Ekipa Biblioteki Ossus życzy Wam Wesołych Świąt! Niech Moc będzie z Wami!Tott Doneeta

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nicniewidze.png
Nic nie widzę!

Ten artykuł jest zbyt słabo zilustrowany.


To hasło nie zawiera grafik lub posiada ich zbyt mało. Jeżeli możesz, dodaj odpowiednie obrazki do artykułu aby go zilustrować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi grafik.

Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

TottDoneeta.jpg
Tott Doneeta
Miejsce pochodzenia: Ryloth
Rasa: Twi'lek
Kolor oczu: Pomarańczowy
Przynależność: Jedi
Tott Doneeta (albo Tottdon'eeta w twi'leki) był rycerzem Jedi rasy Twi'leków. Był uczniem mistrza Arci Jetha i towarzyszem Ulica i Caya Qel-Dromów.

Biografia

Wczesne życie

Tott i jego rodzina zostali uwolnieni z rąk handlarzy niewolników przez mistrza Jetha. Wtedy to młody Twi'lek rozpoczął swoją naukę. Innymi uczniami Jetha w tym samym okresie byli bracia Qel-Droma – Ulic i Cay.

Wojny bestii

W 3998 BBY został wysłany wraz z braćmi Qel-Droma na planetę Onderon, gdzie królowa Amanoa prosiła o pomoc w walce z bandytami atakującymi miasto Iziz. Trójka Jedi dotarła tam na pokładzie Nebulon Rangera. Trafili na atak Jeźdźców Bestii. Kiedy wylądowali, Tott miał zostać aresztowany z racji na przepisy zakazujące istotom ras innych, niż ludzka wstępu do cytadeli. Wreszcie zostali doprowadzeni przed oblicze królowej. Wtedy to cały atak okazał się jedynie sprytnym wybiegiem. Księżniczka Galia została porwana przez Jeźdźców Bestii. Jedi ruszyli na ratunek, ale Nebulon Ranger został zestrzelony. Wtedy Tott oswoił dzięki Mocy kilka bestii boma i na ich grzbietach rycerze ruszyli do szturmu na twierdzę Jeźdźców Bestii. Na miejscu okazało się, że całe porwanie zostało ukartowane, a Galia ma zamiar wyjść za Orona Kirę, syna wodza Jeźdźców. Wyszło także na jaw, że duch starożytnego Mrocznego Lorda Sithów Freedona Nadda od dawna ma wpływ na rodzinę królewską. Jedi próbowali mediacji, ale Amanta użyła przeciw nim Ciemnej Strony Mocy. Jeźdźcy Bestii ruszyli do szturmu na Izie, ale obrońcy walczyli dzielnie. Losy bitwy odwróciło przybycie mistrza Arki Jetha i użycie przez niego medytacji bitewnej. W czasie walk Cay stracił lewe ramię, zastępując je później mechaniczną protezą. Amanta zginęła w krypcie zawierającej sarkofag Nadda, a Oron Kira i Galia objęli rządy nad Iziz.

Powstanie Naddystów

Na Onderon nie powrócił jednak pokój. Freedon Nadd wciąż miał wielu zwolenników. Tak zwanym Naddystom udało się przechwycić sarkofag Mrocznego Lorda. Jedi potrzebowali wsparcia. Tott Doneeta sprowadził z planety Ambra Ossa Wiluma, ucznia Mistrza Jedi Thona. Prócz tego przybyła Nomi Sunrider i kilku innych Jedi studiujących na planecie Ossus. Wyszło na jaw, że stary, sparaliżowany król Ommin również jest pod wpływem Nadda. Dzięki egzoszkieletowi Ommin podniósł się z łóżka. Wywiązała się walka, król uciekł wraz z ciałem Jetha. W międzyczasie na Onderon przybyli Satal i Aleema Keto, potomkowie dynastii władającej Systemem Cesarzowej Tety, szukający pomocy przy tłumaczeniu prastarego, sithańskiego pisma. Jedi ostatecznie pokonali króla Ommina, ale Satal i Aleema uszli, wraz z cenną wiedzą i artefaktami Sithów. Sarkofag Nadda pogrzebano na Dxunie, księżycu Onderonu.

Konflikt z Krathami

W 3997 BBY Tott spotkał na Onderonie Exara Kuna, poszukującego mądrości Sithów. Uczestniczył w spotkaniu Jedi na Denebie, którego uczestnicy zostali zaatakowani przez androidy wojenne Kratchów i podczas którego zginął Arca Jeth. Brał udział w nieudanej próbie oswobodzenia Ulica z rąk Aleemy Keto w mieście Cinnagar.

Wielka wojna Sithów

Podczas Wielkiej wojny Sithów Tott brał udział w wielu bitwach. Walczył na Coruscant, gdzie pokonał wielu mandaloriańskich wojowników. Pomagał w ewakuacji Wielkiej Biblioteki Jedi na Ossusie. Był świadkiem śmierci Caya Qel-Dromy i odcięcia Ulica od Mocy przez Nomi Sunrider. Był członkiem grupy uderzeniowej, która pokonała Exara Kuna na Yavinie 4.

Dalsze losy

Po wojnie Tott nadal był czynnym Jedi. W 3986 BBY prowadził mediację pomiędzy dwoma klanami na rodzinnym Rylothu. Wtedy to przewidział i stawił czoła straszliwej burzy cieplnej. Przeżył, ale doznał poważnych oparzeń twarzy. Spóźnił się na Wielkie Konklawe Jedi na Stacji Exis, dzięki czemu zdołał uratować Vimę Sunrider przed wylądowaniem w jądrze pobliskiej gwiazdy. Po Konklawe wrócił wraz z Jedi Sylvar na Ryloth, gdzie ta omal nie rozpętała wojny miedzy klanami Doneeta i R’lyek. Tottowi udało się zażegnać konflikt, po czym ruszył z Sylvar na Cathar. Wziął tam udział w Krwawym Polowaniu. Stwierdził, że Sylvar podąża ścieżką nienawiści i opuścił ją.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!