Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Beskar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Beskar, znany także jako mandaloriańska stal to niezwykle wytrzymały materiał, odporny nawet na ataki mieczem świetlnym. Występował tylko na Mandalorze i jej księżycu, Concordii.

Historia

Mandalora.

Beskar to pochodzący z Mandalory unikalny metal, dostępny jedynie na tejże planecie i jej księżycu, Concordii. Nie wiadomo kiedy dokładnie został odkryty i spopularyzowany, ale miało to miejsce gdzieś pomiędzy przybyciem Taungów na tą planetę, datowanym orientacyjnie na 7000 BBY a rokiem 4000 BBY gdy to już zarówno metal jak i wykonywane z niego przedmioty były znane w galaktyce.

Krótko po swym powstaniu Imperium wpierw złożyło na Mandalorze zamówienia na wiele wykonanych z beskaru rzeczy, później zaś ograbiło samą planetę, sprawiając, że metal ten stał się niezwykle rzadki - same Imperium jednak, nie mogąc go wykorzystać umieściło je w laboratorium Otchłani. W 40 ABY odkryto jego nowe, głębokie złoża, co było zasługą mającego 11 lat wcześniej ataku Yuuzhan Vongów którzy zostawili po sobie wiele kraterów na powierzchni, w tym taki odkrywający nowe złoża. Napędzając swoją koniunkturę Mandalorianie rozpoczęli eksport wykonanych z niego produktów.

Właściwości i obróbka

Kal Skirata w zbroi z beskaru.

Odpowiednio obrobiony beskar był właściwie niezniszczalny - choć odpowiednio długie atakowanie go nastawionym na najwyższą moc mieczem świetlnym pozwalało w końcu pokonać stawiany przez niego opór, jak to udowodnił Exar Kun włamując się do grobowca Freedona Nadda na Dxun. Możliwe było także zniszczenie płytki pancerza wykonanej z tego pancerza stosując technikę Mocy nazywaną punktem przełomu - uderzając lekko w odpowiednie miejsce beskar rozsypywał się w pył - techniki tej użył Jacen Solo w 41 ABY podczas walki z Roegrem.

Swe właściwości beskar zawdzięcza odpowiedniej obróbce której to proces jest najmocniej strzeżonym sekretem Mandalorian. Wiedzę na jego temat ma tylko niewielka grupa kowali - jednym ze znających ten sekret był Medrit Vasur. Dzięki dodaniu podczas procesu obróbki węgla powstawała odpowiednia struktura sprawiająca, że pancerz wykonany w ten sposób zachowywał właściwości beskaru jednak ważył tyle co swój odpowiednik z aluminium. Niektórzy Mandalorianie, jak Kal Skirata, uważali jednak że zbroja bez takich dodatków, znacznie cięższa, jest lepsza - w jego pancerzu oprócz beskaru znajdowało się tylko dwa procent ciridium.

Dzięki odpowiedniej obróbce beskar mógł przyjmować rozmaite formy, w zależności od stopu stworzyć można było płytki pancerza, laminat, drut, piankę, siatkę, mikroskopijne cząstki o rozmaitym zastosowaniu a nawet przezroczystą folię.

Czysty beskar bez umiejętności mandaloriańskich kowali był bezużyteczny o czym przekonało się Imperium - udało mu się ograbić Mandalorę z metalu ale nigdy nie zdołało go wykorzystać. W 40 ABY verpińscy metalurgowie w ramach paktu z Mandalorą poszukiwali nowych sposobów obróbki beskaru, mających czynić go lżejszym, nie wiadomo jednak z jakim rezultatem.

Zderzające się beskarowe napierśniki wydawały charakterystyczny odgłos, głuchy i ciężki.

Zastosowanie

Miażdżyrękawice.

Z beskaru można było tworzyć rozmaite rzeczy, od rzeczy codziennego użytku po budynki.

