Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Amanoa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Amanoamain.jpg
Amanoa
Data i miejsce śmierci: 3 998 BBY
Miejsce pochodzenia: Onderon
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Biały
Kolor oczu: Brązowy
Przynależność:
Amanoa była królową Onderonu, rządzącą przez kilkanaście lat do czasów zakończenia Wojen bestii. Jako córka bogatej onderońskiej rodziny, została wydana za władcę planety, króla Ommina i urodziła mu córkę Galię.

W późniejszym okresie swoich rządów została uczennicą ducha Mrocznego Lorda Sithów, Freedona Nadda. Duch Mrocznego Lorda żywił nadzieję na to, że przy użyciu alchemii Sithów, królewska para zdoła przywrócić mu ciało. Kiedy okazało się, że królowa przedkłada dobro państwa nad jego plany, wygłosił przepowiednię, wedle której konflikt, w który się zaangażowała, będzie jej zgubą. Amanoa jednak postanowiła wezwać na pomoc mistrza Jedi, Arcę Jetha wraz z jego uczniami. Zgodnie ze słowami Nadda potyczka ze sługami Światłości doprowadziła do jej śmierci, a jej grobowiec został umieszczony na księżycu Onderonu, Dxun.

Biografia

Młodość

Amanoa urodziła się na Onderonie w bogatej szlacheckiej rodzinie. Kiedy Ommin został królem planety, wybrał ją na swoją królową. Wkrótce urodziła córkę, Galię.

Droga ku Ciemności

Przez wiele lat Amanoa nie miała pojęcia o tym, że jej małżonek, wywodzący się z prostej linii od Freedona Nadda, dawnego władcy planety, ucznia i następcy Nagi Sadowa, zajmuje się mroczną magią Sithów. Kiedy jednak Ommin odsunął ją od siebie, by skoncentrować się na naukach Nadda, kobieta odkryła, co było tego powodem. Pomimo jej wielu zdesperowanych prób, mąż nadal poświęcał więcej czasu starożytnym sekretom niż jej, a to sprawiło, iż miejsce miłości do męża zajęła niechęć i nienawiść wzgardzonej kobiety. W ten sposób stała się łatwym łupem dla potęgi ciemnej strony, kiedy jej mąż postanowił wprowadzić ją w sekretne arkana. Amanoa, podobnie jak Ommin, już wkrótce stała się gorliwą zwolenniczką nauk Freedona Nadda, a Onderonem rządziła para magów Sith.

We władzy Freedona Nadda

Wydawało się, że to może ich zbliżyć do siebie, jednak dzięki manipulacjom ducha Mrocznego Lorda, który podsycał ich wzajemną niechęć i pretensje, stało się inaczej. Nadd, pragnący powrócić do świata żywych, liczył na to, że dzięki potędze nienawiści, jego spadkobiercy będą w stanie opanować magię Sithów w wystarczającym stopniu, by móc go wskrzesić. Kiedy jednak potęga mroku na zawsze odebrała Omminowi władzę nad jego ciałem, całe jego nadzieje skoncentrowały się na Amanoi, obecnie niepodzielnie rządzącej Onderonem. U jej boku stał minister Ommina, Novar, również wprowadzony w tajemne sztuki Sithów. Amanoa podarowała mu nawet znaleziony przez siebie holocron króla Adasa, by odkrywał kolejne sekrety. Niezdolny do egzystencji bez swego egzoszkieletu król odsunął się od władzy.

Początek końca

Niestety, Freedon Nadd uznał, że osłabiona para królewska nie będzie w stanie podołać spełnieniu jego najdroższego pragnienia. Ommin nie mógł mu już pomóc, zaś Amanoa skupiła się na umacnianiu Onderonu, szukając między innymi sposobu na wygranie toczących się od lat Wojen Bestii. Zakończyć je jednak mogła tylko otwarta konfrontacja, a przed tym przestrzegł ją Mroczny Lord, zaniepokojony odwróceniem jej uwagi. Przepowiedział kobiecie, iż jeśli doprowadzi do zaostrzenia konfliktu, sama umrze. Amanoa postanowiła zaryzykować i wezwała na pomoc rycerzy Jedi, by pozbyć się przeciwnika cudzymi rękoma.

Przybycie Jedi na Onderon i konflikt z Jeźdźcami Bestii

Kiedy wyszło na jaw, iż Najwyższa Rada Jedi przysyła bardzo doświadczonego Mistrza Arcę Jetha, królowa starała się za wszelką cenę ukryć ślady ciemnej strony na Onderonie. Nie było to takie trudne, gdyż zamiast Arki przybyli jego uczniowie – bracia Ulic i Cay Qel-Droma oraz Tott Doneeta. Z jednej strony ucieszyło to władczynię, gdyż łatwiej było jej zwieść młodzików niż Mistrza, z drugiej jednak mieli oni znacznie mniejszą szansę na skuteczne załatwienie sprawy. Podczas negocjacji Jeźdźcy Bestii zaatakowali Iziz, przekradli się do pałacu i porwali księżniczkę Galię. Królowa zażądała, by Jedi uratowali jej córkę.

Porwanie Galii okazało się zaplanowane, jako że i ona, i Oron Kira, przywódca Jeźdźców, zapałali do siebie uczuciem. Ponieważ oboje wiedzieli, iż królowa nigdy nie zgodzi się na to małżeństwo, zaplanowali połączyć się w taki sposób. Władczyni jednak nie zamierzała przystać na takie rozwiązanie. Otoczyła swoją siedzibę nieprzeniknionym mrokiem, napełniającym strachem wszystkich tam obecnych. Wówczas ojciec Orona, Modon Kira, postanowił w ramach dywersji przeprowadzić atak na Iziz, nazwany później bitwą o Onderon. Jeden z Jedi, Cay Qel-Droma, stawił czoło królowej i zażądał, by zaprzestała używania mrocznych mocy, jednak został zaatakowany przez jednego ze strażników Pałacu i stracił ramię. Widząc, jak niewielkie ma szanse, Amanoa wycofała się do mauzoleum Freedona Nadda, by tam przywołać całą dostępną jej potęgę ciemnej strony. Tam, wsparta potęgą starożytnego Lorda rzuciła przeciwko Jeźdźcom wytwory ciemnej strony. Tego ani ludzie, ani zwierzęta nie byli w stanie wytrzymać.

Śmierć królowej

Nieoczekiwanie dla niej na polu bitwy zjawił się Mistrz Jedi, Arca Jeth. Używając swojej wyjątkowej mocy, medytacji bitewnej, rozproszył mrok wokół grobowca i przechylił szalę zwycięstwa na korzyść atakujących mieszkańców Dxun. Sama Amanoa zbiegła, by nadal, z pomocą Lorda Sithów, walczyć przeciwko Światłości. Nie przewidziała jednak, że Nadd, obawiający się umiejętności mistrza Jedi, opuści ją w godzinie największej próby. Pozbawiona jego wsparcia królowa zmarła w ramionach swej córki.

Paradoksalnie nawet po śmierci królowa w pewien sposób przysłużyła się swemu niedawnemu mistrzowi, jako że porwanie jej sarkofagu stało się początkiem kontrataku Naddystów na królewskie siły Galii. Kiedy jednak król Ommin wydał swoje ostatnie tchnienie, Mistrz Arca nakazał bezzwłoczne przeniesienie sarkofagów Amanoi i Freedona Nadda na Dxun, gdzie nikt niepowołany nie miałby do niego dostępu.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!