Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Potyczka na Orto Plutonii

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
685death.png
Potyczka na Orto Plutonii
Konflikt Wojny klonów
Data Pomiędzy 22 a 19 BBY
Miejsce Orto Plutonia
Wynik Zwycięstwo Talzów
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów Talzowie
Dowódcy
Nieznani Nieznani Thi-Sen
Siły
Straty
Całkowite Całkowite Nieznane (prawdopodobnie brak)Potyczka na Orto Plutonii miała miejsce w bliżej nieokreślonym momencie wojen klonów. Spowodowana była agresją Konfederacji Niezależnych Systemów, wymierzoną w plemię Talzów. Jej wynikiem było zniszczenie formacji wojskowych Separatystów i Republiki Galaktycznej, obecnych na planecie.

Przebieg

"Pewnie droidy zaatakowały, a nasza stacja była po drodze."
— Obi-Wan Kenobi, przewidujący przebieg potyczki.[1]
Śmierć Maga.

W bliżej nieokreślonym momencie wojny Separatyści zamierzali przypuścić inwazję na księżyc Pantora. Doskonałym miejscem przerzutowym była pobliska planeta – Orto Plutonia. Kiedy wojsko Konfederacji wylądowało na planecie, napotkało nieznaną dotąd grupę tubylców – Talzów. Droidy bojowe zaatakowały istoty. Po krótkim czasie Talzowie, dowodzeni przez Thi-Sena, przypuścili szturm na oddziały robotów. Traf chciał, iż pomiędzy wioską Talzów a miejscem koncentracji Konfederatów znajdowała się baza Republiki. Wojownicy Thi-Sena zaatakowali klony i wybili wszystkich członków załogi stacji, w tym Shiva i Maga. Następnie wojsko Talzów skierowało się do bazy Konfederacji i zniszczyło droidy bojowe. W obu kompleksach głowy ofiar Talzowie zatknęli na wbitych w ziemię dzidach.

Skutki

"685 - zgłaszam się. Jest ich za dużo! Opanowały cała bazę – potrzebne nam wsparcie! Aaaaa…"
Hologram 685.[1]
Pierwsza faza negocjacji z Talzami.

Z powodu śmierci członków załogi stacji Glid Republika straciła z nią kontakt. W tej sytuacji na Orto Plutonię wyruszyli Anakin Skywalker, Obi-Wan Kenobi i oddział klonów oraz dygnitarze Pantory – premier Chi Cho oraz senator Riyo Chuchi. Po zabezpieczeniu stacji Glid, klony odkryły bazę droidów. Po jej spenetrowaniu Jedi natrafili na nagranie kamer bezpieczeństwa, w których droid 685 został zniszczony przez Talza. Kenobi i Skywalker ruszyli na zwiad i natknęli się na Talzów. Po krótkich rokowaniach uzgodnili spotkanie pomiędzy Pantoranami i tubylcami. Podczas negocjacji premier Cho obraził Thi-Sena, co wywołało bitwę. Jedi podjęli próbę pokojowego zakończenia konfliktu.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 The Clone Wars.jpg  Trespass

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!