraz zależnie od tego kiedy żył ten Jedi, na przykład: Jedi ery upadku Republiki, Jedi ery Revana), miejsca na Coruscant, miecze świetlne. Warto wspomnieć że bardziej znane postacie mają swoje osobne kategorię, wtedy zamiast wszystkich określeń dotyczących jego, (w tym przypadku "Twi'lekowie" i "Jedi ery xyz") damy po prostu jego imię i nazwisko. Poza tym trzeba dodać kategorię dotyczącą pochodzenia grafiki (nazwa komiksu, nazwa odcinka serialu, nazwa filmu). Jeśli będzie to ilustracja z komiksu, wtedy dodatkowo trzeba dać także informacje o rysowniku na przykład "Ilustracje Johna Blacka". Co do jakości grafik to tu nie do końca mogę stwierdzić powod. Pozwolę sobie więc zacytować Totusa "wiadomo, lepiej, żeby pliki nie miały wszystko po 3 MB rozmiaru, bo dłuższe hasła to zabije, ale te 200-600 KB, które mają pliki już dobrej jakości, są jak najbardziej akceptowane". Możliwe że to dlatego. Odpowiadając także na twoje pytanie, niestety nie mogę wysyłać za ciebie grafik. Przesyłanie ich tylko wydaje się trudne, ja również miałem z tym problem, ale jak sam zauważyłeś obecnie sobie radze. Poza tym mam swoje prywatne życie, zajęcia itp. więc nie zawsze będę na Ossusie. A co jeśli wyjechałbym gdzieś na kilka dni i nie miał bym dostępu do internetu. W takich sytuacjach warto było by umieć sobie samemu poradzić. Wszystko jest też kwestię wprawy, z czasem będzie ci szło coraz lepiej. To chyba tyle. Dodam także że na stronie pomocy masz wszystko co właśnie powiedziałem, w razie problemu możesz z niej skorzystać. Pozdrawiam--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 16:06, 3 sty 2017 (CET)

Grafika

220px to stosunkowo mała grafika. Zależy jak wygląda ona faktycznie, bo po samych parametrach ciężko to twierdzić (69kB jak na jpg to dużo, jak na png to mało). Tak z ciekawości, skąd bierzesz grafiki, które chcesz wrzucać? Bo jeśli z wookieepedii, to nie pobieraj grafiki bezpośrednio z artykułu, lecz wejdź najpierw w jej pełen rozmiar i dopiero wtedy pobieraj.--signstraznik.png Totus Dyskusja  00:05, 6 sty 2017 (CET)

Grafika 500+ px szerokości może jak najbardziej być. Co do kategorii, to tak. Miejsca na Balmorze, na pewno źródło (The Old Republic), co do wydarzenia to nie jestem pewien. Jeśli to tylko krajobraz planety, to nie ma na nim żadnego wydarzenia, jeśli jest tam jakaś bitwa pokazana to już bardziej. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  11:43, 6 sty 2017 (CET)

