Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


14 Armia Sektorowa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obszar działania armii sektorowych 13-20, wchodzących w skład armii Sektorów Kampanii Południowych (zielony kolor). Obszar na mapie znajdujący się na samym dole po prawej stronie, był kontrolowany przez 14 Armię Sektorową.

14 Armia Sektorowa, znana również jako Dowództwo Red Tails, była armią sektorową wchodzącą w skład Wielkiej Armii Republiki. Była jedną z ośmiu armii Sektorów Kampanii Południowych, obejmujących zasięgiem południowe obszary galaktyki. Kwatera główna 14 Armii znajdowała się na planecie Ryloth, natomiast jej dowódcą w późniejszym okresie był moff Ravik.

Historia

Moff Ravik, dowódca 14 Armii Sektorowej.

14 Armia Sektorowa została utworzona około 22 BBY i była odpowiedzialna głównie za ochronę sektora Tolonda (znanego również jako Sektor 14), znajdującego się w południowo-wschodniej części Zewnętrznych Rubieży. "Czternastka" m.in. miała za zadanie bronić południowej części Szlaku Koreliańskiego. Jednak priorytetem 14 Armii była ochrona planet Rothana, Excarga oraz linii zaopatrzeniowych dla Kamino. Były to kluczowe światy dla Republiki Galaktycznej podczas wojen klonów, ponieważ znajdowały się tam odpowiednio: zakłady tworzące ciężki sprzęt dla WAR, kopalnie oraz centra klonujące. 14 Armia była też wielokrotnie wspomagana przez 13 Armię Sektorową, dzięki czemu udało się odeprzeć co najmniej dwa ataki Separatystów na planetę Ryloth.

Po przemianowaniu Republiki w Imperium Galaktyczne w 19 BBY, 14 Armia nadal odpowiadała za sektor Tolonda. Natomiast jej dowódcą został mianowany moff Ravik, później awansowany na wielkiego moffa.

Źródła


Sektory "Odwodowe" 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6
Sektory Kampanii Północnych 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12
Sektory Kampanii Południowych 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!