Ozyly-esehembo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Ozyly-esehembo
Wybitni członkowie Che'ri
Kwatera główna Ool
Lokacja/Lokacje
PrzynależnośćOzyly-esehembo zwani również sky-walkerami czy gwiazdogatorkami byli grupą wrażliwych na Moc nawigatorów w społeczeństwie Chissów.

Z powodu wybuchu tysiące lat przed bitwą o Yavin połączonych łańcuchowo supernowych w Chaosie, podróżowanie w tym regionie stało się niebezpieczne. Z tego powodu Chissańska Ekspansywna Flota Obronna zatrudniała na pokłady swoich okrętów nawigatorki. Ich zadaniem było poprowadzenie statku przez Chaos bezpiecznie do celu.

Nawigatorkami zostawały najczęściej chissańskie dziewczynki w wieku średnio od 7 do 14 lat, choć znane są przypadki, gdy umiejętność Trzeciego Oka zanikała szybciej, bądź później. W momencie wykrycia Mocy u jednego z Chissów, ten zostawał odebrany rodzinie i przekazywany na specjalne szkolenie. Jedna z placówek, w której odbywały się takie szkolenia, znajdowała się na planecie Ool. Ową placówką w trakcie wojen klonów kierowała Cohbo'rik'ardok. Sky-walkerami zajmowały się Opiekunki, nazywane też często "Nibymatkami". Te znane były ze swojej okrutności i szorstkości wobec podopiecznych.

Po trafieniu na wspomniane szkolenie, dzieci odczuwały dużą tęsknotę za domem, często płakały za rodziną i nie były zdolne do uczestniczenia w treningach. Około sto lat przed kampanią Nikarduńską postanowiono, że wszystkim kandydatom na sky-walkera będzie czyszczona pamięć. Był to pilnie strzeżony sekret i właśnie między innymi dlatego byli sky-walkerzy nie zostawali Opiekunami - nie chciano, by byli sky-walkerzy połączyli swoje zaniki pamięci z lukami w pamięci innego nawigatora i doszli do jednoznacznej konkluzji.

Kiedy umiejętność Trzeciego Oka zanikała, flota pozbywała się nawigatora, a ten zostawał cywilem. Nierzadko wtedy były nawigator dołączał do jednej z Rodzin Rządzących, ponieważ dla takiej rodziny prestiżem było posiadanie w swoich szeregach byłego sky-walkera.

Ciekawostki

  • Tytuł "ozyly-esehembo", w tłumaczeniu na basic oznaczał "sky-walker". Podobieństwo do nazwiska Anakina Skywalkera zauważył Thrawn, kiedy spotkał się z generałem Jedi w trakcie wojen klonów.
  • Po wyjściu z transu Trzeciego Oka nawigatorowi towarzyszyły bóle i zawroty głowy, gorączka, złe samopoczucie oraz zaburzenia widzenia. Te objawy towarzyszyły również Chissom, którzy tracili dar Trzeciego Oka.

Źródła