Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Skałosiła

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Yoda wyczuwający skałosiłę.

Skałosiła była specyficznym przejawem Mocy występującym na nieznanej planecie w układzie Vagadarr. Umożliwiała korzystanie z Mocy ludziom, którzy przebywali w pobliżu jej źródeł pomimo, że ci nie byli wrażliwi na Moc.

Opis

Źródłem skałosiły były silne w Mocy błękitne skały, które były też żywymi istotami. Umożliwiały one korzystanie z Mocy ludziom, którzy znajdowali się w ich pobliżu, a mianowicie używanie techniki telekinezy i osłabiały zdolności użytkowników Mocy, którzy nie umieli wyczuwać skałosiły. Jednak wraz z opuszczeniem rodzinnego świata, jego mieszkańcy stracili zdolność korzystania z Mocy.

Historia

Yoda i Garro odkrywają serce góry.

W dawnych czasach na planecie żyły wielkie stwory zbudowane z błękitnej skały, które chroniły świat przed zagrożeniami. Jednak żyjący wraz z nimi ludzie w pewnym momencie stali się chciwi i żądni władzy. Zapragnęli dla siebie skałosiły, przez co rzucili olbrzymów na kolana, a te musiały schronić się pod ziemią. Utworzyły tym samym łańcuch niebieskich gór. Przez pewien czas ludzie spokojnie żyli pośród nich wspólnie czerpiąc skałosiłę. W końcu jednak chciwość ponownie dała o sobie znać i to do tego stopnia, że część ludzi zwróciła się ku ciemnej stronie i utworzyła plemię Skalnych Łowców, które chcąc zagarnąć skałosiłę dla siebie wszczęło wojnę z innymi mieszkańcami. Skalni Łowcy wygrali ten konflikt zagarniając dla siebie ostatnią górę, albowiem reszta olbrzymów z powodu masowego ograbiania ich z błękitnej skały musiała całkowicie schować się pod ziemię. Pokonani zostali wygnani na bagna, gdzie utworzyli plemię Szlamogrzmotów i kontynuowali walkę ze Skalnymi Łowcami pozostając po jasnej stronie. Przed wygnaniem zabrali ze sobą tyle błękitnych skał ile tylko zdołali. Skalni Łowcy pragnęli odnaleźć serce ostatniej góry i dlatego dorośli z obu stron konfliktu zostali zesłani na poszukiwania. Ci jednak postanowili pozostać wewnątrz błękitnej góry, albowiem odnaleźli tam spokój i wytchnienie od walk. W efekcie po pewnym czasie członkami obu wojujących plemion pozostały jedynie dzieci. Zapasy niebieskiej skały należące do Szlamogrzmotów cały czas się kurczyły i ci byli zmuszeni utworzyć grupę Niebokrzyczących, którzy wykorzystując resztki należących do nich źródeł skałosiły zaczęli wzywać pomocy spoza planety. Jakiś czas przed inwazją na Naboo ich wołanie usłyszał Yoda, który przybył na planetę. Poznawszy sytuację panującą na tym świecie postanowił udać się do Skalnych Łowców chcąc zakończyć panującą wojnę. Jednak błękitne skały osłabiły jego zdolności używania Mocy i Wielki Mistrz został schwytany oraz zmuszony do poszukiwań serca ostatniej góry. W jej wnętrzu spotkał wygnanych dorosłych, którzy nie zamierzali wracać ze względu na zdziczenie swoich dzieci, które ich napiętnowały. Nie przyjmowali przy tym do wiadomości, że to oni wszczęli wojnę, która doprowadziła do takiego stanu rzeczy. Podczas dalszej wędrówki Yoda spotkał chłopca imieniem Garro, który został tam zesłany przez Skalnych Łowców, ponieważ nie umiał zabijać. Chłopiec nauczył go tajników skałosiły, a następnie oboje wspólnymi siłami zdołali przebudzić z uśpienia skalnego olbrzyma.

Luke Skywalker w konfrontacji z Garro.

Kiedy opuścili jego wnętrze, Garro postanowił wrócić do Skalnych Łowców i nauczył ich jak łączyć się ze skalnym olbrzymem. W efekcie przejęli nad nim kontrolę i zmusili do walki po swej stronie. W tym samym czasie Yoda wrócił do Szlamogrzmotów i również nauczył ich nawiązywać więź ze skalnymi olbrzymami. Wielki Mistrz powstrzymał stwora kontrolowanego przez Skalnych Łowców, a Szlamogrzmoty przebudziły pozostałych olbrzymów, które unieszkodliwiły tego kontrolowanego przez Skalnych Łowców. Yoda zakończył panującą na tym świecie wojnę, Szlamogrzmoty i Skalni Łowcy pojednali się, a dorośli wrócili do swoich dzieci. Dowiedziawszy się o istnieniu życia na innych planetach, mieszkańcy tego świata ruszyli w galaktykę. Jednak z dala od swojego domu i źródła skałosiły stracili możliwość korzystania z Mocy, gdyż nie urodzili się na nią wrażliwi. W końcu jedynym człowiekiem na planecie skałosiły pozostał Garro, natomiast z powodu wyludnienia skalne olbrzymy poumierały i pozostały tylko nieliczne o rozmiarach przeciętnego człowieka. Podczas pobytu na Tatooine opis wydarzeń z pobytu Yody na tym świecie opisał Obi-Wan Kenobi w swoim dzienniku. W 0 ABY ten dziennik znalazł się w posiadaniu Luke'a Skywalkera, który poznawszy zapisaną w nim historię zdecydował się udać do układu Vagadarr licząc, że poznanie tajników skałosiły pozwoli mu zostać Jedi. Jednak zastawszy widok martwych, poczerniałych olbrzymów mocno się zmartwił, gdyż oznaczało to zaprzepaszczenie szansy. Wtedy przyszedł do niego Garro, który opowiedział Luke'owi do czego doprowadziła wizyta Yody na tym świecie (nie wiedząc, iż stał za tym jego przyszły nauczyciel). Ostatni Skalny Łowca zamierzał wykorzystać siłę Skywalkera do zniszczenia ostatnich skalnych stworów licząc, że w ten sposób raz na zawsze zakończy trwającą na tym świecie wojnę. Jednak młody rebeliant stanął w obronie stworów. Garro dostrzegł w nim podobieństwo do samego siebie zza młodu. Postawa Luke'a przekonała ostatniego Skalnego Łowcę do zmiany zdania i porzucenia pierwotnych zamiarów. Następnie Garro podszedł do martwej skały i zniknął w niej w niebieskiej poświacie. Wtedy skalny olbrzym rozbłysł słabym blaskiem, a Skywalker postanowił dokończyć dzieła i odnaleźć serce góry celem przywrócenia skalnego olbrzyma do życia.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!