Satal Keto

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Satal Keto
Data i miejsce śmierci: 3997 BBY
Miejsce pochodzenia: Układ Koros
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowy
Kolor oczu: Brązowy
Przynależność: Krathowie




Satal Keto był człowiekiem pochodzącym z układu Cesarzowej Tety. Wraz z kuzynką, Aleemą Keto, uległ fascynacji mrocznym dziedzictwem Galaktyki i wraz z nią udał się na poszukiwania potencjalnych źródeł informacji. W Muzeum Galaktycznym na Coruscant udało im się zdobyć księgę zaklęć Sithów, natomiast na ogarniętym wojną domową Onderonie spotkali ducha starożytnego Mrocznego Lorda, Freedona Nadda, który podarował im amulet umożliwiający jej przetłumaczenie. Kiedy powrócili do rodzinnego systemu, obalili rządy rodziców i objęli władzę. W wyniku nie uznania przewrotu przez część mieszkańców systemu, rozpoczął się konflikt zbrojny, nazwany Powstaniem Krathów. Oczywiście, zamach stanu, za którym stali użytkownicy ciemnej strony, nie mógł umknąć uwadze Republiki, która wysłała rycerzy Jedi, by stawili czoło Krathom. Starcie rozstrzygnęło się jednak na korzyść kuzynostwa Keto, zwróciło również ich myśli ku nieoczekiwanym przeciwnikom. Gdy Zakon Jedi zwołał konklawe na planecie Deneba, Krathowie wysłali tam swoje droidy bojowe. Wielu Jedi zginęło podczas tego ataku, w tym również mistrz Jedi, Arca Jeth. To spowodowało zimną zemstę ze strony młodego Jedi, Ulica Qel-Dromy, a w konsekwencji śmierć Satala.

Biografia

Założenie Krathów

Satal Keto wraz ze swoją kuzynką Aleemą byli dziedzicami tronu układu Cesarzowej Tety, którym rządzili ojciec Satala i matka Aleemy. Znudzeni młodzi ludzie postanowili założyć sekretne stowarzyszenie, któremu nazwę dał demon z bajek ich dzieciństwa – Krath. Kuzynostwo, starannie wykształcone przez prywatnych nauczycieli, zainteresowało się zwłaszcza starożytnymi Sithami i zaczęło na własną rękę zdobywać wiedzę na ich temat.

Wyprawa na Coruscant i Onderon

Krótko przed wybuchem wielkiej wojny Sithów, Satal i Aleema postanowili odwiedzić Coruscant na pokładzie swojego luksusowego jachtu nazwanego Krath Enchanter. Ich celem było Galaktyczne Muzeum, gdzie mieli nadzieję znaleźć eksponaty związane z ich obiektem zainteresowań. Przygotowywano właśnie wystawę poświęconą tej tematyce, więc było co oglądać. Wpuszczono ich nawet do zamkniętej sekcji budynku, zakładając, że nikt nie byłby na tyle bezczelny, by próbować coś stamtąd ukraść. Satal i Aleema zdołali jednak bez większych problemów wynieść stamtąd księgę zaklęć Sithów.

Niestety, okazało się, że księga została spisana w języku starożytnych Sithów, którego kuzynostwo nie było w stanie odcyfrować. Szczęśliwym dla nich zbiegiem okoliczności była holonetowa transmisja z Onderonu, gdzie właśnie trwały walki rycerzy Jedi ze zwolennikami dawno zmarłego Lorda Freedona Nadda. Satal i Aleema postanowili udać się na Onderon i odszukać kogoś, kto byłby w stanie im pomóc.

Na miejscu trafili nieoczekiwanie w sam środek potyczki i zostali zmuszeni do awaryjnego lądowania w samym środku Iziz, stolicy planety. Udało im się wydostać ze statku bez szwanku i ruszyli w poszukiwaniu adeptów mrocznej nauki. Nawiązali kontakt z oddanymi ludźmi króla Ommina, którzy zaprowadzili kuzynostwo do władcy Onderonu.

