Csilla

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Csilla
Astrografia
Region: Nieznane Regiony[1]
Współrzędne: F-8[1]
Geografia
Typ: Planeta lodowa[2]
Klimat: Zimny[2]
Dominujący krajobraz: Pustynia lodowa
Społeczeństwo i inne
Języki: Cheunh
Rząd: Syndykura
Ludność: około 60-70 milionów
Struktura demograficzna: Chissowie[3]
Główne miasta: Csaplar
Przynależność: Dynastia Chissów
Csilla była lodową planetą położoną w Nieznanych Regionach galaktyki o współrzędnych F-8. Była ona rodzimą planetą rasy Chissów, a także stolicą Dynastii Chissów.[3] Z planety tej pochodził jeden z imperialnych taktyków, wielki admirał Mitth'raw'nuruodo.[2]

Tysiące lat przed nastaniem Imperium Galaktycznego nastąpiły zmiany w promieniowaniu słońca planety, które spowodowały powolne zamarzanie powierzchni. Właśnie z tego powodu większość populacji Csilli była zmuszona do ucieczki na sąsiednie światy, głównie Rentor, Avidich i Sarvchi. Inni Chissowie ukryli się w podziemiach planety, tworząc swoje główne bazy i ośrodki w grotach i jaskiniach. To samo tyczy się placówkek Syndykury i floty.

Na powierzchni stały duże, dostojne budowle, a na terenie kosmoportu zawsze było dużo istot. 19 lat przed bitwą o Yavin Csillę zamieszkiwało około 60-70 milionów Chissów, jednakże oficjalne dane mówią o nawet 8 miliardach. Miało to na celu wytworzenie pewnego rodzaju iluzji, która miała zachęcać obcych do odwiedzenia świata; handlowców do zawarcia umowy biznesowej, a także... potencjalnych wrogów do wykorzystania zbyt dużej ilości swojej siły do zaatakowania planety.

Ciekawostki

  • Przed tragedią ze zmianą promieniowania słońca planety Csaplar był kwitnącym ośrodkiem kultury i wykwintności.
  • Niemało Chissów nie miało dostępu do wielu poufnych informacji na temat przeszłości planety. W szkołach uczono tylko podstaw historii stolicy Dynastii.
  • Wielu Chissów nigdy nawet nie odwiedziło Csilli. Na planecie przebywali tylko najważniejsi dowódcy wojskowi, politycy, lub wyższej rangi urzędnicy rodzinni.
  • Po zlodowaceniu planety miasto na powierzchni zostało opuszczone. Jednak Chissowie utrzymywali pozory że opustoszałe miasto jest zamieszkane.

Przypisy

Źródła

To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.