Lekki niszczyciel typu Recusant

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Lekki niszczyciel typu Recusant
Podstawowe dane
Producent: Hoersch-Kessel Drive, Inc.
Rodzaj: Okręt kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 1187 m, 2544 m (wersja długa)
Wysokość: 163 m
Szerokość: 157 m
Przyspieszenie maksymalne: 2800 G
Hipernapęd: Klasy 2
Uzbrojenie:
  • 1 ciężki dziobowy turbolaser
  • 10 ciężkich turbolaserów
  • 5 standardowych turbolaserów
  • 12 lekkich podwójnych turbolaserów
  • 30 dział laserowych
  • 60 baterii obronnych
Różne
Załoga: 300 droidów
Pasażerowie: 40 000 droidów
Ładowność: 10 000 t
Cena: 61 mln cr
Przynależność: Konfederacja Niezależnych Systemów



Lekki niszczyciel typu Recusant to typ niszczyciela produkowanego dla Gildii Kupieckiej i Konfederacji Niezależnych Systemów w czasie wojen klonów.

Historia

Zderzenie niszczyciela Recusant z fregatą Munificent w czasie bitwy o Coruscant.

Pierwotne projekty tego typu niszczycieli zaprojektowali mechanicy z Kalamaru, ale w zamieszaniu wywołanym przez wybuch wojen klonów wykradziono te plany przez Quarreńskich Separatystów i zaczęto produkcję takich okrętów na potrzeby floty Konfederacji Niezależnych Systemów.

W czasie wojen klonów, jednostki tego typu były jednymi z najliczniej produkowanych okrętów we wszystkich stoczniach Separatystów. Recusanty były wysyłane do większych bitew, blokad, czy służyły jako jednostki inwazyjne.

Po zakończeniu wojen klonów nie wszystkie niszczyciele uległy zniszczeniu. Pół tuzina tych maszyn trafiło w ręce władz Sektora Korporacyjnego, a przynajmniej jeden znalazł się w posiadaniu Sojuszu Rebeliantów, który poddał go daleko idącym modyfikacjom, pozwalającym na obsadzenie go organiczną załogą i zapewnienie jej podstawowego poziomu wygody.

Charakterystyka

Niszczyciele tego typu były wyposażone w ciężką artylerię, która pozwalała niszczyć z ogromną siłą wrogie krążowniki i niszczyciele. Posiadał również wiele dział przeciwlotniczych.

Podobnie jak inne jednostki budowane w tym czasie przez stocznie Hoersch-Kessel Drive na potrzeby Separatystów, Recusant był w znacznej mierze zautomatyzowany. Jego żywa załoga służyła przede wszystkim do przeprowadzania napraw, nie miała natomiast większego wpływu na decyzje podejmowane przez centralny system sterowania tej jednostki. Siłom Republiki, w walce z Recusantami sprzyjały dwa fakty: po pierwsze, niewielki rozsądek komputerów pokładowych. Miały tendencję do koncentrowania ognia na jednym, wybranym przeciwniku i ignorowania działań jakichkolwiek innych przeciwników. Dzięki temu można było wystawić im "na wabia" najsilniej opancerzoną jednostkę, a resztę sił wykorzystać bądź to do zniszczenia samych niszczycieli, bądź też do ataku na cel, którego miały bronić. Po drugie, mimo nominalnie silnego kadłuba, po utracie osłon Recusant był bardzo wrażliwy na precyzyjny ogień mogący zniszczyć krytyczne wiązania jego ażurowej konstrukcji i doprowadzić do rozpadu strukturalnego całego niszczyciela.

Wedle doktryny Separatystów, okręt przystosowano do przewozu droidów bojowych jak i myśliwców. Wyłączone droidy przechowywane były w specjalnych magazynach. W związku z brakiem hangarów, myśliwce chowane były w specjalnych lukach oraz pod charakterystycznie zagiętą kopułą rufy, ale istniały warianty okrętu z niewielkimi hangarami.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.