W charakterze budowlanym beskar użyty został na przykład do stworzenia grobowca Freedona Nada czy tez przy konstrukcji niektórych budynków w Sundari, stolicy Nowych Mandalorian. Szczególnym rodzajem konstrukcji z beskaru były wszelkiego rodzaju klatki i cele - ich niezwykła wytrzymałość uniemożliwiała jakąkolwiek ucieczkę. Cele w więzieniu w Sundari były wykonane właśnie z beskaru.

Pochodną samych pomieszczeń więziennych były także mandaloriańskie kajdanki - niezwykle wytrzymałe i przez jakiś czas stanowiące jeden z istotniejszych produktów eksportowych Mandalory, w końcu jednak, po upowszechnieniu się rozmaitych nowoczesnych form kajdanek, ich użytkownikami pozostali głownie sami Mandalorianie, w tym ich siły policyjne.

Beskar stosowano także do produkcji statków, zarówno ich opancerzenia jak w przypadku Tra'kada i Bes'uliika jak i wewnętrznej ramy, na przykład w będącym ulepszoną wersją Bes'uliika Mandaloriańsko-Verpińskim myśliwcu szturmowym.

Najbardziej rozpoznawalny symbol Mandalorian, ich mandaloriańska zbroja w Mando'a określany jest słowem Beskar'gam, co można tłumaczyć jako beskarowa skóra. Nie zawsze zbroje były wykonywane z tego metalu, nie każdy mógł bowiem sobie na takowe pozwolić - egzemplarze beskarowe były często przekazywane z pokolenia na pokolenie z powodu swej wartości. Znanymi posiadaczami zbroi z beskaru była większość Cuy'val Darów czy na przykład Goran Beviin, także Boba Fett, po ponad 60 latach od tego jak odziedziczył po ojcu swą durastalową zbroję, wymienił ją na wersje z beskaru. Czymś pośrednim między bronią a zbroją były także miażdżyrękawice, dzięki zawartym w nim serwomechanizmom oraz makronizowanemu beskarowi były praktycznie niezniszczalne oraz umożliwiały wywieranie nacisku o ogromnej sile.

Z beskaru wykonywana była także broń, głownie biała - charakterystyczny miecz Mandalorian, beskad był tworzony właśnie z tego żelaza. Również instrument znany jako bes'bev, używany czasem jako broń, bywał wykonywany z tego metalu. Sithowie wspominali także o możliwości użycia beskaru w procesie tworzenia rękojeści dla miecza świetlnego, co czyniło by go odpornym na uszkodzenie przez miecz przeciwnika. Beskar był używany także w konstrukcji biczy świetlnych - na przykład przez Lumiyę.

Innymi znanymi zastosowaniami beskaru jest używanie go do tworzenia pancerzy robotów. Można było także zrobić z niego tron - lord Odion był posiadaczem takowego. Z beskaru można było wykonywać przedmioty tak odmienne od wszystkich dotychczas wymienionych jak sztućce - księżna Satine Kryze miała komplet takowych na pokładzie Coronetu. Darth Rivan w swej fortecy na Almas posiadał specjalną skrzynię wykonaną z beskaru w której trzymał swe najcenniejsze tomy.

Ciekawostki

  • W książce Oblężenie Akademii Jedi, wydanej w ramach serii Młodzi rycerze Jedi pada stwierdzenie ze nic, nawet mandaloriańskie żelazo nie jest w stanie oprzeć się cięciu miecza świetlnego - co jest sprzeczne z wieloma wcześniejszymi jak i późniejszymi źródłami.
  • W The Saga of Nomi Sunrider, Part 3 pojawiają się mandaloriańskie kajdany - późniejsze źródło, The History of the Mandalorians stwierdza, że takowe kajdany wykonywane były z beskaru co czyniło by ten komiks pierwszym pojawieniem się tego metalu w uniwersum - warto jednak zwrócić uwagę, że Nomi Sunrider bez problemu niszczy te kajdany mieczem świetlnym, co w przypadku beskaru nie powinno mieć miejsca.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!