Drobne uwagi

Hej! Widzę że dobrze sobie radzisz. Ostatni twój artykuł, jeśli chodzi o samą treść, był bardzo dobry. Niestety jest też kilka ale. A więc tak. Jeśli w infoboxie wymieniasz kilka rzeczy jedna po drugiej to nie dawaj przecinków, lecz używaj szablonu <ul><li>[[Coś 1]]</li><li>[[Coś 2]]</li><li>[[Coś 3]]</li></ul>. W ten sposób ułożysz wyrazy w "słupku". Kiedy robisz nagłówek z użyciem znaków równania (np. == Historia ==) to rób spacje między znakami a treścią nagłówka, czyli właśnie tak jak jest w przykładzie. Kolejną spawa jest to, abyś dodawał do swoich artykułów interwiki, o których możesz poczytać tutaj. Chodzi w nich z grubsza o to, że jeśli napiszesz artykuł (np. Balmorra) to jeśli artykuł o tej planecie jest także na Wookieepedi, to trzeba dodać interwiki (w tym przypadku "en:Balmorra"). Na Wookieepedi znajdziesz na dole taką tabelę "In other languages", gdzie możesz także sprawdzić w jakich innych językach jest ten artykuł. Ułatwia to użytkownikom z Ossusa znalezienie artykułu w innym języku, a także na odwrót, bo dobrze było by, abyś także na Wookieepedi dodał wtedy polskie interwiki. No i kilka jeszcze drobnych uwag, na Ossusie aby pochylić tekst używaj dwóch pojedynczych przecinków ' 'xyz' ' a nie "xyz", bo wówczas nie pochyla to tekstu. "xyz" możesz używać kiedy chcesz użyć tych przecinków, ale nie chcesz pochylać tekstów. No i nie używamy na Ossusie formy "system", tylko "układ". Tak się u nas przyjęło. Na sam koniec prosił bym cię, abyś linkował ([[xyz]]) wszystko, co ma lub może mieć w przyszłości swój artykuł na Ossusie. Ominąłeś w tekście znaczną liczbę słów, który swój artykuł mają (np. Republika Galaktyczna, Ruch Oporu, generał). Pamiętaj, że są to drobne błędy i nie ma co się nimi przejmować. Wynikają w większości z tego, że na Ossusie jesteś póki co nowym użytkownikiem. Z czasem wszystkiego się nauczysz, bo każdy kiedyś zaczynał. Pozdrawiam--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 09:45, 6 sty 2017 (CET)

Racja z tym ruchem oporu się pomyliłem--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 12:02, 6 sty 2017 (CET)

Nowy artykuł

Witaj, odpowiem za Totusa. Prawdopodobnie zostawiłeś gdzieś otwarty kawałek kodu np: <ul> Posprawdzaj wszystkie tego typu rzeczy to na pewno znajdziesz przyczynę rozjeżdżania się strony. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  21:58, 11 sty 2017 (CET)

Odp. Pomoc

Czoem, Przyczyną najpewniej jest niedomknięty tag <ul> w infoboksie. Za każdym razem jak otwierasz listę wypunktowaną w infoboksie za pomocą <ul>, to na jej końcu musi znaleźć się </ul>. (Jak robisz kilka poziomów listy, to na każde otwarte <ul> musi przypaść jedno zamknięcie za pomocą </ul>). POzdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  22:01, 11 sty 2017 (CET)

Tak z powietrza trudno stwierdzić co jest przyczyną, wrzuć artykuł jak wszystko inne bedzie załatwione, to rzucimy na to okiem.--signstraznik.png Totus Dyskusja  22:15, 11 sty 2017 (CET)

Revan

Hej. Zmieniłem na fioletowy, bo tak po prostu wygląda w tym fragmencie filmiku. Revan kilkukrotnie jest pokazywany w obydwu filmikach (Timeline 8 i 9) ze swoim niebieskim mieczem i zawsze jest on tam wyraźnie niebieski, natomiast miecz fioletowy wygląda tak samo jak pokazany wcześniej fioletowy miecz innej postaci. Poza tym w artykule jest zaznaczone, że używał fioletowego miecza "według nagrania Gnost-Durala". Te nagrania są w pewnym sensie rekonstrukcją historyczną, nie bezpośrednim zapisem, więc można po prostu przyjąć, że tak wywnioskował ze swoich badań albo to po prostu błąd twórców. Dlatego właśnie nie piszemy wprost, że używał takiego i takiego, bo źródła są dosyć chaotyczne i nie mamy pewności. Biorąc pod uwagę, że w różnych okresach Revan używał także fioletowego miecza, można założyć, że po prostu miał kilka kryształów/mieczy, których używał zamiennie.--signstraznik.png Mario Dyskusja  00:21, 29 sty 2017 (CET)

Ok, zmieniłem na niebieski lub fioletowy.--signstraznik.png Mario Dyskusja  16:45, 29 sty 2017 (CET)

