Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.


Myśliwiec IRD

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
IRD.JPG
Myśliwiec IRD
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Authority Intercept Reconnaissance Defense Fighter
Producent: Sienar Fleet Systems
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Silniki:
Prędkość w kosmosie: 102 MGLT
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1 pilot
Przynależność: Władze Sektora WspólnegoMyśliwiec IRD był produkowany przez firmę Sienar Fleet Systems. Jako jeden z niewielu produktów tej korporacji został wypuszczony na rynek do powszechnej sprzedaży. Był używany głównie przez różne rządy w celu utrzymania porządku w podległych obszarach, jak na przykład przez Władze Sektora Wspólnego. Wiele tych maszyn trafiło jednak również do rąk piratów i najemników.

Historia

Nie wiadomo, kiedy myśliwiec został zaprojektowany, ani w jakich latach miejsce miała jego produkcja. Wiadome za to jest, że już w 2 BBY eskadra złożona z czterech takich maszyn została wypuszczona z Maraudera, który odkrył bazę nielegalnych techników. Na czele tych naukowców stali Klaus i Jessa Vandangante. Z pomocą Hana Solo udało się im jednak zniszczyć wrogie IRD przy użyciu swoich Z-95 Headhunter.[1] Pięć i pół roku później należąca do najemników grupa tych myśliwców w towarzystwie kanonierek Skipray i myśliwców typu Preybird zaatakowała oddział rebeliantów, gdy ten prowadził rozmowy z Bothanami.

Charakterystyka

Inna wersja myśliwca IRD.

IRD były maszynami szybkimi, ale za to mało zwinnymi i dość delikatnymi w porównaniu do takich modeli, jak np. Z-95. Były też mało aerodynamiczne, przez co traciły na wartości podczas walk w atmosferze. Na ich uzbrojenie składały się dwa działka laserowe dalekiego zasięgu, montowane pod podwoziem i czasami dwie wyrzutnie rakiet, mieszczące w sumie 8 pocisków, zainstalowane na końcach skrzydeł. Myśliwce IRD mogły być przewożone w hangarze korwety klasy Marauder, gdzie mieściło się ich do dwunastu maszyn.[2] Wiele modeli było również wyposażonych w hipernapęd.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!