Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Imperium Atakuje

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
ImperiumAtakujeLogo.jpg
Imperium Atakuje
Producent: Fantasy Flight Games
Wydawca:
 • Fantasy Flight Games
 • Galakta (Polska)
Projekt:
 • Justin Kemppainen
 • Corey Konieczka
 • Jonathan Ying
Data wydania:
Rodzaj: bitewna/planszowa
Zalecenia wiekowe: +14
Liczba graczy: 2-5Imperium Atakuje (ang. Imperial Assault) to strategiczna gra planszowa wyprodukowana przez amerykańskie wydawnictwo Fantasy Flight Games. Została zapowiedziana 15 sierpnia 2014[3] roku na stronie producenta gry, a premiera na rynku amerykańskim odbyła się 15 grudnia [1] tego samego roku.

W Polsce przekładu i wydania gry podjęło się krakowskie wydawnictwo Galakta, które zapowiedziało publikacje 28 listopada 2014[4] roku na swojej stronie internetowej, a premiera odbyła się 10 sierpnia 2015[2].

Opis

Polski

Los galaktyki wisi na włosku…

Trwa galaktyczna wojna domowa. Po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci potęga Imperium Galaktycznego jest zagrożona. Wysyłane w najdalsze zakątki galaktyki legiony szturmowców dbają o umocnienie reżimu, podczas gdy rebelianccy agenci na każdym kroku starają się pomieszać im szyki. Wbrew przeciwnościom losu, przy każdej nadarzającej się okazji wciągają siły Imperium w walkę o wolność w galaktyce…

Imperium Atakuje to epicka przygodowa gra planszowa dla 2-5 graczy osadzona w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Potężna armia imperialna oraz grupa zabójczych łowców nagród staje do walki ze śmiałymi bohaterami Rebelii w szeregu misji taktycznych. Stawkę epickiej kampanii podnosi obecność legendarnych postaci w rodzaju Dartha Vadera, czy Hana Solo. Każda bitwa kończy się klimatycznym starciem finałowym pomiędzy Imperium, a Sojuszem Rebeliantów.

Dodatkowo specjalne zasady rywalizacji dwuosobowej pozwalają graczom budować armie i ścierać się w niezależnych konfrontacjach odwzorowując epickie bitwy znane z sagi Gwiezdnych Wojen lub tworząc własne scenariusze potyczek!

Dzięki 34 plastikowym figurkom, ponad 200 kartom, z górą 50 modułowym kafelkom planszy i wielu innym elementom Imperium Atakuje staje się Twoją szansą, aby zmienić losy odległej galaktyki…[5]

Oryginalny

Imperial Assault is a strategy board game of tactical combat and missions for two to five players, offering two distinct games of battle and adventure in the Star Wars™ universe!

Imperial Assault puts you in the midst of the Galactic Civil War between the Rebel Alliance and the Galactic Empire after the destruction of the Death Star over Yavin 4 with two separate game experiences. The campaign game pits the limitless troops and resources of the Galactic Empire against a crack team of elite Rebel operatives as they strive to break the Empire’s hold on the galaxy, while the skirmish game invites you and a friend to muster strike teams and battle head-to-head over conflicting objectives.[6]

O grze

Widok na plansze w czasie rozgrywki.

Imperium Atakuje rzuca graczy w wir wydarzeń, które nastąpiły po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci nad Yavinem IV i oferuje dwa zupełnie różne sposoby rozgrywki. W rozgrywce w trybie kampanii, maksymalnie pięciu graczy rozegra serię ekscytujących misji połączonych w kampanię, a w trybie pojedynku dwóch graczy zbierze oddziały uderzeniowe i stanie do walki twarzą w twarz o kluczowe dla obu stron cele.[4]

Pierwszy wariant rozgrywki jaki oferuje Imperium Atakuje to tryb kampanii, w którym maksymalnie pięciu graczy wkracza w uniwersum Star Wars rozgrywając połączone fabularnie misje. Jeden z graczy dowodzi silnie uzbrojonymi siłami Imperium Galaktycznego, a pozostali gracze wcielają się w bohaterów Rebelii, wyruszających na misje i tajne operacje. W trakcie kampanii zarówno siły Imperium jak i Rebelianci będą zdobywać nowe umiejętności i wyposażenie, dzięki czemu postacie będą rozwijać się wraz z kolejnymi rozdziałami historii.[4]

Imperium Atakuje oferuje również zupełnie inny sposób rozgrywki, w postaci pojedynku. Misje w tym trybie pozwalają dwóm graczom zmierzyć się w bezpośredniej, taktycznej walce. Gracze tworzą w nim własne oddziały imperialnych, rebelianckich lub najemnych sił, wraz z odpowiednimi taliami kart dowodzenia, które mogą zagrywać aby zyskać niespodziewaną przewagę. Każda misja w trybie pojedynku ma własne cele – niezależnie od tego czy gracze będą starali się odzyskać zaginione holokrony czy też bronić się przed szturmującymi oddziałami, będą musieli zmierzyć się z zagrożeniami i podejmować taktyczne decyzje w każdym z pojedynków.[4]

Dodatkowo, w podstawowym zestawie gry Imperium Atakuje zawarte zostały dwa zestawy sojuszników: Luke'a Skywalkera oraz Dartha Vadera. Znajdują się w nich plastikowe figurki, wraz z nowymi misjami dla trybu kampanii i pojedynku, skupiającymi się na tych dwóch ikonicznych postaciach ze świata Star Wars.[4]