Drobne uwagi

Hej! Z góry sory że piszę dopiero teraz ale wczoraj wieczorem nie za bardzo miałem już czas i jakoś mi się przypomniało dopiero teraz. Mam kilka uwag. Wszystkie parametry w infoboxie wypisujemy z dużej litery (np. Kolor oczu - "Żółty" "zamiast "żółty"). Kolejna sprawa to to, że przy tworzeniu artykułu o rasie, nie dodajemy już jej w kategorię o tej nazwie. W kategorii Catharowie znajdą się wyłącznie przedstawiciele. Trzecia sprawa to to, że jeśli piszesz artykuł legendarny, szablony linkowania powinny wyglądać tak {{L|xyz}} zamiast tak [[xyz]]. Jeśli wówczas linkowany artykuł podzielony będzie na kanon i legendy, wtedy od razu po kliknięciu przeniesie nas pod ten artykuł w wersji legendarnej. W przypadku nawiasów kwadratowych przenosi nas wówczas pod kanon. Warto też wspomnieć że szablony te stosujemy tylko kiedy artykuł można podzielić na kanon i legendy. Jeszcze kilka drobnych uwag stylistycznych. "Moc" zapisujemy zawsze z dużej litery. Przy stawianiu nagłówków lepiej jest postawić spację między znakami równania a tytułem nagłówka (== Historia == zamiast ==Historia==). Poza tym sam artykuł był napisany bardzo dobrze. Pozdrawiam --Darth Kwiatkowski 16:26, 30 sty 2017 (CET)

Din

Hej! Jeśli tylko informacje na dany temat są kompletne to szablon możesz usunąć osobiście, nie ma potrzeby konsultacji. W kwestii linkowania jest tak, że używamy szablonu L nawet jeśli nie ma artykułu podzielonego na kanon/legendy, ale jeśli istnieje konieczność jego podziału w przyszłości. Przykładem może być hasło o Asajj Ventress, która ma tylko wersję legendarną, ale kanoniczna na pewno kiedyś powstanie. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  01:19, 3 lut 2017 (CET)

Wielka Świątynia Massassich

Siemanko, omyłkowo zadałem to pytanie Darthowi Kwiatkowskiemu, ale Ty jesteś autorem tego hasła więc mam pytanko. Czy to, że ta świątynia była miejscem kultu, pozwolę sobie zacytować, "była prawdopodobnie czymś w rodzaju świętego miejsca dla tej rasy" to jest Twój domysł, czy jest to wniosek zgodny z jakimś z podanych źródeł? Pozdrawiam signstraznik.png Windy Dyskusja  12:43, 6 lut 2017 (CET)

Hej! W wolnej chwili przeczytałem co napisałeś na stronie dyskusji Windy. Chciałbym uprzedzić cię na przeszłość, że na Ossusie nakazane jest, aby pisać na podstawie wyłącznie źródeł. Korzystanie ze stron takich jak Wookieepedia nie jest zalecane. Tak samo jak u nas, u nich także zdarzają się błędy, nadinterpretacje czy też zakłamane informacje. Z tym że ich jest 10 razy więcej, edycje wprowadzane są tam o wiele częściej niż u nas, przez co ciężko jest każdą sprawdzać. Można się za to nią sugerować. Podam przykład z mojego życia. Uzupełniając zawartość w odcinkach Rebeliatów patrzę na zawartość z Wookieepedi, lecz nie przepisuje jej słowo w słowo, a jedynie przepisuje te, które faktycznie z tego co pamiętam pojawiły się w odcinku, bo skoro ktoś już wyłapał takie szczegóły, to po co robić to ponownie, skoro najpewniej nie zapamiętam wszystkich przedmiotów, statków, modeli broni itp. więc musiał bym oglądać odcinek od nowa i zapisywać wszystko co widzę. Jeśli znajdziesz na Wookiee jakąś informacje, możesz skorzystać z niej wyłącznie jeśli masz jakiekolwiek jej potwierdzenie. Oczywiście sama informacja o tym że świątynie te mogły być kiedyś miejscem kultu dla kogoś może zostać, bo tu akurat można się tego domyślić, lecz nie jest potwierdzone, więc słowo "prawdopodobnie" jest tu niezbędne. Pozdrawiam--Darth Kwiatkowski ([[Dyskusja Archiwisty:Darth

