Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Inwazja 0, część 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Invasion0-01.jpg
Inwazja 0, część 1
Invasion 0, Part 1
Scenariusz: Tom Taylor
Ilustracje: Colin Wilson
Kolory: Wes Dzioba
Litery: Michael Heisler
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
8 maja 2009
Wydanie polskie: Egmont Polska
20 czerwca 2018
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Nowa era Jedi
Zeszyt/Tom: 0 z 16
Następny: Inwazja 0, część 2
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Nowa era Jedi
Czas akcji: 25 ABY


Inwazja 0, część 1 to pierwsza część komiksu on-line będącego wstępem do serii komiksowej Inwazja. Komiks ukazał się 8 maja 2009 na StarWars.com. Scenariusz do niego przygotował Tom Taylor, zaś ilustracje stworzył Colin Wilson. Wraz z drugą częścią wstępu, Inwazja 0, część 2, która ukazała się 5 czerwca 2009, komiks trafił do papierowego wydania pod tytułem Inwazja 0: Uchodźcy, Prolog, które zostało wydane 14 października tego samego roku.

W Polsce komiks ukazał się wraz z historią Inwazja: Uchodźcy w wydaniu zbiorczym 20 czerwca 2018 nakładem wydawnictwa Egmont Polska, w tłumaczeniu Jacka Drewnowskiego.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Written by Tom Taylor, with art by Colin Wilson, and colors by Wes Dzioba, the story begins shortly after the events in the New Jedi Order novel The New Jedi Order: Vector Prime...'(Dark Horse Comics, 2009)
Tłumaczenie nieoficjalne
Napisana przez Toma Taylora, zilustrowana przez Colina Wilsona i pokolorowana przez Wesa Dziobę, historia rozpoczynająca się krótko po powieści Wektor pierwszy z cyklu Nowa era Jedi.

Streszczenie

25 ABY. Gdzieś na skraju galaktyki dwóch poszukiwaczy - Chissanka Panha i Wookiee Sarkkin - przemierzają nieznane. Oboje przez chwilę czubią się, gdyż Wookiee, którego zadaniem jest pilotowanie statku, opuścił swoje stanowisko. Panha dociera do stanowiska łączności, gdzie Sarkkin mówi jej, że odbiera słabe sygnały komunikacyjne i właśnie stara się zwiększyć ich moc. W końcu udaje im się nawiązać połączenie i ukazuje im się hologram przedstawiciela pewnej wojowniczej rasy. Mężczyzna opowiada o sobie i swoich rodakach: że byli brutalnymi, bezwzględnymi wojownikami, których uczono walczyć odkąd tylko zaczęli chodzić, a ich naukowcy nie starali się leczyć chorych (gdyż choroba eliminowała słabych), zamiast tego opracowując rzeczy służące do niszczenia. W przebłyskach wspomnień mówiącego widzimy pole bitwy - jego ziomkowie formują się na trawiastej równinie w małą armię, wspomaganą czołgami i nieznanymi stworzeniami. Mimo to - jak sam określił - byli niczym dla Yuuzhan Vongów, który wysłali ogniodmuchy, niszcząc ich doszczętnie. On jest ostatnim przedstawicielem swojego ludu. Mężczyzna kończy, mówiąc, że przesyła tą wiadomość gdyż być może kogoś ostrzeże. Stwierdza, że nikt nie da rady walczyć z Yuuzhan Vongami - należy uciekać. Radzi, by w trosce o siebie i swoich bliskich opuścili swoje światy i nie podzielili losu jego rasy - silnej i dumnej, teraz będącej tylko echem przeszłości.

Po odsłuchaniu wiadomości Panha zbiega na dolny pokład i krzyczy do Wookieego, aby sprawdził skanery dalekiego zasięgu. Sarkkin dziwi się, bo przecież nie ruszyli się z miejsca i przed chwilą sam wszystko sprawdzał, ale po chwili widzi to samo co Chissanka - potężną armadę Yuuzhan Vongów. Podróżnicy zmieniają położenie statku. Panha - prosząc Wookieego o śledzenie trajektorii wrogiej floty - pyta się go, jak nazywa się pierwsza zamieszkana planeta, na którą trafią najeźdźcy. Okazuje się, że to Artorias. Wiedzą że muszą ostrzec planetę, ale okazuje się, że są od niej za daleko. Postanawiają więc polecieć w jej stronę, mimo słów Sarkkina, że jeśli będą trzymać się tego kursu, to wroga flota ich przechwyci. Panha odpowiada, że jej rasa już kiedyś natrafiła na Yuuzhan Vongów i że nawet w małych grupach są niemal niepowstrzymani. Muszą więc dać Antoriasowi szansę i ostrzec ich, że Yuuzhanie nadchodzą.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Miejsca

Pojazdy i statki

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2009, 8 maja USA --- Dark Horse Comics 8 stron Online Darmowy
2009, 14 października
(w Inwazja 0: Uchodźcy, Prolog)
USA --- Dark Horse Comics 40 stron Druk (miękka) 3,50 USD
2010, 28 kwietnia
(w Inwazja: Uchodźcy)
USA 978-1-59582-479-0 Dark Horse Comics 144 strony Druk (miękka) 18,99 USD
2018, 20 czerwca
(w Inwazja: Uchodźcy)
Polska --- Egmont Polska 144 strony Druk (miękka) 49,99 PLN
2019, 17 lipca
(w Inwazja 1)
Polska 978-88-334-2115-5 DeAgostini --- Druk (twarda) 39,99 PLN

Linki zewnętrzne


Inwazja
[Pokaż/Ukryj]
Uchodźcy: 0 (1 - 2) - 1 - 2 - 3 - 4 - 5
Na ratunek: 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11
Doniesienia: 12 - 13 - 14 - 15 - 16

Wydania zbiorcze: Uchodźcy - Na ratunek - Doniesienia
Komiksy Star Wars Kolekcja: 1 - 2

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!