Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Alpha-17

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
AlphaKamino.jpg
Alpha-17
Data i miejsce narodzin: 32 BBY
Miejsce pochodzenia: Kamino
Rasa: Człowiek-klon
Wzrost: 183 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Alpha-17 to żołnierz-klon objęty programem ARC i będący komandosem. Czasami nazywano go A-17 lub po prostu Alpha. Do końca wojny dosłużył się stopnia kapitana.

Biografia

Młodość

Alpha urodził się w 32 BBY na Kamino jako jeden z ponad miliona klonów mandaloriańskiego łowcy nagród Jango Fetta. Od początku był szkolony na komandosa i został objęty programem ARC, gdzie otrzymał stopień porucznika.

Pierwsza bitwa o Kamino

Chrzest bojowy.

Alpha przez pierwsze dwa miesiące wojen klonów nie brał czynnego udziału w walkach. W 22 BBY Separatyści zaatakowali Kamino, by zadać poważny cios Republice. Kiedy sytuacja stała się ciężka Lama Su pokazał Jedi Shaak Ti komandosów ARC. Nowi żołnierze wstąpili wtedy do służby. Komandosom udało się ochronić młode klony przed droidami bojowymi. Następnie wraz z Shaak Ti udali się ochronić klony trzeciej generacji. Po drodze do celu napotkali droidy bojowe jednak dzięki pomocy Anakina Skywlakera i Obi-Wana Kenobiego, swych przyszłych dowódców. Chwilę później cała czwórka dotarła na miejsce i uratowała klony przed śmiercią. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Republiki. [1]

Misja na Ohma-D'un

Jedi i Alpha przeciw Asajj Ventress.

Trzy miesiące po bitwie o Geonosis Naboo straciła kontakt z kolonią Gungan na Ohma-D'un. Do wyjaśnienia sprawy wysłano czworo Jedi i oddział klonów, wśród których znajdował się Alpha. Tuż po przylocie kanonierką prawie cały oddział został wybity. Przeżyli jedynie Jedi i Alpha. Gdy podczas walki Durge wspomniał o gungańskich zakładnikach Anakin z klonem pobiegli uwolnić Gungan. Uwolnili więźniów i zniszczyli kapsuły z trującym gazem bagiennym. Ich misja zakończyła się sukcesem.[2] Podczas tego zadania Anakin dał mu ksywkę Alpha i zapoczątkował nową tradycję w szeregach klonów.

Bitwa o Jabiim

Obi-Wan: "Jeśli nie potrafisz być pomocny, wyślę cię, byś służył z padawanami."
Alpha-17: "Los gorszy od śmierci..."[3]
Alpha na Jabiim.

Alpha-17 wraz z Obi-Wanem Kenobim i innymi Jedi dowodził podczas bitwy o Jabiim. Do szturmu na oddziały Alto Stratusa wykorzystali dużą ilość żołnierzy-klonów, machiny AT-AT oraz inne, mniejsze pojazdy. Alpha od początku był brutalny w stosunku do swoich wrogów, co wzbudzało niepokój u mistrza Kenobiego. Żołnierze Republiki coraz dalej odciągali nieprzyjaciela od stacji Kobalt, głównego obozu Republiki. Po przejęciu jednego z posterunków wroga, Jedi wraz z Alphą obmyślali plan kolejnego ataku. Wtedy otrzymali wiadomość, iż Alto Stratus, wraz z oddziałem Nimbusiów i droidami Separatystów, zaatakował bazę Shelter. Siły Republiki natychmiast wyruszyły z odsieczą. Wraz z Kenobim, Alpha starał się obronić machiny AT-AT. Zestrzelił wielu kompanów Stratusa ale i tak kilku z nich podłożyło ładunki wybuchowe pod jedną z maszyn. Pojazd z hukiem runął na ziemię. Obi-Wan z Alphą ruszyli z pomocą do załogi zniszczonego AT-AT. Poprosili również Anakina, aby im pomógł. Skywalker zaczął się już zbliżać do machiny, gdy ta nagle wybuchła. Choć Alpha i Kenobi przeżyli, zostali schwytani przez Asajj Ventress. Po wielu dniach zaciekłych walk, Republika poniosła klęskę.[3]

Uwięzienie na Rattataku

Równie dobrze możesz obciąć mi język. Nie wyszkolono mnie w odpowiadaniu na pytania.[4]
-Alpha do Asajj.