Kwiatkowski|dyskusja]]) 13:59, 6 lut 2017 (CET)

Totus właściwie wyjaśnił, ale dopowiem tylko że czy jesteś czy nie jesteś pewny, musisz mieć potwierdzenie każdej informacji w jakimś ze źródeł. Tak jak podawałem na przykładzie. Powiedzmy że w spisie zawartości jakiegoś odcinka na Wookiee pojawia się na przykład Hera. Informacje o pojawieniu się jej w danym odcinku możemy dodać na Ossus tylko wtedy, kiedy faktycznie przypomni Ci się, że w tym odcinku się pojawiła. Tak samo działa ze wszystkim. --Darth Kwiatkowski (dyskusja) 16:06, 6 lut 2017 (CET)

Wookieepedia

Czoem. Szybka, prosta, a zarazem bardzo ważna kwestia. Nie korzystamy z wookieepedii, ani żadnej innej strony fanowskiej jako źródła. Nigdy, przenigdy. Jest to strona tworzona przez zwykłych ludzi, dokładnie tak samo jak ossus i znajdują się tam błędy. Niech przykładem będzie wisząca kilka miesięcy informacja, że w nowym kanonie to Ackbar opracował B-winga, a nie Quarrie, albo hasło kilkuletnie o nieistniejącej postaci, bo autor machnął się w nazwie artykułu. Wookiee to NIE źródło i jako takie nie może byk traktowane w najmniejszym stopniu. Wszystko co się znajduje w hasłach musi być podparte bezpośrednio na filmach/książkach/komiksach/wypowiedziach autorów. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  15:34, 6 lut 2017 (CET)

Odp

Zaczne od tego, ze grafika 3mb chyba nawet przez system nie przejdzie, bo jest za duża. Jak nie masz jej w czym sformatować, to wystarczy, że odpalisz ją w paincie i zapiszesz jako .jpg (bo patrząc na rozmiar to pewnie .png jest). Co do kategorii. Jeśli tymy krążowników nie są znane, to jest kategoria:Grafika:Krążowniki :) no i do tego kategorie do źródla i innych rzeczy na grafice. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  01:29, 18 lut 2017 (CET)

Wieczne Imperium

Hej, warto, żebyś popracował trochę nad stylem swoich artykułów. W haśle o Wiecznym Imperium było strasznie dużo powtórzeń, czasem jedno po drugim. Dochodzą też wielokrotne literówki, chociażby w samej nazwie planety (Zakuul, nie Zakkul). No i generalnie temat przedstawiony bardzo skrótowo, w zasadzie to prawie zalążek. Oczywiście to obszerne zagadnienie i trudno opisać je w całości samemu, ale w takiej sytuacji warto oznaczyć hasło przynajmniej szablonem DoPoszerzenia, żeby zasygnalizować, że wymaga uzupełnienia. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  01:51, 18 lut 2017 (CET)

Kanon/legendy

Witaj! Zauważyłem Twoją wiadomość do Totusa, a jako że jeszcze nie odpowiedział, napiszę za niego. Od kwietnia 2014 istnieje nowy kanon, do którego zaliczają się filmy kinowe, seriale: Wojny klonów i Rebelianci, a także wszystkie pozycje fabularne wydane po przejęciu Lucasfilmu przez Disney. Wszystko co ukazało się przed kwietniem 2014 przeszło do worka nazwanego Legendami, który dla Disneya stanowi jedynie źródło inspiracji i pomysłów, a niekoniecznie bazę danych. Wynika z tego, że mimo, iż jakaś postać została przedstawiona w przewodnikach do filmów sprzed 2014 roku, dla kanonu jest ona bez określonego wyglądu do czasu "ukanonicznienia" opublikowanej już grafiki w nowo wydanej pozycji, lub do czasu stworzenia nowego wyglądu. Bez znaczenia jest czy dana grafika przedstawia aktora odgrywającego postać w filmie, jeżeli takie ujęcie nie pojawiło się w samej produkcji. Sprawa dotyczy Khaat Qiyn, więc na jej przykładzie powiem, że jej legendarna infoboxowa grafika nie została ukazana w filmie czyli na tą chwilę dla kanonu nie istnieje. Dotyczy to całokształtu jeśli chodzi o podział kanon/legendy - bez żadnych wyjątków. Mam nadzieję, że w miarę jasno to napisałem i już rozumiesz na czym polega różnica. W razie kolejnych wątpliwości zapraszam do dyskusji. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  00:32, 24 mar 2017 (CET)

