Flurry

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Flurry

Flurry (Szkwał) to zmodyfikowany krążownik typu Quasar Fire wyprodukowany przez SoroSuub Corporation. Modyfikacje wykonane w tym, jak i w wielu innych tego typu jednostkach były bardzo duże. Usunięto środkową cześć kadłuba, a tylną przerobiono na ogromny hangar. Maszyna ta zbudowana była a planie trójkąta, gdzie z przodu znajdował się mostek i jedyne uzbrojenie statku, jakim były dwa działa turbolaserowe, a z tyłu wspomniany hangar, silniki i warsztaty. Cały okręt miał około 340 metrów długości i był w stanie zabrać na pokład 50 myśliwców, co było liczbą wręcz ogromną (standardowy krążownik Mon Calamari mieścił na pokładzie 3 eskadry, czyli 36 maszyn).

Szkwał wyposażony był dodatkowo w BAC (ang. Battle Analysis Computer) czyli specjalny komputer analizy pola bitwy, który miał dostarczać dowódcy wszelkich informacji o toczącej się walce myśliwskiej.

Udział w walce

Szkwał został wysłany na odsiecz Bakurze zaatakowanej przez nieznaną rasę Ssi-ruuk tuż po bitwie o Endor. Dowodzony był przez kapitan Tessę Manchisco, a na pokładzie znalazło się dwadzieścia X-wingów, pięć A-wingów i cztery B-wingi, czyli wszystko, co rebelianci mogli wysłać. Flurry został zniszczony w pobliżu Bakury przez Dominatora - imperialny krążownik typu Carrack. Przeżyli tylko piloci myśliwców.

Źródła