Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Potyczka nad Hudallą

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Atak na uklad Hudalla.jpg
Potyczka nad Hudallą
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 4 ABY
Miejsce Układ Hudalla
Wynik Remis
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Hrabina Ciena Ree
Siły
5 X-wingów 4 TIE Interceptory
Straty
1 X-wing 1 TIE InterceptorPotyczka nad Hudallą była starciem między myśliwcami Sojuszu Rebeliantów i Imperium Galaktycznego w 4 ABY. Rozegrała się w pierścieniach planety Hudalla podczas galaktycznej wojny domowej.

Preludium

Sieć zdalnych sensorów Sojuszu wykryła wzmożoną aktywność Imperium w układzie Hudalla, gdzie zebrała się duża część imperialnej floty, w tym Executor. Zdziwiło to rebeliantów, gdyż w tym obszarze nie znajdowało się nic szczególnego, co mogłoby zainteresować imperialnych. W związku z tym admirał Ackbar wezwał Eskadrę Koron, by zbadała tę sprawę i zgromadziła tyle informacji ile tylko zdoła. 5 X-wingów pod dowództwem kobiety znanej tylko pod pseudonimem Hrabina ruszyło do docelowego układu. Po dotarciu na miejsce myśliwce Rebelii zacumowały na większych asteroidach w pierścieniu planety Hudalla i ograniczyły zasilanie do minimum. Ta pozycja umożliwiała buntownikom pozostanie niemal całkowicie bezpiecznymi od wykrycia i przeprowadzić skany, uzyskiwać odczyty i rejestrować hologramy bez ryzyka, że wróg zrobi to samo. W tym samym czasie wśród imperialnych admirał Piett wezwał Cienę Ree, Nasha Windridera i dwóch innych pilotów, gdyż skany wykazały dziwne odczyty na skraju pierścieni Hudalli, a wśród nich formy życia. Chciał, by to sprawdzili. Gdy piloci poszli się szykować do startu, Firmus zatrzymał mającą dowodzić tą misją komandor Ree, by porozmawiać z nią w cztery oczy. Powiedział jej, iż jest niemal pewne, że w pierścieniach Hudalli czają się szpiedzy Sojuszu. Nakazał jej, by przynajmniej jeden rebeliant uszedł z życiem. Lecz tylko Ciena otrzymała te instrukcje. Następnie 4 TIE Interceptory ruszyły we wskazanym kierunku.

Przebieg

Zbliżając się do celu komandor Ree kombinowała jak rozegrać tę bitwę tak, by jeden buntownik uciekł i nie wzbudzić żadnych podejrzeń imperialnych przełożonych. Gdy X-wingi wykryły nadlatujące TIE Interceptory, Hrabina nakazała przywrócić pełne zasilanie i odcumować od asteroid. By zaskoczyć wroga, rebelianci postanowili zaatakować pierwsi. Tak się stało i imperialni piloci musieli wykonać rozpaczliwe uniki. By opóźnić walkę lub nawet nie musieć jej rozgrywać i wykonać potajemny rozkaz admirała Pietta, kapitan Ree skontaktowała się z X-wingami mówiąc, że nie mają autoryzacji na pobyt w tym miejscu i zażądała podania kodów identyfikacyjnych oraz systemów koncesyjnych, gdyż inaczej zostaną zatrzymani. Ostrzegła, że w przypadku oporu zostaną zniszczeni. Imperialne procedury umożliwiały takie postępowanie Cieny, która liczyła, iż rebelianci skłamią i wykorzystają czas na ucieczkę. Jednak Nash zajął pozycję uniemożliwiającą ucieczkę X-wingom i z jej planu wyszły nici. Windrider dowiedziawszy się, że wśród pilotów Sojuszu znajduje się jego kolega z Akademii Thane Kyrell, wpadł w niepohamowany gniew i szał. Wszystkie myśliwce przyspieszyły do prędkości bojowej i zaczęła się potyczka. Dowodząca Eskadry Koron rozkazała natychmiastowy odwrót. Nagle Ciena zanurkowała wprost pod myśliwiec Nasha, by uniemożliwić mu zestrzelenie Thane'a. Chciała, by to właśnie Kyrell był tym, który ma uciec zgodnie z poleceniem Pietta. Podczas bitwy został zabity jeden z imperialnych, a zaraz po nim rebeliant o imieniu Smikes. Po chwili reszta pilotów Rebelii skoczyła w nadprzestrzeń.

Wynik

Po powrocie piloci Imperium musieli wysłuchiwać pretensji przełożonych, że nie zniszczyli wszystkich wrogów, jedynie Piett skromnym gestem podziękował komandor Ree za wypełnienie sekretnego rozkazu, gdy nikt nie patrzył. Natomiast rebelianci zdołali sprawdzić, iż w układzie Hudalla gromadziła się lwia część imperialnej floty.

Źródła