Sensowność tutaj nie ma nic do rzeczy. Zapytałeś o moją opinię na ten temat, więc podtrzymuję to co napisałem w wiadomości powyżej. Czarne jest czarne, a białe jest białe. To samo tyczy się kanonu jak i legend. Jesteśmy encyklopedią, więc szanujemy to jak zachowują się twórcy Gwiezdnych wojen i to do nich dostosowujemy swoje działania, a nie do tego co nam się podoba. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  01:38, 24 mar 2017 (CET)

Brudnopis

Hej! Pytałeś Melethrona o brudnopis, ale pozwolę sobie odpowiedzieć za niego. Nie jest to nic trudnego, po prostu wpisać trzeba w wyszukiwarkę Archiwista:Oncki001/brudnopis, utworzyć stronę o tej nazwie i możesz pisać co tam chcesz.--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 19:46, 24 mar 2017 (CET)

Podziękowania

Bardzo dzięki za życzenia, faktycznie wczoraj miałem :)--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 14:08, 30 mar 2017 (CEST)

Cudze bany

Czoem. Prosilbym cie o nieuzywanie mozliwego bana jako argumentu, a juz tym bardziej o nierozwodzenie i dywagowanie na ten temat. Blokady to jednak nasza broszka. Co najwyzej mozna ostrzec kogos o ewentualnym banie, ale Lord Starkiller otrzymal takie ostrzezenie juz i ode mnie i Melethrona, wiec nie ma co drazyc tematu. Pozdr. signstraznik.png Totus Dyskusja  14:22, 5 kwi 2017 (CEST)

Wersje kanon

Czoem. Odpowiem za Adakusa. Proces postępowania jest taki:

  1. Przygotowujesz sobie stronę w brudnopisie/zewnętrznym programie/notatniku/gdziekolwiek, czyli nie tworzyć oddzielnego hasła pod "tymczasową" nazwą, bo to tylko dwa razy więcej roboty dla nas.
  2. Dajesz Strażnikom znać, że chcesz utworzyć stronę kanoniczną (wiadomość w dyskusji któregoś z nas, szablon doPrzeniesienia na /Legendy do istniejącej strony, dowolność)
  3. My przenosimy, ty tworzysz nową stronę kanoniczną pod zwolnioną nazwą.
  4. Wprowadzasz do starej strony szablon Wersja i inne potrzebne zmiany.

Podr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  16:41, 20 kwi 2017 (CEST)

Jak już masz miejsce, to pisz w normalnej stronie. Z tym brudnopisem/notatnikiem itp chodzi o to, żeby mieć "gotową"/opracowną stronę w miarę jeszcze przed przenosinami, żeby okres "przejściowy" nie trwał zbyt długo i nie powstawał milion czerwonych linków. Powiedzmy, że ktoś dojdzie do wniosku, ze napisze sobie kanonicznego Masa Ameddę, to prosi o przenosiny, my przenosimy. Ale jeszcze w ogóle nie zaczął pracować nad tematem, więc brakuje strony "Mas Amedda" przez dłuższy czas, przez co utrudnione jest przeglądanie ossusa dla osób zainteresowanych tematem. Strona nie musi być w pełni gotowa w momencie przenoszenia, ba nawet nie musi istnieć jej treść jako taka, ale musi być pewność, że nie minie zbyt wiele czasu od przenosin do wstawienia wersji kanonicznej. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  18:23, 20 kwi 2017 (CEST)