Wydane zestawy

Zestaw startowy

Zdjęcie modeli Nazwa zestawu Premiera
ImperiumAtakujebox.jpg Imperium Atakuje - zestaw podstawowy

Rozszerzenia

Zdjęcie modeli Nazwa zestawu Premiera
BlizniaczeCienieBox.jpg Bliźniacze Cienie
PowrtoHothBox.jpg Powrót na Hoth
Bespin gambit.jpg Bespiński Gambit
 • 2 czerwca 2016
 • II połowa 2016 (Polska)
Krolestwo jabby.png Królestwo Jabby
 • II kwartał 2016
 • II połowa 2016 (Polska)
Swi46-BOX-PO-1.png W sercu Imperium
 • III kwartał 2017
 • II połowa 2017 (Polska)
Tyrants of Lothal.png Tyrants of Lothal
 • 23 paźdzernika 2018

I fala dodatków

Zdjęcie modeli Nazwa zestawu Premiera
IA-GeneralWeiss.png Generał Weiss - zestaw przeciwnika
IA-gwardzista.png Doborowy gwardzista - zestaw przeciwnika
IA-IG88.png IG-88 - zestaw przeciwnika
IA-HanSolo.png Han Solo - zestaw sojusznika
IA-Chewbacca.png Chewbacca - zestaw sojusznika
IA-Rebelianci.png Rebelianccy żołnierze - zestaw sojusznika
IA-sabotazysci.png Rebelianccy sabotażyści - zestaw sojusznika

II fala dodatków

Zdjęcie modeli Nazwa zestawu Premiera
IA-BobaFett.png Boba Fett - zestaw przeciwnika
IA-R2D2C3PO.png R2-D2 i C-3PO - zestaw sojusznika
IA-KaynSomos.png Kayn Somos - zestaw przeciwnika

III fala dodatków

Zdjęcie modeli Nazwa zestawu Premiera
IA-Szturmowcy.png Szturmowcy - zestaw przeciwnika
IA-WojownicyWookieech.png Wojownicy Wookieech - zestaw sojusznika
IA-Najemnicy.png Najemnicy - zestaw przeciwnika
IA-Przemytniksojuszu.png Przemytnik Sojuszu - zestaw sojusznika
 • 18 lutego 2016[12]
 • 6 kwietnia 2016[13] (Polska)
IA-jezdziecbanthy.jpg Jeździec Banthy - zestaw przeciwnika
 • 18 lutego 2016[12]
 • 6 kwietnia 2016[13] (Polska)

Ciekawostki

 • 23 grudnia 2014 roku na stronie internetowej wydawnictwa Galakta, ukazała się informacja odnośnie głosowania nad polskim tytułem gry. Głosować można było na forum wydawcy, a wśród dostępnych opcji były między innymi: Imperialne natarcie, Imperialny szturm czy Atak Imperium, wygrała opcja Imperium Atakuje[14].

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 FFGlogo.png Begin Your Assault na witrynie wydawnictwa Fantasy Flight Games (Link zapasowy z dnia 03.10.2015 na web.archive.org)
 2. 2,0 2,1 2,2 LogoGalakta.jpg Siły Imperium rozpoczynają atak! na witrynie wydawnictwa Galakta (Link zapasowy z dnia 03.10.2015 na web.archive.org)
 3. FFGlogo.png Imperial Assault na witrynie wydawnictwa Fantasy Flight Games (Link zapasowy z dnia 03.10.2015 na web.archive.org)
 4. 4,00 4,01 4,02 4,03 4,04 4,05 4,06 4,07 4,08 4,09 4,10 4,11 LogoGalakta.jpg Natarcie wojsk Imperium! na witrynie wydawnictwa Galakta (Link zapasowy z dnia 03.10.2015 na web.archive.org)
 5. LogoGalakta.jpg Star Wars: Imperium Atakuje na witrynie wydawnictwa Galakta (Link zapasowy z dnia 03.10.2015 na web.archive.org)
 6. FFGlogo.png Imperial Assault na witrynie wydawnictwa Fantasy Flight Games (Link zapasowy z dnia 03.10.2015 na web.archive.org)
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 LogoGalakta.jpg Premiery na koniec zimy na witrynie wydawnictwa Galakta (Link zapasowy z dnia 10.03.2016 na web.archive.org)
 8. FFGlogo.png Back on the Ice na witrynie wydawnictwa Fantasy Flight Games (Link zapasowy z dnia 26.12.2015 na web.archive.org)
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 9,6 FFGlogo.png New Forces Arrive na witrynie wydawnictwa Fantasy Flight Games (Link zapasowy z dnia 06.10.2015 na web.archive.org)
 10. 10,0 10,1 10,2 FFGlogo.png Call for Reinforcements na witrynie wydawnictwa Fantasy Flight Games (Link zapasowy z dnia 11.02.2016 na web.archive.org)
 11. 11,0 11,1 11,2 LogoGalakta.jpg Premierowe przedwiośnie na witrynie wydawnictwa Galakta (Link zapasowy z dnia 27.03.2016 na web.archive.org)
 12. 12,0 12,1 FFGlogo.png Smugglers and Raiders na witrynie wydawnictwa Fantasy Flight Games (Link zapasowy z dnia 27.03.2016 na web.archive.org)
 13. 13,0 13,1 LogoGalakta.jpg Premiery – kwiecień na witrynie wydawnictwa Galakta (Link zapasowy z dnia 10.04.2016 na web.archive.org)
 14. LogoGalakta.jpg Imperator czeka na wasze głosy! na witrynie wydawnictwa Galakta

Recenzje

Instrukcje i zasady gry

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!