Zainteresowany posiadanym przez przybyszy artefaktem władca zgodził się na udzielenie im audiencji. Satal pokazał mu księgę zaklęć i zapytał, czy jest w stanie odcyfrować starożytne zapiski. Ommin zgodził się udzielić im pomocy, w zamian jednak zażądał kopii dla siebie, co oczywiście okazało się małą ceną za obietnicę tak wielkiej potęgi. Zaufany sługa królewski, Novar, zabrał księgę, by rozpocząć jej przepisywanie, a w międzyczasie Ommin pokazał kuzynostwu swoje najnowsze trofeum, uwięzionego potęgą Ciemnej strony Mistrza Jedi, Arcę Jetha. Kiedy król napawał się cierpieniem swojej ofiary, nieoczekiwanie do jego kryjówki wpadło kilku rycerzy Jedi, chcących ocalić swego Mistrza.

Chociaż ludzie Ommina, na czele z mrocznym wojownikiem, Warb Nullem, walczyli zacięcie, wkrótce zostali pokonani przez Jedi, a sam władca unieszkodliwiony, kiedy młody rycerz z Alderaanu, Ulic Qel-Droma, zniszczył jego egzoszkielet, umożliwiający poruszanie się. Duch Freedona Nadda odmówił mu wtedy pomocy, jako że znalazł sobie dwójkę nieco bardziej obiecujących uczniów.

Kiedy więc Satal i Aleema szczęśliwie zbiegli ze strefy walki głębiej w katakumby znajdujące się pod Iziz, duch Mrocznego Lorda podarował im dwa starożytne miecze Sithów, oddał księgę oraz pozwolił Satalowi zatrzymać podarowany mu przez Ommina talizman, umożliwiający czytanie dawnych runów. Pomógł obojgu wydostać się na powierzchnię i obiecał im pomoc w poszerzeniu wiedzy o sztukach dawnych Sithów.

Zgodnie ze swoją obietnicą Nadd rozpoczął szkolenie kuzynostwa. Oboje specjalizowali się w nieco innych aspektach nauk Sithów – podczas gdy Aleema skoncentrowała się na magii i iluzji, Satala zafascynowała alchemia dawnych Lordów, a zwłaszcza tworzenie trucizn Sithów. Kiedy zdołali doprowadzić swoje nowe umiejętności do mistrzostwa, postanowili zdobyć władzę w rodzimym systemie.

Przejęcie władzy w układzie Cesarzowej Tety

Okazja nadarzyła się, kiedy Lord i Lady Keto przeprowadzali rutynową wizytację na jednej z orbitalnych hut karbonitu. Iluzje Aleemy bez większego trudu rozbroiły towarzyszących parze strażników, a Satal kazał zamrozić swojego ojca w bryle węgla, która stała się później ozdobą jego siedziby, Żelaznej Cytadeli.

Satal i jego kuzynka przejęli rządy, jednak wielu obywateli układu odmówiło uznania ich zwierzchności i rozpoczęło bunt przeciwko uzurpatorom rozporządzającym potęgą ciemnej strony. Krathowie bez najmniejszego wahania zniszczyli swoich przeciwników, co nie mogło oczywiście pozostać bez echa ze strony Republiki, która zareagowała, wysyłając flotę pod dowództwem Nomi Sunrider i Ulica Qel-Dromy. Nie mieli pojęcia, iż ich siły są niewystarczające do pokonania wojsk wspieranych magią Sithów. Podczas gdy Aleema rzuciła na siły wroga swoje śmiertelne iluzje, Satal opanował umysły pilotów myśliwców tak, by bez zważania na swoje życie rzucili się na okręty wroga, nawet jeśli ataki miałyby okazać się samobójcze. Siły republikańskie poniosły tak duże straty, że szybko opuściły system.

Po tej bitwie Satal postanowił rozprawić się z rycerzami Jedi, którzy mogli być groźni dla jego wielkich planów. Gdy dowiedział się o konklawe Jedi na planecie Deneba, wysłał tam okręt załadowany po brzegi droidami bojowymi Krathów. Zadbał również o przeprogramowanie robotów służących Jedi i kiedy zgromadzenie rozpoczęło obrady, rozpoczęto również atak, zabijając wielu, w tym Mistrza Jedi, Arcę.