Trailer

Materiały okołoźródłowe jak artykuły na stronach internetowych, trailery na YT, wszelkie zapowiedzi raczej lądują u nas w przypisach niż bezpośrednio w sekcji źródła. Wyjątkiem od tego są materiały ze starwars.com. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  00:14, 2 maj 2017 (CEST)

Drobne

Hej! Mam kilka małych uwag. Kiedy przesyłasz plik z ilustracją danej planety, nie trzeba tworzyć do niego osobnej kategorii, chyba że zdjęć ukazujących ją jest więcej niż jedna. Normalnie po prostu wędrują one do kategorii "planety". Przy okazji powiem też o kropkach na końcu opisów plików. Rzecz tak mało istotna, że często nikt nie zauważa jej braku, ale jednocześnie tak bardzo istotna, że jak ktoś będzie się nudził o 2 w nocy to zacznie poprawiać. Pozdrawiam.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  02:27, 6 lip 2017 (CEST)

Racja, Jedha jest księżycem i dobrze, że zauważyłeś, bo ja zapomniałem. Poprawiałem głównie z braku zajęcia, mam dużo czasu nocą i nie wiem jak go zagospodarować, a robiłem już edycje masowe gdzie poprawiałem kategorię i wychodziło dziennie po 200 edycji, więc to 30 kilka było raczej lekkie w porównaniu z tamtym.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  10:57, 6 lip 2017 (CEST)
Jedna rzecz. Nie przesyłaj plików z polskimi znakami w nazwach. Kwestia czysto techniczna, takie pliki lubią/lubiły się sypać. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  12:39, 6 lip 2017 (CEST)

Sojusz/Alianci

Zanim się rozpędzisz z kolejnymi edycjami, rzuć tutaj okiem: [5]. + nie musisz o tej kwestii pisać w każdym możliwym haśle. Sprawę najzwyczajniej rozwiąże się poprzez przekierowanie, które z czasem się usunie.--signstraznik.png Totus Dyskusja  23:48, 11 lip 2017 (CEST)

Atollon

Czoem. Nie wczytywałem się zbyt dokładnie w tworzoną przez Ciebie stronę o Atollonie, ale mam wrażenie, że zbytnio skupiasz się na szczegółach i wydarzeniach, jakie tam miały miejsce. Jednak hasło o planecie (oczywiście moim zdaniem, to nie jest żaden przymus) powinno się skupiać na niej samej, umiejscowieniu, krajobrazie, faunie i florze, ważniejszych miejscach, zaś jeśli chodzi o historię to powinna być ona bardziej skupiona na wydarzeniach i momentach ważnych z punktu widzenia globu (usunięcie z map galaktyki, założenie placówki rebelii, czy też oczywiście bitwa z końcówki sezonu), nie zaś na poczynaniach poszczególnych jej mieszkańców, czy tym kto co gdzie powiedział. Pozdro. --signstraznik.png Totus Dyskusja  23:11, 13 sie 2017 (CEST)

Drobne

Hej! Mam kilka drobnych uwag. Pamiętaj o szablonie do poszerzenia na górze artykułów, które nie był pisane na podstawie wszystkich źródeł, lub nie wykorzystano całej zawartości tych których użyłeś. Artykuł o Wiecznym Sojuszu z tego co widzę na Wookiee da się znacznie poszerzyć, nie wiem czy kto inny nie uznałby go za zalążek. Poza tym link który dałeś w źródłach jest z jakiegoś powodu nieosiągalny i nie można wyświetlić zawartości jego strony. Przyjrzyj się temu i w miarę możliwości popraw lub usuń. Przy okazji nazywaj wszystkie linki, ponieważ bez tego wyświetlane będą jak [1], co nie wygląda estetycznie ani praktycznie. Wspomnę też o kropkach na końcu opisów grafik i tym że "galaktyka" pisana jest z małej litery. Pozdrawiam.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  00:57, 22 sie 2017 (CEST)

