Leonis Murthé

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LeonisMurthe.jpg
Leonis Murthé
Data i miejsce śmierci: 10 ABY, na statku Azgoghk
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Doktor Leonis Murthé to główny oficer naukowy, służący na imperialnym okręcie eksterminacyjnym Azgoghk, dowodzonym przez Mira Torka. Posiadał cybernetyczną lewą rękę.

Biografia

"Nad jakim eksperymentem dziś pracujesz?"
"Szczerze mówiąc, dawno porzuciłem naukowe pozory. Teraz robię to dla przyjemności."[1]
— Rozmowa pomiędzy Mirem Torkiem, a Leonisem Murthe.

Kilka lat przed bitwą o Endor, w ramach kampanii przeciwko nieludziom, rozegranej na statku Azgoghk, Leonis wziął udział w akcji eksterminacji rasy Gulmarydów. Pod komendą admirała Mira Torka pracował wówczas nad różnymi metodami zadawania bólu oraz śmierci, a jego królikami doświadczalnymi byli uwięzieni na statku obcy. Nie robił tego jednak dla chwały Imperium, a jedynie dla własnej, sadystycznej przyjemności. Na kilka miesięcy przed upadkiem Imperatora, więźniowie zostali oswobodzeni przez Sojusz Rebeliantów, lecz admirał i doktor zdołali uciec.

Po jakimś czasie ponownie dali o sobie znać, kontynuując wizję Imperatora, polegającą na oczyszczeniu galaktyki z podrzędnych ras, w taki sam sposób, w jaki próbowali to zrobić z Gulmarydanami. Ich spokój nie trwał jednak długo, bowiem Slique Jasnooki, jeden z ostatnich pozostałych przy życiu przedstawicieli wyniszczonej przez nich rasy, zdecydował się wynająć łowcę nagród Bobę Fetta, by ten zabił jego dawnych ciemiężców. W okolicy Malicara 3 Fett zestrzelił Azgoghka, a następnie wdarł się do jego wnętrza. Gdy odnalazł Leonisa, ten próbował zaatakować łowcę swoim mieczem świetlnym. Mimo to Fettowi udało się unieszkodliwić doktora miotaczem płomieni. Gdy tylko to uczynił, wyruszył na poszukiwanie Torka, ignorując prośby płonącego Murthéa o szybką śmierć. Jak się okazało, Leonisowi udało się pozostać przy życiu na tyle długo, by dogonić Bobę, z zamieram pozbawienia go życia. Fett zdążył jednak zabić go strzałem w głowę, zanim ten zdołał wyrządzić mu jakąkolwiek krzywdę. Następnie łowca zabrał jego głowę, jako dowód wykonanego zlecenia.

Ciekawostki

  • Podczas jednej z "operacji" Murthéa na jednym z niewolników, przy użyciu miecza świetlnego, doktor nuci melodię dum-dum-dum-dum-ti-dum-dum-ti-dum!. Jest to nawiązanie do znanego z filmowej sagi Marszu imperialnego, skomponowanego przez Johna Williamsa.

Przypisy

Źródła