Hysalrianie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Hysalrianie
Kolor skóry: Zielona
Cechy charakterystyczne:
  • Wężowy ogon
  • Dwie pary rąk
  • Dwie pary oczu
Hysalrianie to rasa rozumna. Jej przedstawiciele posiadali wężowate ciało z którego wyrastały cztery ręce z trójpalczastymi dłońmi. Mieli dwie pary oczu, a ich skóra była w kolorze zielonym.

Jednym z przedstawicieli tej rasy był mistrz Jedi N'Kata Del Gormo, który według legendy swego czasu nauczał Yodę i jego przyjaciela na bagnistej planecie, na której rozbił się ich statek.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Rasa Hysalrian powstała za sprawą rysunku Chucka Hamiltona, wysłanego na organizowany przez magazyn Star Wars Galaxy konkurs pod tytułem Design An Alien (Zaprojektuj Obcego). Projekt Hamiltona co prawda nie zdobył żadnego miejsca, lecz został pokazany na łamach Star Wars Galaxy Magazine 9. Leland Chee później potwierdził, że wszystkie w jakikolwiek sposób wyróżnione w tym konkursie prace są uznawane za należące do kanonu (obecnie do Legend), z zastrzeżeniem, że nie zaliczają się do niego wydarzenia, którym zaprzeczają inne, ważniejsze źródła. W ten sposób nauczyciel Yody był oficjalnie częścią uniwersum, ale fakt, że szkolenie odbywało się na Dagobah - nie; adaptacja powieściowa Zemsty Sithów stwierdza wprost, że Yoda pojawił się na tej planecie po raz pierwszy dopiero po wydarzeniach przedstawionych w filmie. Ponadto w 2013 roku Chee zaznaczył, że fakt trenowania Yody przez N'Katę Del Gormo należy traktować jako legendę istniejącą w obrębie uniwersum.[1]

Przypisy

Źródła