Od siebie tylko dodam, że mógłbyś zerknąć tutaj i się wypowiedzieć. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  01:02, 22 sie 2017 (CEST) P.S. Sorry, że nie odpisałem Ci o Atollonie, calkiem mi to z głowy wypadło, a wiadomość odczytałem jak nie mogłem odpisać. Ale widzę, że sam wszystko dobrze ogarnąłeś.
Skoro faktycznie na Wookiee spleciono te dwa artykuły to zwracam honor. Nie byłem nigdy zagłębiony w klimatach Old Republic, więc nie wiem co i jak dokładnie.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  01:09, 22 sie 2017 (CEST)

Prośba

Czoem. Mam jedną sprawę. Z tego co widzę po Twoich hasłach, grasz w TORa. Mógłbyś w takim razie, w miare możliwości ofc., uzupełnić hasło Javaal? Według wookiee pojawia się ona w jednej z misji myśliwcami, a te (o ile dobrze pamiętam sprzed lat) dało się powtarzać. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  01:08, 28 sie 2017 (CEST)

Odp.

Czoem. Wycofałem, bo moim zdaniem powinien powstać oddzielny artykuł o Imperialnym Pałacu. Może i to jest ten sam budynek, ale jednak na tyle ważny i tak bardzo zmieniony, że zasługuje na oddzielne hasło IMO. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  18:21, 7 lis 2017 (CET)

Jak mowię, to moje zdanie. Jednak w tym przypadku może i sam budynek jest ten sam, ale całkiem inna funkcja, całkiem inna przynależność, rozbudowa, obie konstrukcje o dużym znaczeniu, to nie ewolucja jednego w drugi (jak z akademią na mandalorze), ale rewolucja i całkiem inne wszystko. Ale jak większość uważa inaczej, to się dostosuję. I jako przekierowanie masz na myśli szablon:Wersja? Jeśli tak, to odpada. Legendarny pałac imperialny nie jest w ogóle związany ze świątynia Jedi. Pozdr --signstraznik.png Totus Dyskusja  20:15, 7 lis 2017 (CET)

Asajj

Hej, robię obchód haseł w edycji i zauważyłem, od dwóch miesięcy Twój szablon wisi w artykule o Asajj. Jeśli pracujesz nad hasłem to w porządku, ale wolę przypomnieć. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  22:19, 23 lis 2017 (CET)

Hera Syndulla

Witaj! Przeglądnąłem Twoją ostatnią edycję w haśle o Herze Syndulli i mam co do tego parę uwag. Dobrze by było jakbyś każdą porcję informacji oznaczał odpowiednim przypisem, co pokazałoby czytelnikom, ale również nam, skąd dane informacje pochodzą. Będąc przy źródłach muszę wspomnieć, że należy rozpisywać odcinki na dole artykułu w sekcji "Źródła", gdyż obecna forma zawiera jedynie nazwę serialu, a jest to zbyt ogólne pojęcie. Kolejna sprawa to fakt zbyt dużej ilości powtórzeń. Pisząc coś warto używać zamiennych nazw czyli imienia, nazwiska, rasy, płci, wykonywanego zawodu, stopnia wojskowego, określenia związanego z przynależnością, a nie jak to miało miejsce w Twojej ostatniej edycji tylko imion Hery, Kanana czy Ezry. Odmienność sprawi, że przyjemniej się będzie czytać dany artykuł. Na koniec pamiętaj o przecinkach, gdyż w wielu zdaniach ich brakowało, przez co trzeba było się zastanawiać nad ogólnym ich sensem. Poza tym to ogólnie dobra robota, dlatego życzę powodzenia w pisaniu dalszych artykułów. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  15:54, 30 lis 2017 (CET)

Chronologia TCW

Czoem, jedna uwaga. Chronologia dokładna odcinków TCW należy jedynie do nowego kanonu, w Legendach nigdy nie została ustalona. Dlatego w hasłach legendarnych nie zmieniaj dat na te z nowego kanonu. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  20:33, 23 gru 2017 (CET)

W sumie to już wczoraj wycofałem ze 3 takie edycje, ale nie chciało mi się wiadomości pisać xP --signstraznik.png Totus Dyskusja  20:55, 23 gru 2017 (CET)