Powstanie Gentisa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Powstanie Gentisa
Początek 19 BBY
Koniec około 19 BBY
Miejsce
Wynik Stłumienie powstania
Skutki
Strony
Rewolucjoniści z Akademii Imperialnej
Dowódcy
Bitwy

Powstanie Gentisa to pierwsza próba obalenia Imperium Galaktycznego, podjęta w 19 BBY przez dyrektora Akademii Imperialnej, generała Gentisa.

Historia

Geneza

Kiedy generał Gentis odkrył, że jego uczniowie są masowo zabijani w służbie Imperium, postanowił temu przeciwdziałać. Wybrał niezwykle liczny rocznik kadetów, który przygotował do odbicia Coruscant. Jedynym niewtajemniczonym kadetem był późniejszy admirał Tohm, bowiem zarówno Getis, jak i inni kadeci uważali, że jest zbytnio oddany Imperium.

Wybuch powstania

Powstanie wybuchło kilka miesięcy po pojedynku na Mustafarze. Wzięli w nim udział wyłącznie kadeci i wtajemniczeni oficerowie Imperium. Rozpoczęło się ono od ataków bombowych na koszary szturmowców i inne struktury byłej WAR na Courusant. Następnie rozpoczęły się walki, w których powstańcy ostatecznie wybili imperialnych na planecie. Prawdopodobnie przeżyli jedynie Darth Vader, Tohm, moff Trachta oraz sam Imperator.

Pryzma

Ucieczka Imperatora

Wkrótce po wybuchu powstania, ocaleni udali się do Pryzmy. Uwolnili tamtejszych więźniów i przygotowali ich do odbicia stolicy. Kurował się tam również Imperator, który doznał obrażeń podczas walk na Courusant. Następnie z pomocą więźniów skontaktowali się z wielkim moffem Tarkinem, który miał polecieć do stolicy, aby wyjaśnić przyczyny walk.

Upadek buntu

Tarkin przybył na planetę wraz z lordem Vaderem, lordem Sidiousem, Tohmem, Trachtą oraz więźniami. Wspólnymi siłami pokonali buntowników i zabili generała Gentisa. Po walce Trachta dostał awans na wielkiego moffa, a Tohm - awans na admirała.

Źródła