Stopień wojskowy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Stopień wojskowy wyznacza relacje służbowe między poszczególnymi członkami sił zbrojnych: armii, marynarki wojennej itd.

Z reguły osoba starsza stopniem może wydawać rozkazy osobie o niższej randze w obrębie danej formacji; w przypadku, kiedy konieczne jest rozstrzygnięcie między osobami o równej randze, stosuje się zasadę starszeństwa stażu, czyli okresu, który minął od czasu awansu na dany stopień.

Armia Imperialna

Największą znaną w historii armią lądową była Armia Imperialna Imperium Galaktycznego, ze względów praktycznych ona też miała najbardziej rozbudowaną hierarchię dowodzenia i najwięcej stopni wojskowych. Poniżej przedstawione są stopnie wojskowe w Armii Imperialnej wraz z informacją, jakimi oddziałami mógł dowodzić posiadacz danej rangi oraz ich orientacyjną liczebnością.

Szeregowi

Dowódca każdej drużyny sporządzał listę starszeństwa w swoim oddziale, opartą nie na rzeczywistym starszeństwie służby, ale ocenie przydatności bojowej, zdolności dowódczych itd. Pierwszy na tej liście zwał się nieoficjalnie pierwszakiem (first-man), ostatni - ósmakiem, i odpowiednio pomiędzy. Według tej listy zazwyczaj dokonywano także awansów.

Podoficerowie

Oficerowie

Armia Sojuszu

Poniższa hierarchia była obowiązującą w siłach centralnych Sojuszu Rebeliantów, w bardziej niezależnych grupach lokalnych Sił Sektora mogła być nieco odmienna.

Marynarka Imperialna

Źródła


Stopnie wojskowe
[Pokaż/Ukryj]