Po bitwie o Jabiim, Alpha i Kenobi zostali uwięzieni na planecie Rattatak przez Asajj Ventress. Przez wiele tygodni, Mroczna Jedi zadawała im ból rozmaitymi formami tortur. Mimo to, ani klon, ani Obi-Wan nie powiedzieli jej nic wartościowego. Kiedy Ventress próbowała wyciągnąć z Alphy informacje na temat zaplecza medycznego Republiki, żołnierz pozostał nieugięty. Asajj nakazała wtrącić klona do celi Obi-Wana. Gdy obaj znaleźli się już razem w jednym pomieszczeniu, komandos spytał Kenobiego, czy ten opracował już odpowiedni plan ucieczki. Pomimo cierpienia zadawanego przez sithańską maskę tortur, Obi-Wanowi udało się zniszczyć rurę z wodą. To spowodowało zwarcie w kajdankach Alphy. Żołnierz odwdzięczył się Kenobiemu, ściągając maskę z jego głowy oraz uwalniając z łańcuchów. Napierająca woda, doprowadziła do wysadzenia drzwi celi, co dało obojgu towarzyszom sposobność do ucieczki. Po drodze uwolnili resztę więźniów i natknęli się na kilku strażników. Obi-Wan poradził sobie z nimi, pomimo braku miecza świetlnego. Zabrali strażnikom broń i skręcili w boczny tunel, prowadzący do kostnicy. Tam spotkali tubylca - Osika Kirske. Opowiedział im on o straszliwej historii Ventress i jej mistrza. Chwilę potem, Alpha wraz z Obi-Wanem i Osiką ruszyli w dalszą drogę. W końcu, trafili do sali trofeów Asajj. Tam Obi-Wan znalazł zarówno swój miecz, jak i ten należący do mistrza Ventress. W końcu, dotarli na lądowisko, na którym natknęli się na Mroczną Jedi wraz z jej wojownikami. Kirske padł pod ciosem zabójczyni. Kenobi zwarł się w pojedynku z Ventress. Wreszcie, Alpha i Obi-Wan uciekli z Rattataka, porywając statek należący do Asajj.[4]

Po ucieczce z Rattataku został instruktorem klonów przechodzących szkolenie na komandosów ARC na Kamino. Został również promowany do rangi kapitana.

Bitwa o Boz Pity

Alpha raniony przez Grievousa.

Alpha-17 i Jedi walczyli w bitwie o Boz Pity. Republika zyskała tam dużą przewagę. Nagle na polu bitwy pojawił się generał Grievous. Zaczął on zabijać klony, jednego po drugim. W końcu, Adi Gallia i Alpha postanowili stawić opór cyborgowi. Po krótkim pojedynku, Grievous zabił mistrzynię Jedi a Alphie uszkodził kręgosłup. Po chwili, Mace Windu odciągnął cyborga od ocalałych żołnierzy a Kit Fisto i Anakin opatrzyli rannego klona. Po kilku godzinach, gdy zwycięstwo Republiki było już faktem dokonanym, Alpha trafił na prom medyczny.[5]

Ciekawostki

  • Pomimo awansu na kapitana, A-17 podczas bitwy o Boz Pity ma niebieskie oznaczenia na zbroi[6]. Teoretycznie barwa ta mogłaby świadczyć o przynależności komandosa ARC do 501 Legionu, lub o degradacji klona do stopnia porucznika przed batalią, jednak te informacje nie są potwierdzone.
  • Alpha we wszystkich pojawieniach w komiksach ma niebieskie oznaczenia na pancerzu. Dopiero Republic HoloNet News ukazało jego wizerunek w zbroi kapitana.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!