Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Dyskusja Archiwisty:RogGerRogogon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj RogGerRogogon!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Totus

Grafiki

Grafiki

Temple5.jpg

Witaj. Widzę, że nie radzisz sobie z obsługą grafik. Musisz wiedzieć, że istnieją strony pomocy, które opisują, jak należy postępować z plikami. Przeczytaj więc koniecznie:

Jeśli po lekturze masz dalsze pytania, zapytaj innych Archiwistów w Sali Zgromadzeń albo poproś o pomoc któregoś ze Strażników. Bardziej doświadczeni Archiwiści również przyjdą Ci z pomocą.

Bardzo proszę o zastosowanie się do tej informacji. Dalsze niewłaściwe postępowanie z wgrywaniem/opisem plików graficznych może przysporzyć niepotrzebnej pracy administratorom, a dla Ciebie skończyć się ograniczeniem możliwości edycji w Bibliotece Ossus.

Pozdrawiam, Darth Kwiatkowski

Hej. Przejrzałem kilka Twoich ostatnich artykułów i jest kilka rzeczy, na które chciałbym Ci zwrócić uwagę. O ile same artykuły ze strony merytorycznej są jak najbardziej okej, to pomijasz w nich całkowicie takie elementy jak kategorie i interwiki, które są niezbędnym elementem artykułów. Możesz o nich przeczytać na stronach pomocy a przykład ich zastosowania zobaczyć w edycjach, które wprowadziłem w Twoich ostatnio napisanych artykułach. Jedynie artykuł o Roggo zdecydowałem się usunąć, ponieważ mimo braku zarówno tych dwóch elementów nie posiadał także podanych źródeł, a do tego informacje z nim zawarte były bardzo szczątkowe.

Chciałbym też, żebyś zerknął na inne zmiany, które tam wprowadziłem, między innymi podmienienie linkowań z [[ ]] na {{L| }}, co stosujemy z założenia w artykułach z legend, aby hiperłącza przenosiły automatycznie pod legendy.

Powyżej tej wiadomości wkleiłem ci także notkę informacyjną na temat tego, jak prawidłowo przesyłać grafiki, bo zauważyłem, że z tym także miałeś problem. Na ogół usuwamy wszystkie pliki przesłane z niewypełnionym szablonem, ale w tym przypadku zrobiłem wyjątek, żebyś miał jakiś punkt odniesienia na przyszłość.

Ostatnia kwestia to coś, co zauważyłem w niektórych twoich artykułach. Mianowicie niektóre zdania i ich szyk wydają się być przepisane i przetłumaczone z Wookieepedii. Jest to co prawda tylko niewielki element Twoich haseł, więc sugerować nic nie będę, ale przypomnę tylko, że na Ossusie piszemy wyłącznie na podstawie oficjalnych źródeł, do których Wookieepedia się nie zalicza. Oczywiście wspieranie i sugerowanie się Wookieepedią nie jest niczym złym, bo jakieś źródło odniesienia zawsze się przydaje, ale przepisywanie jej treści nie jest u nas akceptowalne.

Na koniec wspomnę, że żaden z tych wyżej wymienionych błędów nie jest niczym nadzwyczajnym, a raczej zdarza się to każdemu początkującemu użytkownikowi. Wystarczy tylko trochę czasu na przyswojenie kilku reguł i zależności naszej strony, a kolejne Twoje edycje będą już znacznie poprawniejsze od strony technicznej. W razie jakichś pytań lub problemów możesz śmiało napisać do mnie lub innego ze Strażników poprzez wpis w stronie dyskusji. Pozdrawiam--signstraznik.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  14:29, 17 sie 2020 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!