Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Zeffo (rasa)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zeffo infobox.png
Zeffo
Planeta macierzysta: Zeffo
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Pomarańczowa
Zeffo to nazwa starożytnej rasy istot rozumnych, która w czasach swojego istnienia zbudowała potężną i prężnie funkcjonującą cywilizację. Pochodzili z planety Zeffo, a ich społeczeństwem rządziła kasta mędrców, którzy potrafili posługiwać się Mocą. Przez dumę z własnej potęgi, Zeffo robili się coraz bardziej zdeprawowani, aż w końcu ich cywilizacja upadła, zaś sama rasa w czasach Republiki Galaktycznej już nie istniała.

Wygląd

Zeffo mieli pomarańczową skórę, zielone oczy oraz trójkątny kształt głowy, co było wyróżniającymi ich cechami. Głowa przedstawiciela tej rasy zaczynała się od spiczastych wypustek po obu stronach - były to uszy. Potem nieco się zaokrąglała w sekcji oczodołów, zaś niżej biegła wąska, podłużna broda - na całej jej szerokości znajdowały się usta. Zeffo nie posiadali nosów. Mędrcy tej rasy ubierali się w złotawe szaty, a na uszach nosili długie, złote klejnoty.

Cywilizacja

Zeffo w czasach swojego istnienia zbudowali prężną i potężną cywilizację o zaawansowanym rozwoju technologii. Obejmowała ona między innymi planety Zeffo, Bogano, Kashyyyk i Dathomira. Przedstawiciele tej rasy bardzo czcili Moc, którą nazywali "Boskim Wiatrem". Wrażliwi na nią osobnicy należeli do kasty mędrców, z której to wyłaniani byli władcy cywilizacji. Mędrców używania Mocy szkolono między innymi w świątyni na ojczystej planecie, która później stała się grobowcem Eilrama. Jednakże najważniejsza dla nich świątynia nie znajdowała się na Zeffo, lecz na Bogano, gdzie wybudowali oni Sanktuarium, w którym gromadzono zebraną przez rasę Zeffo mądrość. Dostęp mogli uzyskać jedynie wrażliwi na Moc i przy użyciu specjalnego artefaktu zwanego astrium. Cywilizacja Zeffo została zbudowana na pokojowej koegzystencji, jednak przez dogmaty i dumę ze swojej potęgi, jej przedstawiciele stopniowo zbaczali ze ścieżki równowagi i się deprawowali pragnąc coraz większej kontroli. Tym samym Zeffo coraz mocniej zwracali się ku ciemnej stronie, aż w końcu doprowadzili do upadku swojej cywilizacji - nim się zorientowali, jak bardzo się zdegenerowali, było już za późno. Gdy upadek w końcu nastał, jeden z mędrców mając w pamięci dawną deprawację Zeffo, postanowił poprowadzić resztki swojego ludu z nadzieją, że kiedyś zaznają spokoju.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!