Przybycie Ulica Qel-Dromy do Cinnagar

To nieoczekiwanie okazało się preludium do jego własnej śmierci, gdyż uczeń Arki, Ulic, poprzysiągł zemstę jego zabójcom. Postanowił dostać się w szeregi Krathów, by osłabić ich od wewnątrz i mimo ostrzeżeń Mistrzów Jedi, przybył do Cinnagar, stolicy układu. Nieświadom tego, że już wcześniej został zauważony przez kuzynostwo i cała sytuacja została zaaranżowana, interweniował w obronie Aleemy, kiedy ta została zaatakowana przez żądnych krwi górników podczas publicznej egzekucji. Podczas gdy kuzynka wylewnie dziękowała swemu wybawcy, który przedstawił się jako upadły Jedi, Satal kontynuował egzekucję, zastanawiając się nad następnymi posunięciami.

Historia Qel-Dromy była nieco zbyt naciągana, by mógł w nią tak po prostu uwierzyć. Keto uwięził Jedi i poddał go torturom, a także zainfekował trucizną Sithów, zdolną osłabić odporność jednostki na Ciemną stronę i wzmagającą jej gniew. Ponieważ substancja mogła zabić osobę niezbyt silną Mocą, miał być to również swego rodzaju test dla Ulica. Reakcja Qel-Dromy przeszła najśmielsze oczekiwania Satala. Pozostawił rannego kuzynce, przekonany, że przeciągniętym na ciemną stronę Jedi będzie łatwo kierować.

Z czasem Ulic stał się kochankiem Aleemy, wprowadzonym w wewnętrzne sprawy Krathów. Ponieważ jednak nie skontaktował się, jak poprzednio planował, ze swoimi przyjaciółmi Jedi, ci postanowili zorganizować misję ratunkową. Kiedy jednak Nomi Sunrider zjawiła się w Cinnagar, została uwięziona w Żelaznej Cytadeli. Stało się to podczas spotkania, na którym Aleema ustanowiła Qel-Dromę głównodowodzącym sił systemu. Satal nie pochwalał tej decyzji, nadal niepewny prawdziwych intencji Ulica, a wiadomość, jaka została mu przekazana, tylko umocniła jego podejrzenia.

Bez wahania zarzucił kochankowi kuzynki bycie szpiegiem Jedi. Kiedy dowiedział się, że pojmana była poprzednią towarzyszką Ulica, zażądał od niego, by sam zadecydował o jej losie. Qel-Droma rozkazał uwięzić Nomi, jednak Satal, nie bez podstawy obawiając się, że więzień może uciec, nakazał przeprowadzić egzekucję. Qel-Droma zdołał odroczyć wykonanie wyroku i w nagraniu, wprowadzonym do pamięci robota obsługującego poziomy lochów, zapewnił przyjaciółkę, że nie zapomniał celu swej misji, ale nie zdołał go jeszcze wykonać. Wiadomość została przechwycona przez zaufanego sługę Satala i przekazana jego panu.

Śmierć Satala

Rozwścieczony Satal postanowił własnoręcznie zabić zdrajcę. Niestety, poprzez nierozsądne posunięcie jego sługi, Ulic został uprzedzony o planie Keto, a Aleema, upatrując w tym swoją szansę, przekonała go, że atak na Denebę był pomysłem tylko i wyłącznie Satala. Wściekły Qel-Droma dotarł do przeciwnika w chwili, kiedy ten rozkazał uwięzienie jego dawnych przyjaciół Jedi. Zarzucił mu zamordowanie mistrza Arki i rozpoczął się pojedynek – miecz świetlny przeciwko starożytnemu mieczowi Sithów.

Początkowo może Satal był przekonany, że zdoła zabić Jedi, potem jednak postanowił zrobić wszystko, by wraz ze swoją śmiercią przeciągnąć go ostatecznie na ciemną stronę. Słabym punktem Ulica okazał się być Mistrz Arca, a trucizna Sithów, zaordynowana Jedi miesiące wcześniej, wspomogła wyraźnie jego zamiary. Pokonany Satal umierał przepełniony głęboką satysfakcją, iż zdołał ostatecznie zawrócić Qel-Dromę ze ścieżki Jasności.

Źródła